Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Bundeswehra szybciej dostanie nowe hełmy

Autor. Rheinmetall

Rheinmetall przyspiesza dostawy hełmów bojowych dla Bundeswehry: pomyślnie zakończono kontrolę jakości, osiągając etap na drodze do wyposażenia niemieckiej armii w nowy hełm bojowy.

Reklama

6 grudnia 2022 r. minister obrony Niemiec Christine Lambrecht odebrała oficjalne przekazanie pierwszych sztuk odzieży wojskowej i wyposażenia osobistego zamówionych przez Bundeswehrę w odpowiedzi na gwałtownie zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa w Europie. W skład wyposażenia wchodzi nowy hełm bojowy dostarczony przez firmę Rheinmetall. Nowy hełm Bundeswehry to model Baltskin® Viper amerykańskiej firmy Galvion, który zostanie wyposażony w fasunek Modular Suspension System oraz zostanie pokryty farbą w kolorze German Geen.

Reklama
Autor. Rheinmetall
Reklama

Rheinmetall błyskawicznie zakończył pomyślnie formalną kwalifikację hełmów oraz kontrolę jakości pierwszych trzech partii kolejnych zamówień. W listopadzie 2020 roku Bundeswehra złożyła wstępne zamówienie w firmie Rheinmetall na zaawansowany hełm bojowy. Umowa ramowa obejmowała dostawę do 20 000 sztuk „Ciężkich Hełmów Bojowych Sił Specjalnych".

Czytaj też

W tym samym miesiącu zrealizowano dostawę pierwszej partii 5000 hełmów. Hełmy początkowo przeznaczone były dla sił operacji specjalnych i oddziałów wyspecjalizowanych o rozszerzonej podstawowej zdolności do prowadzenia operacji specjalnych, a także na wyposażenie sił NATO VJTF 2023 tzw. szpicy NATO.

Autor. galvion.com

W marcu 2022 roku, zaniepokojona dramatycznym obrotem wydarzeń w Europie, Bundeswehra znacznie rozszerzyła swoje zamówienie. Nowy model hełmu ma funkcjonować obecnie pod nazwą „Hełm bojowy Sił Zbrojnych". W sumie kolejne zamówienie obejmuje około 300 000 hełmów, które zostaną dostarczone niemieckiej armii w latach 2022-2025.

Rheinmetall współpracuje w tym programie z dwoma partnerami strategicznymi. Całkowity wolumen zamówień przekracza 200 mln EUR. Od 2020 roku dostarczono prawie 34 000 hełmów. Do końca roku do Bundeswehry trafi kolejne 11 tys.

Autor: Mariusz Piwowar

Reklama

Komentarze (8)

 1. RAF

  Helmuty dostaną nowe hełmy. Jest szansa, ze znowu swoje stare i przeterminowane wyślą na Ukraine w ramach "wielkiej pomocy".

  1. Antek

   Niemcy dostarczyly do chwili obecnej sprzet wojskowy o wartosci 2,34 miliarda dolarow ( to jest ok 10,30 milarda zlotych) .. I widac Ukraina jest zadowolona skoro zamowila m.in. 100 sztuk Panzerhaubitze 2000 in 18 Armatohaubic PCH-155. (polecam artykul BBC "Ukraine weapons: What military equipment is the world giving?") . Ale oczywiscie pewne media w Polce sieja propagande. I jak widac. skutecznie

 2. Filemon66

  Paradoksalnie MASKPOL też takie produkuje Niestety aero brygada z Krakowa je odrzuciła Dlaczego? Teraz są na Ukrainie

 3. Lukas

  re takie chełmy, kiedyś to było chociaż widać że to Niemiec, teraz ich nawet nie poznasz

 4. Denar

  Co z nowoczesnymi hełmami dla polskich żołnierzy? Mamy mieć 300 tyś. armię, a dobrych, nowoczesnych hełmów brakuje. Przypominam niedawną kompromitację, gdy stare hełmy blaszane LWP były przemalowywane na wyposażenie żołnierzy. Te które Niemcy zamawiają to nie są modne obecnie "czerepy". Pewnie robili badania. Warto się skonsultować.

  1. Prezes Polski

   Chełmy chełmami, a co z butami? To, co noszą obecnie żołnierze WP jest zawstydzające.

 5. Rainman184

  Czysto hipotetycznie teoretycznie , czy w aktualnym stanie armi niemieckiej , polskie siły zbrojne takie jak teraz są , były by wstanie podbić Niemcy ? Hipotetycznie teoretycznie jeśli w Niemczech by nie stacjonowały amerykańskie wojsko

  1. Prezes Polski

   Obie armie są w równie opłakanym stanie. Nasza śmieszna armia dowodzona przez zadufaną w sobie, ale niekompetentną kadrę, fatalnie wyposażona, bez zapasów strategicznych. Niemiecka dużo lepiej wyposażona, na pewno lepsza kadra, pod pewnymi względami biją nas na głowę. Ale zdolności ofensywnych żadna z armii nie ma. Obronne owszem, zwłaszcza Niemcy. Mają dużo większe lotnictwo, spory zapas pocisków manewrujących, lepsza opl, no i potężny przemysł. Krótkotrwały konflikt zakończyłby się patem, w dłuższym terminie nasza upokarzającą porażką.

 6. Norman

  Racja nasze kupione highcut wycięte tak że niemal góre głowy widać.co to ma chronić? Szpan +100% mocy.to tak jak kamizelki plate dla policji kupione z płytą jwielkości ak kartka A4 jeden rozmiar.

 7. LMed

  300000 w trzy lata. Nic tylko naśladować.

 8. Matthew74

  Model stary dobry fryc (fritz jak kto woli).

  1. brader74

   raczej MICH nie FRITZ...i tak lepszy od tych orzeszków co kupujemy dla szpanu na potęgę, ale beż słuchawek czy tez ochronników słuchu, co będzie skutkować urazami słuchu podczas "hałasowania".

Reklama