Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Brytyjski niszczyciel „Daring” w programie BMD

Brytyjski niszczyciel typu 45 „Daring” przebywa na Pacyfiku testując swój system przeciwlotniczy – fot. Royal Navy
Brytyjski niszczyciel typu 45 „Daring” przebywa na Pacyfiku testując swój system przeciwlotniczy – fot. Royal Navy

Royal Navy testuje nowy niszczyciel typu 45, sprawdzając czy można go wykorzystać w system obrony przed rakietami balistycznymi BMD (Ballistic-Missile Defense).

Pierwszy lord admiralicji admirał George Zambellas potwierdził w czasie targów DSEI (Defence Security and Equipment International), że nowy niszczyciel typu 45 „Daring” jest obecnie testowany na Pacyfiku. Realizując to zadanie okręt będzie przebywał na morzu przez prawie 9 miesięcy.

Projekt jest współrealizowany z amerykańską agencją obrony przeciwrakietowej MDA (Missle Defence Agency), która ma ocenić skuteczność brytyjskiego systemu przeciwlotniczego.

Niszczyciel typu 45 ma wykrywać rakiety balistyczne swoim radarem wielofunkcyjnym Sampson, który jest częścią systemu przeciwlotniczego Sea Viper (opartego na rakietach Aster 30 - opracowanych przez koncern MBDA). Testy tego systemu w odniesieniu do celów powietrznych już zostały przeprowadzone i zakończyły się pomyślnie. Obecnie najważniejszym celem badań jest udowodnienie, że brytyjski system będzie skuteczny w działaniach prowadzonych m.in. przez system Aegis.

Reklama

Komentarze

    Reklama