Jubileusz dwudziestolecia istnienia firmy CFT Precyzja Sp. z o.o. jest okazją by poznać jak polska spółka, dzięki umiejętnemu zarządzaniu i rozwojowi może dojść do poziomu pozwalającego na konkurowanie na światowym rynku związanym z obronnością. Dowodem na to są rozwiązania wykorzystane na tak różnych pojazdach cywilnych (VIP), budynkach administracji publicznej oraz ochrony personalnej.
Firma CFT Precyzja Sp. z o.o. powstała w 2004 roku w Czosnowie koło Warszawy. Początkowo zajmowała się ona projektowaniem i produkcją maszyn do przemysłu papierniczego, później jednak zaczęła świadczyć dodatkowo usługi specjalistyczne obróbki skrawaniem, w tym również dla przemysłu zbrojeniowego (rozpoczynając współpracę m.in. z istniejącym wtedy Bumarem oraz Hutą Stalowa Wola).
O jakości produkcji może świadczyć fakt, że już po dwóch latach (w 2006 roku) spółka CFT Precyzja uzyskała koncesję, certyfikat ISO 9001 oraz AQAP. Bardzo ważny okazał się rok 2008, ponieważ to właśnie wtedy, po przeszkoleniu i kwalifikacji produkcji (popartymi badaniami balistycznymi wyrobów) spółka została kwalifikowanym dostawcą firmy OTO-MELARA, realizując zobowiązania offsetowe w zakresie produkcji opancerzenia wieży HITFIST 30 mm dla Bumar.
W międzyczasie rozwijano usługi w zakresie specjalistycznej obróbki skrawaniem, opracowano technologie osłon kompozytowych (co pozwoliło m.in. na zaoferowanie w 2014 roku najbardziej optymalnego rozwiązania do ochrony wieży ZSSW kalibru 30 mm) oraz wprowadzono szereg systemów zarządzania jakością (dotyczących zarządzania bezpieczeństwem informacji, BHP oraz ochrony środowiska). Rozwój ten wynikał również ze współpracy z zagranicznymi kontrahentami jak grupa KALMAR (dawniej CARGOTEC) ze Skandynawii czy firma Weatherford ze Stanów Zjednoczonych, dzięki czemu polskie produkty są eksportowane m.in.: do Finlandii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Brazylii.
By sprostać coraz większym zamówieniom, w firmie CFT Precyzja wydzielono w 2018 roku dwie dywizje marketingowe DEFENCE (produkcja specjalistycznych, kompozytowych osłon balistycznych dla pojazdów, statków powietrznych, jednostek pływających oraz ochrony budynków i ochrony osobistej) oraz METALWORKS (zaawansowana obróbka skrawaniem CNC, precyzyjne toczenie i frezowanie, spawanie oraz drążenie).
W firmie CFT Precyzja rozwijany jest również dział badawczo-rozwojowy. Dla jego potrzeb w 2019 roku zbudowano i uruchomiono w ramach pozyskanego dofinansowania ze środków europejskich (z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój) specjalne Laboratorium balistyczne. Realizowano tam później szereg prac badawczo rozwojowych, a w tym m.in. projekt: „Opracowanie nowoczesnego, komputerowego modelu do numerycznej symulacji, optymalizacji oraz projektowania innowacyjnych kompozytowych systemów ochrony personalnej z wykorzystaniem metody elementów skończonych (MES)”. Według producenta „znacznie usprawniło to i przyspieszyło dobór systemów i rozwiązań dla klientów”.
Czytaj też
Laboratorium już po roku (w grudniu 2020) uzyskało akredytację Polskiego Centrum Akredytacji w zakresie spełnienia normy ISO/IEC 17025 i obecnie, oprócz działalności B+R, świadczy również usługi badań balistycznych i spełnia rolę laboratorium kontroli jakości firmy w zakresie systemów ochronnych. Obecnie ocenia się, że Laboratorium balistyczne firmy CFT Precyzja „należy do czołówki kilku najbardziej zaawansowanych laboratoriów balistycznych nie tylko w Europie, ale i na świecie”.
Skuteczność własnych rozwiązań w obszarze osłon balistycznych jest również sprawdzana w uznanych, niezależnych ośrodkach zewnętrznych, takich jak Wojskowy Instytut Technik Uzbrojenia w Zielonce, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, niemieckie laboratorium Beschussamt Mellrichstadt w Mellrichstadt czy francuskie laboratorium Banc National d’Epreuve w Saint Etienne (uzyskując tam pozytywne oceny).
W ten sposób powstała cała rodzina kompozytowych osłon balistycznych COMFITECH typu ADD ON oraz typu STAND ALONE.
Nie tylko oferta, ale również konkretne wdrożenia – w tym eksportowe
Efektem tych wysiłków jest szereg zamówień realizowanych dla różnych klientów, w tym zagranicznych. Pomógł w tym m.in. unijny projekt „Rozwój firmy CFT Precyzja poprzez zwiększenie eksportu”, którego celem była promocja marki CFT Precyzja oraz internacjonalizacja produktów i usług świadczonych przez firmę na rynkach europejskich i bliskowschodnich.
Osiągnięto to m.in. poprzez „udział w imprezach wystawienniczych w roli wystawcy oraz towarzyszące im działania promocyjne i informacyjne”. Realizacja tego projektu doprowadziła do wprowadzenia innowacyjnych osłon balistycznych opracowanych w firmie na rynki światowe, zwiększyła rozpoznawalność marki CFT Precyzja, zwiększyła przychody firmy i pomogła jej w dalszym rozwoju.
Równie ważna stała się praca na rzecz polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wystarczy tylko spojrzeć na szeroką gamę produktów, jakie z tej spółki są wykorzystywane w Siłach Zbrojnych RP.
Obecnie firma CFT Precyzja w ramach dywizji DEFENCE oraz METALWORKS dostarcza wyroby jako podwykonawca dla projektów takich jak:
- NBPWP Borsuk – projekt realizowany przez Konsorcjum, którym kieruje Huta Stalowa Wola S.A, współfinansowany ze środków NCBR
(obecnie działając w konsorcjum ze spółką PSO Maskpol z Konieczek);
- systemy ochrony balistycznej wieży ZSSW- mm dla pojazdów KTO Rosomak oraz nowego bojowego pływającego wozu piechoty NBPWP Borsuk;
- elementy mechaniczne pojazdu BAOBAB-K;
- systemy ochronne dla samobieżnych moździerzy kalibru mm Rak i wozów dowódczo- sztabowych WDSZ;
- elementy ochrony balistycznej oraz elementów mechanicznych do AHS Krab;
- systemy ochronne dla pojazdów firmy AMZ Kutno S.A. w tym lekkiego pojazdu rozpoznawczego Bóbr;
- systemy ochronne dla pojazdów firmy AMZ Kutno S.A. w tym lekkiego pojazdu rozpoznawczego Bóbr;
- kluczowych elementów wchodzących w skład karabinków Grot opracowanych w ramach programu badawczo-rozwojowego MSBS (Modułowy System Broni Strzeleckiej) i produkowanych przez spółkę FB Łucznik;
- paneli ochronnych dla pojazdów cywilnych firmy TRASCO Bremen;
- kwadrantów artyleryjskich zmodernizowanych do standardu NATO MILS.
Ten ostatni produkt szczególnie dobrze pokazuje, jaki poziom dokładności osiągnięto w CFT Precyzja. Spółka ta, jako jedyna w Polsce i jedna z niewielu na świecie oferuje bowiem usługę wytwarzania oraz renowacji, modernizacji i kalibracji kwadrantów działowych. Te mechaniczne przyrządy pomiarowe służą do pomiaru kątów w płaszczyźnie pionowej (nachylenia lufy) oraz sprawdzania dokładności wskazań przyrządów celowniczych. Kwadranty z CFT Precyzja są wykonane techniką obróbki skrawaniem i składają się z wielu precyzyjnych elementów.
O trudności tej produkcji może świadczyć fakt, że przyrządy te są wyskalowany według podziałki kątowej o wielkości 6400 w zakresie od 0 do 1600 mils NATO tj. od 0°- 45° i od 45°- 90°. Przy czym dokładność kwadrantu wynosi +/- 0.5 milsa tj. 5,375”.
Kolejną gałęzią wyrobów spółki CFT Precyzja są również kamizelki kuloodporne. W zależności od modelu lub konfiguracji wyposażone są we wkłady miękkie (soft ballistic) z opcją do ochrony przed zranieniem nożem lub szpikulcem i/lub w twarde wkłady balistyczne (Multicurve) wersji Stand-alone oraz ICW (In conjunction with).
Spółka specjalizuje się również w ochronie budynków administracji publicznej przed zagrożeniami wybuchowymi oraz w zakresie ochrony balistycznej. W latach 2017-2018 zrealizowano kontrakt w Arabii Saudyjskiej na ochronę budynku administracji rządowej.
Artykuł sponsorowany na bazie materiałów dostarczonych przez CFT Precyzja Sp. z o.o.
Thorgal
No i Super, nie chować się tylko chwalić, tym bardziej jest napisane że spółka zajmuje się też ochroną budynków. Jeśli będziemy budować Obronę Cywilną to już mamy rodzime firmy które mogą pomóc swoim doświadczeniem..