Przemysł Zbrojeniowy

Boeing dostarczy Niemcom Poseidony

Graf. Boeing
Graf. Boeing

Według informacji prasowej przekazanej przez koncern  Boeing, amerykańskie przedsiębiorstwo otrzymało od Departamentu Obrony USA zamówienie, którego realizacja pozwoli na wyposażenie niemieckiej marynarki wojennej w nowe samoloty zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) Boeing P-8A Poseidon.

28 września amerykańska marynarka wojenna przyznała spółce Boeing kontrakt na wyprodukowanie pięciu samolotów ZOP dla niemieckiej Deutsche Marine. To oznacza, że procedura zakupu tych maszyn odbywa się w ramach procedury sprzedaży zagranicznej (FMS), a zatem niemiecka marynarka wojenna kupuje samoloty na tych samych zasadach, co armia amerykańska za maksymalną kwotę 1,77 mld USD.

Wraz z samolotami Niemcy dostaną pakiety wsparcia, łączności, oprogramowanie taktyczne, radary morskie, systemy ostrzegania i przeciwdziałania przed nadciągającymi rakietami, a także systemy walki elektronicznej, nie wspominając o trenażerach, pakietach szkolenia czy wsparciu serwisowym.

Przyszłe Poseidony Deutsche Marine powinny zjawiać się w kraju odbiorcy w 2024 roku i wraz z ich stopniowym wprowadzeniem do służby powinno nastąpić powolne wygaszanie floty ośmiu Orionów, które  to RFN zakupila przed wieloma laty od Wielkiej Brytanii. Rząd niemiecki podjął decyzję o zaniechaniu modernizacji P-3 Orion ze względu na przestarzałą, ponad pół wieczną konstrukcję i zbyt duże koszty potencjalnych prac mających na celu unowocześnienie całej floty. Niemieckie Oriony stacjonują nad Morzem Północnym, w bazie Nordholz.

Cieszymy się, że sfinalizowaliśmy tę sprzedaż do Niemiec i rozszerzamy naszą obecność tamże poprzez dostarczenie Deutsche Marine P-8A. Zapewnią niemieckiej marynarce wojennej zdolność do wykonywania misji nadzoru morskiego dalekiego zasięgu i odegra kluczową rolę w regionie dzięki wykorzystaniu istniejącej infrastruktury w Europie i pełnej interoperacyjności z najbardziej zaawansowanymi zasobami NATO.

Michael Hostetter, wiceprezes niemieckiego oddziału Boeing Defense, Space & Security

Do tej pory dostarczono ponad 135 samolotów P-8 dla użytkowników z USA (marynarka wojenna), Australii (siły powietrzne), Indii (również marynarka wojenna), a niebawem swoje maszyny otrzymają lotnicy morscy z Korei Południowej i Nowej Zelandii. Niemcy mogą stać się trzecim europejskim krajem posiadającym Poseidony, zaraz po Wielkiej Brytanii, która w lutym bieżącego roku otrzymała pierwsze pięć egzemplarzy oraz odbierającej swoje pierwsze samoloty Norwegii.

Reklama
Reklama

Boeing P-8 Poseidon jest radykalnie zmodyfikowanym Boeingiem 737, dostosowanym do prowadzenia operacji rozpoznania, w szczególności wyszukiwania jednostek nawodnych i podwodnych wroga. W powietrzu, korzystając z paliwa z własnych zbiorników może  przebywać  ponad 10 godzin, przelatując dystans do 7500 kilometrów. Całkowita żywotność maszyny została określona na ponad 300 tysięcy godzin w powietrzu.

Przy ładowności nieco ponad 9 ton zabiera ze sobą m.in. 100 anten oraz liczne urządzenia elektroniczne. Poza tym, że Poseidon służy do rozpoznania, to może prowadzić także akcje zwalczania okrętów, dzięki pięciu torpedom czy ośmiu pociskom rakietowym krótkiego zasięgu Harpoon.

Komentarze