Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Black Hawki dla Rumunii z PZL Mielec

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Dzięki wyprodukowanym w Polsce śmigłowcom Black Hawk, Rumunia zyska doskonałe rozwiązanie dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i przyszłych wymagań dotyczących śmigłowców – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PZL Mielec, zakładu należącego do koncernu Lockheed Martin podczas uroczystego podpisania w Bukareszcie porozumienia dotyczącego powstania w Rumunii centrum serwisowego śmigłowców Black Hawk. Polski zakład oferuje również dostawę 12 śmigłowców Black Hawk dla Rumunii.

Podpisany 3 września w Bukareszcie protokół ustaleń związany jest bezpośrednio z zawartym w 2018 roku porozumieniem, dotyczącym współpracy firmy Lockheed Martin z lokalnymi zakładami w zakresie montażu i dostosowania śmigłowców Black Hawk do rumuńskich wymagań oraz wsparcia ich eksploatacji w przypadku wyboru maszyn tego typu dla rumuńskich sił zbrojnych i służb mundurowych. 

Obecnie w ramach rządowego programu dostaw wielozadaniowych średnich/ciężkich śmigłowców dla sił morskich i lądowych PZL Mielec oferuje rumuńskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych pierwszą dostawę 12 śmigłowców Black Hawk które, jak podkreślają przedstawiciele Lockheed Martin, zostaną wyprodukowane w Polsce i są przez to jedynymi oferowanymi maszynami, które powstają w Europie.

W Rumunii ma również powstać w kooperacji z PZL Mielec nowe centrum serwisowania, obsługi technicznej, napraw i przeglądów do obsługi cywilnych i wojskowych śmigłowców Black Hawk. Nowy dokument nawiązuje do porozumienia podpisanego w marcu 2018 r. przez firmę Sikorsky – należącą wraz z jej spółką PZL Mielec do koncernu Lockheed Martin - z lokalną firmą lotniczą Romaero.

Nowy protokół ustaleń utrzymuje pierwotne zobowiązanie do zapewnienia miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników, realizacji programów edukacyjnych wykorzystujących nowoczesne technologie, badań i rozwoju oraz korzyści dla szerzej ujmowanego rumuńskiego przemysłu – poinformował Lockheed Martin. Według korporacji dodatkowym efektem porozumienia mogą być modernizacje na miejscu śmigłowców Black Hawk eksploatowanych w Rumunii i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Obecnie nie tylko Rumunia, ale też inne kraje naszego regionu realizują programy wymiany floty śmigłowców posowieckich na nowoczesne maszyny zgodne ze standardami NATO. Dość często sięgają po śmigłowce Black Hawk, które trafiły już do 30 krajów na świecie, w tym m. in. na Słowację, krajów bałtyckich i do Polski.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama