Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

DEFEA 2023: Francuski Filoktet dla greckiej armii

Wizualizacja nowego greckiego KTO Filoktet 8X8
Wizualizacja nowego greckiego KTO Filoktet 8X8
Autor. Nexter Company

Podczas targów zbrojeniowych DEFEA 2023 francuski koncern Nexter zaprezentował na swoim stoisku kilka modeli pojazdów bazujących na kołowych transporterach opancerzonych VBCI. Oprócz tego na stoisku był widoczny system wieżowy proponowany w ramach kołowego bojowego wozu piechoty Filoktet dla greckiej armii.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Tym razem nie pojazd, ale sam system wieżowy dla niego przeznaczony trafił na greckie targi, gdzie dwa lata temu debiutował cały kołowy bojowy wóz piechoty (KBWP) jako maszyna proponowana dla greckiej armii. Od tego czasu jednak nie doszło do jego zakupu przez rząd w Atenach. W celu poprawy swojej oferty w kwietniu zeszłego roku koncern Nexter podpisał strategiczne partnerstwo z Hellenic Defence Systems (HDS), aby spełnić wymagania greckiej armii dotyczące systemu uzbrojenia dla kołowych bojowych wozów piechoty Filoktet. W tym roku greckiej delegacji miano zademonstrować zdolności ogniowe Filokteta podczas pokazu, który miał miejsce na terenie bazy wojskowej Canjuers we Francji w kwietniu.

Czytaj też

Filoktet to kołowy bojowy wóz piechoty stworzony na bazie rodziny pojazdów VBCI Mk II, jednak w odróżnieniu od niego pojazd ten otrzymał całkiem nowy system wieżowy CTA T-40 odznaczający się, chociażby większą siłą ognia. Uzbrojenie główne w nim stanowi armata kal. 40 mm wykorzystująca amunicję teleskopową. Może ona być zasilana kilkoma typami amunicji teleskopowej m.in. odłamkowo-burzącej czy przeciwpancernej o możliwości penetracji stali o grubości do 140 mm RHA. Sprzężony z armatą został uniwersalny karabin maszynowy kal. 7,62 mm. W celu zwalczania celów ciężko opancerzonych wieża zintegrowana jest z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych średniego zasięgu Akeron MP.

Reklama

Czytaj też

Sam pojazd ważący 32 tony napędzany jest przez silnik o mocy 600 KM. Modułowa konstrukcja pojazdu pozwala na tworzenie różnych wersji specjalistycznych na jego bazie jak wozy dowodzenia i kontroli, samobieżny moździerz kal. 120 mm, wóz ewakuacji medycznej czy zabezpieczenia technicznego. Poziom ochrony wozu również może być skalowany według potrzeb zamawiającego. Czy zdobędzie on uznanie greckiej armii? Czas pokaże, na pewno wiele będzie zależało od zaangażowania lokalnego przemysłu w produkcję Filokteta.

Czytaj też

Fot. Nexter
Fot. Nexter
Reklama

Komentarze

    Reklama