Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Cubic – narzędzia szkolenia wojskowego dla zwiększenia gotowości bojowej

Fot. Cubic.
Fot. Cubic.

Współczesne działania wojskowe prowadzone są w coraz bardziej złożonym środowisku operacyjnym. Odpowiednie przygotowanie wojsk wymaga wykorzystania nowoczesnych systemów szkoleniowych, takich jak systemy symulacji. Ponadto działania wojskowe prowadzi się zwykle w więcej niż jednej domenie z naciskiem na operacje na lądzie i w powietrzu we współpracy z sojusznikami. Wszystkie te czynniki zwiększają stopień złożoności potrzeb szkoleniowych, stawiając wysokie wymagania w odniesieniu do realizm szkolenia poligonowego, a także traktując jako istotne kryterium wyboru zgodność z systemami stosowanymi przez państwa-partnerów.

Artykuł przygotowany przez Cubic Global Defense.

Cubic Global Defense, amerykańska firma z siedzibą w San Diego w Kalifornii, to czołowy producent wszechstronnych systemów szkoleniowych dla sił zbrojnych USA i ponad 30 państw sojuszniczych. Cubic oferuje szeroką gamę produktów szkoleniowych, w tym laserowe symulatory strzelań służące do szkolenia w zakresie walki na lądzie, oprzyrządowanie szkoleniowe do samolotów myśliwskich, systemy przeznaczone do szkolenia umiejętności strzeleckich, operacji specjalnych, a także serwisu. Systemy Cubic wiernie odtwarzają środowisko bojowe dzięki wykorzystaniu symulowanej broni, realistycznych silników gier, symulacji strat w ludziach, syntetycznego terenu, a także zaawansowanego oprogramowania pozwalającego na ocenę skuteczności treningu indywidualnego i zespołowego. 

Taktyczne symulatory strzelań

Firma Cubic zdobyła pierwszy kontrakt na dostawę systemu szkoleniowego wraz z oprzyrządowaniem dla pojazdów opancerzonych do centrum szkoleniowego Combat Maneuvering Training Center (CMTC, obecnie Joint Multinational Readiness Center) w Hohenfels w Niemczech w 1990 r. Wkrótce potem firma otrzymała kontrakty na dostawę podobnych systemów do National Training Center (NTC) w Fort Irwin w stanie Kalifornia oraz Joint Readiness Training Center (JRTC) w Fort Polk w stanie Luizjana. W połowie lat dziewięćdziesiątych Wojska Lądowe USA przyznały Cubic kontrakt na dostawę laserowego symulatora strzelań MILES 2000.   

image
Żołnierze Wojsk Lądowych USA trenują z wykorzystaniem laserowych systemów Cubic w centrum szkoleniowym National Training Center w Fort Irwin w Kalifornii. Fot. Cubic.

Dzięki tej umowie do systemów przeznaczonych do pojazdów opancerzonych opracowanych już dla CMTC, dołączyły produkty przeznaczone dla żołnierzy. Od ponad 20 lat Cubic systematycznie modernizuje istniejące i dostarcza nowe wyposażenie do tych ważnych amerykańskich obiektów treningowych, a także zapewnia wsparcie techniczne. 

Ekspansja rynkowa

Bazując na tych kluczowych zamówieniach, firma Cubic przyspieszył sprzedaż i dostawy nowoczesnych centrów szkolenia i laserowych symulatorów strzelań do państw NATO i sojuszników USA. Światowy rynek centrów szkolenia bojowego i laserowych symulatorów strzelań odnotował gwałtowny rozwój ponieważ obniżenie kosztów produkcji i technologii sprawiło, że realistyczny trening stał się bardziej dostępny finansowo. Dzięki temu Cubic zdobył duże kontrakty na założenie centrów CTC w Wielkiej Brytanii, Korei, Kanadzie, Australii, Izraelu oraz w państwach azjatyckich. 

image
W pełni oprzyrządowany pojazd Bushmaster w Australii. Fot. Cubic

Pomagając dawnym państwom Układu Warszawskiego w dostosowaniu się do struktury sił NATO, Cubic dostarczył nowoczesne centra szkolenia bojowego i laserowe symulatory strzelań Węgrom, Rumunii, Słowacji, Litwie, Łotwie, Gruzji, Ukrainie i Chorwacji.

Od 2004 r. Cubic dostarczył ponad 150 000 zestawów laserowych przeznaczonych dla żołnierzy i 10 000 przeznaczonych do instalacji na pojazdach. 

Oprzyrządowanie i odprawa po ćwiczeniach

Oprócz systemów laserowych Cubic projektuje i dostarcza również bardzo zaawansowane oprogramowanie do kierowania ćwiczeniami (EXCON) oraz systemy łączności zoptymalizowane pod kątem szkolenia poligonowego. W połączeniu z radiostacjami wyposażonymi w odbiorniki GPS umożliwiają one dowódcom śledzenie i monitorowanie pozycji wszystkich uczestników ćwiczenia, w tym żołnierzy, pojazdów, platform bojowych oraz – w razie potrzeby – również personelu CTC. Program ten umożliwia symulację i wyświetlanie wszystkich zmian położenia oraz użycia broni, w tym także ognia pośredniego (np. moździerzy, artylerii, broni powietrze-ziemia).

image
Oprogramowanie Cubic EXCON może wyświetlać przezroczyste budynki w celu lepszej oceny przebiegu ćwiczeń w mieście lub w terenie zabudowanym. Fot. Cubic

Oprogramowanie to pozwala personelowi szkoleniowemu na przygotowanie wysoce szczegółowych informacji na odprawę po zakończeniu ćwiczeń (After Action Review), co pozwala na wyciągnięcie wniosków na przyszłość oraz wskazanie taktycznych obszarów wymagających poprawy w oparciu o obiektywne dane ilościowe. 

Systemy szkoleniowe firmy Cubic można w dużym stopniu dostosować do potrzeb użytkownika. W przypadku Polski firma oferuje swoje najnowsze technologie, wykorzystując wcześniejsze inwestycje poczynione przez Wojska Lądowe USA, Korpus Piechoty Morskiej USA i innych znaczących klientów z całego świata. 

Oferta Cubic obejmuje trzy główne podsystemy: 

Systemy laserowe: obejmują żołnierzy, pojazdy, główne platformy bojowe oraz szeroką gamę broni symulowanej, takiej jak granaty czy miny. Produkty te zgodne są z najnowszym standardem NATO w zakresie laserów – UCATT. Aby ograniczyć do minimum skomplikowaną konfigurację, systemy montowane na pojazdach wykorzystują detektory bezprzewodowe. Systemy laserowe są w pełni zintegrowane z oprzyrządowaniem dzięki czemu zaoferują polskiemu wojsku pełen wgląd w przebieg ćwiczeń. 

Oprzyrządowanie: sprzęt dla Polski posiada pełne oprzyrządowanie – radiostacje, GPS i maszty łączności – w celu zapewnienia maksymalnej elastyczność treningu. Oprzyrządowanie działa jak wysokowydajna sieć łączności przekazująca dane o pozycji wszystkich żołnierzy i pojazdów, użyciu broni, a także symulacji ataków z wykorzystaniem min, broni chemicznej/biologicznej, granatów i innych rodzajów broni. Oprzyrządowanie pozwala również na włączenie do środowiska treningowego zagrożeń asymetrycznych, takich jak improwizowane ładunki wybuchowe (Improvised Explosive Device – IED). Dzięki oprogramowaniu EXCON i symulacji terenu specyficznego dla określonych ośrodków szkoleniowych CTC można wykorzystywać w nich specjalne platformy powietrzne, takie jak statki bezzałogowe.  

image
Symulacja rozpoznania z użyciem bezzałogowego statku powietrznego w dzień i w nocy w programie EXCON. Fot. Cubic

Oprogramowanie służące do kierowania ćwiczeniami (Exercise Control - EXCON): najważniejszy element centrum CTC, w którym obserwatorzy/kontrolerzy, analitycy oraz dowódcy mogą śledzić i rejestrować działania na polu walki. Według filozofii Cubic oprzyrządowanie jest najważniejszym środkiem gromadzenia danych wykorzystywanych do oceny ćwiczeń, a konkretnie – podczas odprawy po ćwiczeniach (After Action Review - AAR). AAR jest kluczem do osiągania celów szkoleniowych oraz wyników, które określają gotowość bojową danej jednostki lub dowódcy. Odprawę po ćwiczeniach można przeprowadzić zarówno korzystając z urządzeń stacjonarnych (np. w salach wykładowych), jak i mobilnych, co pozwala na odtworzenie i przeprowadzenie obiektywnej analizy ćwiczenia w różnych okolicznościach.

Oferta Cubic dla Sił Zbrojnych RP

Ponieważ odpowiedzialność za obronę regionu Europy Środkowej w dużej mierze spada na NATO, a w szczególności na Polskę i Stany Zjednoczone, wspólne szkolenie z wykorzystaniem tych samych oraz współpracujących ze sobą systemów jest kwestią kluczową. Analizę rynku dotyczącą taktycznych systemów symulacji pola walki zainicjowano w grudniu 2012 r., a w grudniu 2015 r. Inspektorat Uzbrojenia MON rozpoczął procedurę przetargową, która ma wyłonić dostawcę takich systemów.

Wymagania Sił Zbrojnych RP dotyczące programu zakupu taktycznych systemów symulacji pola walki mają wiele wspólnego z wymaganiami USA i partnerów w regionie. Polska skorzysta z dotychczasowych inwestycji dokonanych przez innych klientów firmy Cubic i otrzyma najnowocześniejszy, niezawodny system symulacji dla obiektów poligonowych, nie ponosząc ryzyka. Laserowy symulator strzelań oferowany Wojsku Polskiemu jest w pełni zgodny z najnowszymi normami NATO, co poprawi współpracę z innymi członkami sojuszu. Cubic ma wszechstronne doświadczenie w pracy z elementami wirtualnymi i konstrukcyjnymi, czego przykładem jest instalacja systemu JCATS w Polsce.

image
Cubic obecny jest w kluczowych państwach sojuszniczych Polski w Europie. Fot. Cubic

Dzięki doświadczeniu w zakresie rozwoju nowoczesnych systemów szkoleniowych na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat Cubic jest jednym z niewielu podmiotów na świecie, które realizowały zamówienia podobne do opisanych w dokumentacji przetargu Inspektoratu Uzbrojenia. Nowoczesne technologie, wypróbowane systemy oraz wszechstronne doświadczenie w realizacji konkretnych programów mają zasadnicze znaczenie dla spełnienia wymagań stawianych przez MON. Cubic dostarczy wszystkie elementy programu, w tym cały niezbędny sprzęt, szkolenia, oprogramowanie, a także zapewni możliwości serwisowe, do 2021 roku. 

Artykuł przygotowany przez Cubic Global Defense.

Reklama

Komentarze (2)

  1. chłopak z WOT do lasu na grzyby

    ... tylko nie rozumiem ironii z WOT\'u, jesli ktos pracuje pn-pk to moze sie szkolic tylko sobota niedziela. Mysle ze jest to dobry potencjal do zagospodarowania. Natomiast prosze nie zapominac ze symulacja symulacja a realia daja adrenaline prawdziwa. Swoja droga wszelkie symulatory powinny byc w jednostkach dostepne cala dobe dla osob szkolacyh sie nawet w WOT.

  2. AXI

    Gdyby armii naprawdę zależało na jakiejś w miarę sensownej rezerwie osobowej, to zamiast raz na kwartał zabierać kilku chłopaków z WOT do lasu na grzyby, pomyśleli by o wydaniu podręcznika w wersji cyfrowej z aktualizacjami na stronie internetowej. Podstawy podstaw...budowa broni lekkiej (pistolety, rewolwery, pistolety maszynowe, karabinki, karabiny, granaty ręczne, nasadkowe, granatniki podwieszane, granatniki jednorazowe i wielokrotnego ładowania, broń gładkolufowa ,wyborowa i snajperska, rodzaje celowników i ich budowę, oraz zasady działania, broń wsparcia od rkmów po moździerze,rodzaje amunicji i jej oznaczenia, umundurowanie i stopnie wojsk własnych, sojuszniczych i potencjalnie wrogich, radiostacje -budowa i obsługa, maskowanie -ochrona przed czujnikami multispektralnymi w dronach i samolotach, pierwsza pomoc, bytowanie i przetrwanie na poziomie master, podstawy wywiadu i kontrwywiadu (np.techniki przesłuchań), ekwipunek własny i wojsk wrogich, saperskie pułapki w tym zabronione pułapki minowe(wróg może mieć gdzieś konwencje)....to wszystko co z przebierańca w mundurze powinno robić żołnierza...Można zaoszczędzić miliony i...sporo czasu. Ochotnicy bardzo chętnie się uczą. Pasjonaci uczą się błyskawicznie.

    1. ansuz

      Wierchuszka z politycznego nadania, dla której wojsko to jedynie droga do kariery nie zrozumie Twojego, pełnego entuzjazmu postulatu. Potrafisz zrozumieć pasję i zaangażowanie tylko wtedy, gdy sam takie posiadasz w przeciwnym razie pozostaje tylko schemat i rutyna.

Reklama