Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Defence24 DAY 2023 za nami. Dwa dni rozmów o bezpieczeństwie

Defence24 day, defence24day
Autor. Defence24

Największa dwudniowa konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej dobiegła końca. Na PGE Narodowym 24-25 maja pojawiło się ponad 3000 osób. V edycja to 61 paneli dyskusyjnych. Pierwszy raz przyznano „Orły Bezpieczeństwa” – nagrody dla ludzi i instytucji odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo. Człowiekiem roku Czytelników Defence24.pl został  Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Całość wydarzenia była objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Reklama

Głównym celem konferencji jest umożliwienie wymiany poglądów i zwiększenie świadomości w tematach kluczowych dla bezpieczeństwa i obronności Polski, regionu oraz całego świata. W trakcie wydarzenia spotykają się przedstawiciele świata polityki, wojska, przemysłu, mediów oraz eksperci, co daje unikalną możliwość szerokiej dyskusji na kluczowe dla obronności tematy.

Reklama

Konferencja rozpoczęła się od mocnego akcentu, wystąpienia Wicepremiera Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka i Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacka Siewiery. Politycy w swoich przemowach poruszali, miedzy innymi, kwestie modernizacji Sił Zbrojnych RP, w tym kluczowego dla Marynarki Wojennej programu okrętów podwodnych, czy też roli Polski w Europie w dobie toczącej się za wschodnią granicą wojny.

W trakcie tegorocznej konferencji szczególną uwagę poświęcono trwającej od ponad 15 miesięcy pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę i wynikającym z niej wnioskom dla Polski oraz naszego regionu. Dyskusje skupiały się również na współpracy międzynarodowej, w tym w ramach NATO i kwestii niezbędnej rozbudowy zdolności przemysłowych w Polsce i wśród sojuszników. Defence24 DAY 2023 był też okazją do przedstawienia najważniejszych programów modernizacji Sił Zbrojnych RP oraz prezentacji ofert polskich i międzynarodowych partnerów przemysłowych.

Reklama

Wydarzeniem specjalnym była konferencja naukowa SOFEAST, poświęcona siłom operacji specjalnych. Podczas spotkania była możliwość wymiany poglądów, uczestniczenia w prezentacji jednostek, poznania wyposażenia i sprzętu. Goście konferencji mieli okazję zobaczyć w akcji połączone siły CPKP „BOA", Wojskowego Instytutu Medycznego, Lotniczego pogotowia Ratunkowego oraz policyjnych lotników, w specjalnie przygotowanych ćwiczeniach. 

Relację z ćwiczeń można znaleźć klikając w link

Pierwszy dzień konferencji zwieńczyła Gala Defence24 Day, podczas której, pierwszy raz w historii konferencji, przyznano Orły Bezpieczeństwa Defence24, nagrody dla przemysłu zbrojeniowego oraz osób związanych z obronnością. W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:

Produkt Roku: Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy PIORUN: Mesko S.A., CRW Telesystem-Mesko Sp. z o.o.

Najbardziej innowacyjny produkt związany z obronnością: Nowy Pływający Bojowy Wóz Piechoty BORSUK wraz z wieżą ZSSW-30: Huta Stalowa Wola SA.

Rozwój produktu: W tej kategorii przyznano aż trzy nagrody. A zdobywcami są:

Zdolna do Przerzutu Stacja Radiolokacyjna BYSTRA: PIT-RADWAR S.A.; System Antydronowy SKYCtrl: Advanced Protection Systems S.A.; Wielozakresowy Kamuflaż Operacyjny: Grupa Lubawa.

Nauka w służbie obronności i bezpieczeństwa: Wojskowa Akademia Techniczna

Prace prowadzone przez Wojskową Akademię Techniczną wzmacniają suwerenność technologiczną Polski i dają podstawę do budowania potencjału wojskowego oraz przemysłowego.

Eksporter Roku: Grupa WB

Grupa WB jest największym producentem wojskowych systemów bezzałogowych w Europie. Produkowane przez nią bezzałogowe FlyEye i amunicja krążąca Warmate sprawdzają się z dużym powodzeniem w konflikcie o dużej intensywności na Ukrainie.

Nagroda Specjalna Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych stanowi kluczowy element systemu logistycznego pomocy humanitarnej i przykład zaangażowania administracji państwowej w budowanie szeroko rozumianej odporności państwa na różnego rodzaju zagrożenia, także w środowisku międzynarodowym.

Człowiek Roku Czytelników Defence24.pl: Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Konferencja Defence24 DAY w liczbach:

  • ponad 3000 uczestników;
  • 61 paneli dyskusyjnych z 300 panelistami;
  • podczas aukcji charytatywnej na rzecz podopiecznych Fundacji „Dorastaj z Nami" udało się zebrać kwotę aż 113 tysięcy złotych;
  • konferencja była szeroko cytowana w mediach (portale, czołowe stacje telewizyjne, radia, prasa) oraz udostępniana w mediach społecznościowych niemal wszystkich instytucji oraz ludzi związanych z polskim bezpieczeństwem i obronnością.

Patroni medialni: Czech army and Defence magazine, Defence industry Europe, Do rzeczy, Polska agencja prasowa, Polsat News, Rzeczpospolita, Super Biznes, Radio Wnet

Defence24 day, Defence24day
Autor. Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama