Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Czechoslovak Group na targach w Brazylii

Demonstrator technologii ahs Morana prezentowany podczas MSPO 2022
Demonstrator technologii ahs Morana prezentowany podczas MSPO 2022
Autor. Adam Świerkowski/Defence24.pl

Holding obronny Czechoslovak Group (CSG) ogłosił, że na targach Latin America Aero & Defence (LAAD), w dniach 11-14 kwietnia, w Rio De Janeiro pojawią się stoiska spółek wchodzących w jego skład.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Będzie to debiut czeskich przedsiębiorców, zebranych w ramach wspomnianego holdingu, na tej największej wystawie obronnej w Ameryce Południowej. Poza bardzo rozpoznawalną firmą Excalibur International na targach pojawią się takie przedsiębiorstwa jak Eldis, Retia i CS Soft oraz wszystkie podmioty należące do grupy Czechoslovak Aeropace. Będzie to okazja do promowania rozwiązań czeskich na całkiem obcym terenie, który może w najbliższych latach stać się całkiem "chłonny" na przykład w dziedzinie artylerii lufowej. W tej kwestii CSG może zaproponować kołowe systemy artyleryjskie Morana lub DITA kal. 155 mm.

Czytaj też

Na uwagę zasługują właśnie systemy artyleryjskie kal. 155 mm, które CSG ma w ofercie, z racji na to, że jeden z nich ma zostać zaproponowany brazylijskim wojskom lądowym. Jest to ciekawe, zważywszy na wcześniej publikowane informacje od m.in. seriwsu opex360.com, jakoby brazylijskie wojsko miało wybrać swoją nową artylerię spośród konstrukcji takich jak:

Reklama
  • Caesar NG
  • ATMOS 2000
  • Archer
  • SH-15

Czytaj też

Łącznie Brazylia zamierza pozyskać 36 samobieżnych armatohaubic o trakcji kołowej. Zakup będzie podzielony na dwie fazy, początkowo zostaną pozyskane 2 egzemplarze testowe w celu przeprowadzenia oceny pojazdów pod kątem spełnienia wymagań techniczno-operacyjnych. Następnie zostanie zgłoszony drugi kontrakt, w ramach którego zostaną pozyskane pozostałe 34 AHS. Okres dostarczania ich został określony aż na 8 lat. Planowany jest transfer technologii do kraju przy pozyskiwaniu armatohaubic lub  rekompensaty przemysłowe, jeżeli nie będzie możliwy satysfakcjonujący offset.

Czytaj też

Salon obronny LAAD to najważniejsze oraz największe targi obronne na terenie Ameryki Południowej, otwierane raz na dwa lata. Są one wspierane jednakowo przez brazylijskie wojsko, ministerstwo obrony, ale także sprawiedliwości. Podczas ostatniej edycji, jaka miała miejsce w 2021 roku, targi odwiedziło blisko 40 000 zwiedzających oraz 133 oficjalne delegacje. Liczba wystawców wynosiła około 450 przedsiębiorstw oraz instytucji.

YouTube cover video
Reklama

Komentarze (1)

  1. Darek S.

    Naprawdę wygląda to dobrze. Ja bym w to wchodził.

Reklama