Przemysł Zbrojeniowy
Euronaval 2018: izraelski system aktywnej obrony antytorpedowej
W czasie międzynarodowych targów uzbrojenia Euronaval 2018 w Paryżu izraelski koncern Rafael Advanced Defense Systems zaprezentował cały pakiet rozwiązań zapewniających okrętom nawodnym dookólną i wielowarstwową obronę przed różnego rodzaju zagrożeniami. Przy okazji przedstawiono publicznie po raz pierwszy system aktywnej obrony antytorpedowej ATDS (active Advanced Torpedo Defense System).
Rozwiązania oferowane przez koncern Rafael zwiększają bezpieczeństwo okrętów zarówno gdy zagrożenie pochodzi od rakiet przeciwokrętowych, załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, różnego rodzaju jednostek nawodnych (w tym bardzo szybkich łodzi motorowych) oraz torped. Wszystko to jest reklamowane jako zintegrowany, wielopoziomowy system dookólnej obrony okrętów nawodnych.
Wśród takich znanych rozwiązań jest np. C-DOME - morska wersja rakietowego systemu przeciwlotniczego Iron Dome, zdalnie sterowana wieżyczka artyleryjska kalibru 30 mm Typhoon 30 mm C oraz system rakietowy zwalczania celów nawodnych i lądowych Typhoon MLS ER/NLOS oparty o morską wersję przeciwpancernych pocisków kierowanych rodziny SPIKE.
Izraelscy specjaliści wskazują, że przy tak szerokim wyborze rozwiązań mają oni możliwość elastycznego dostosowania swojej oferty i zaproponowania różnego rodzaju wersji wielowarstwowych systemów obronnych biorąc pod uwagę potrzeby i możliwości finansowe zamawiającego, aktualne i przyszłe zagrożenia oraz wymagany czas reakcji na niebezpieczeństwo.
W to portfolio wpisuje się prezentowany po raz pierwszy na Euronava 2018 system obrony antytorpedowej ATDS, zapewniający nie tylko wykrycie zagrożenia, ale również jego lokalizację i zneutralizowanie. System ATDS jest reklamowany jako skuteczny przeciwko każdego rodzaju torpedom naprowadzanym akustycznie. Jego głównym elementem jest torpedopodobny wabik, który wystrzelony na odpowiednia odległość od atakowanego okrętu samodzielnie poruszając się generuje określone, zakłócające sygnały akustyczne.
Jego zadaniem jest na początku odwieść atakującą torpedę od własnej jednostki pływającej, a następnie, gdy znajdzie się ona już w odpowiedniej odległości, zniszczyć ją lub uszkodzić samoczynnie wybuchając. Rozwiązanie to jest bardzo podobne do proponowanego od 2008 roku przez RAFAEL dla okrętów podwodnych aktywnego systemu samoobrony TORBUSTER, którego wabiki (zaliczane do tzw. czwartej generacji) były prawdopodobnie bazą dla zestawu ATDS. Należy przy tym pamiętać, że TORBUSTER był pierwszym, operacyjnie wykorzystywanym systemem zaliczanym do klasy „Hard Kill Torpedo Decoy”.
Uzupełnieniem systemu samoobrony dla nawodnych jednostek pływających jest proponowany przez RAFAEL system aktywnych zakłócaczy C-GEM, które mają być skuteczne przeciwko najnowszej generacji rakietom przeciwokrętowym.
Nikt
@Kris Bioroać pod uwagę że hard-kille dla samolotów dopiero wchdza(a i tak tylk odal tych cieżki jak Herculesy) to trochę pcozekamy
Twój_nick
Chyba nigdy nie trafią na samoloty i smigłowce. Torpedy rzadko atakują samoloty i śmigłowce chyba, że to torpedy fotonowe wystrzeliwane z niszczycieli imperium. 30mm działko w wieżyczce i pociski spike bardziej nadają się na BWP niż na samolot (no od biedy spikeLR da się wsadzić na śmigłowiec)
kris
Ciekawe kiedy bedziemu mieli taki system na samolotach i smiglowcach