Reklama

Technologie

Francuzi pokazują lądowy sprzęt w Grecji

Fot. Nexter
Fot. Nexter

Francuski koncern Nexter na wystawie DEFEA w greckich Atenach zaprezentował po raz pierwszy swój kołowy bojowy wóz piechoty 8×8 VBCI Philoctetes, nazwanego tak od mitologicznego Filokteta. Niemniej na wystawie pokazano także starszy sprzęt, w tym haubice 105 mm, amunicję prezycyjną oraz roboty, zarówno lądowe jak i powietrzne.

Francuski koncern Nexter podczas wystawy DEFEA w Atenach zaprezentowała nowy kołowy bojowy wóz piechoty VBCI (Véhicule Blindé de Combat d’Infanterie) Philoctetes. Posiada on zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z armatą 40 mm CT firmy CTAi, zasilaną amunicją teleskopową, wraz z wyrzutnią rakiet średniego zasięgu (MMP) od MBDA. Warto zaznaczyć, że wóz pokazano w maskowaniu takim, jakie stosują greckie wojska lądowe.

Przy okazji 40 milimetrowej armaty CT warto podkreślić, że ona będzie używana przez francuskie siły zbrojne na okrętach wojennych oraz w kołowym bojowym wozie rozpoznawczym EBRC Jaguar 6×6 jak i przez brytyjskie wojsko w Ajaxach i belgijską armię,  również w Jaguarach. Jednocześnie Nexter zapewniał o wyższości amunicji 40 mm nad 30 mm, podkreślając  jej niezawodnośćą, łatwość konserwacji czy eksploatacji.

Na wystawie nie zabrakło także dotychczas istniejącego, ale i również sprawdzonego bojowo sprzętu.

Nexter na następnym stoisku pokazał swoją lekką haubicę 105 LG. Jak podkreśla producent, jest ona niezwykle prosta w użytkowaniu i transporcie, dzięki niewielkiej masie. Wraz z nią pokazano amunicję kal. 105 mm.

Niemniej Nexter na tym nie poprzestał. Obok haubicy znalazło się miejsce dla amunicji precyzyjnej Bonus i Katana w kalibrze 155 mm. Bonusy są produkowane przez BAE Systems we współpracy z Nexterem. Maksymalna donośność amunicji z systemem Bonus waha się od 27 kilometrów (jeżeli pocisk zostanie wystrzelony z haubicy z lufą o długości 39 kalibrów) do 35 kilometrów (dzięki haubicy o dłuższej lufie 52 kalibrów). Jej skuteczność została sprawdzona przez francuskie siły zbrojne podczas prowadzenia ostrzału w Iraku przeciwko Państwu Islamskiemu.

Reklama
Reklama

Jeżeli chodzi o amunicję Katana, to jej docelowa donośność wynosi nawet 60 kilometrów. Przy haubicy 105 LG pokazano także zapalniki do pocisków artyleryjskich oraz ładunki miotające, jak i więcej amunicji średniego kalibru 20, 25, 30 i 40 mm CT wraz z tą, stosowaną na morzu 40, 76, 100 i 127 mm.

W Grecji Nexter pokazuje też serię wielozadaniowych lądowych bezzałogowców Nerva S, LG, XX. Pierwsze dwa z nich są niewielkimi robotami do prowadzenia rozpoznania w trudno dostępnych miejscach. Mogą one operować do trzech godzin bez ładowania w zasięgu do 200 metrów od operatora.

Z kolei Nerva XX, będący dronem znacznie większych rozmiarów, służy do typowych prac saperskich, rozbrajania ładunków wybuchowych czy tradycyjnie rozpoznania. Ma zwiększony zasięg, do 500 metrów, jak i wydłużono u niego czas działania bateryjnego (do czterech godzin, w zależności od misji). Natomiast obecny również na wystawie DEFEA wielowirnikowy BSP IXOS może zostać standardowo wyposażony w głowice optoelektryczną, jak i również w niewielki ładunek wybuchowy, służący do likwidacji pojedynczego celu.

Reklama

Komentarze

    Reklama