Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Atos i Rafael opracują studium "szklanego pola bitwy" dla Bundeswehry

Fot. Rafael
Fot. Rafael

Niemieckie Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informatycznych i Wsparcia Eksploatacji Bundeswehry (BAAINBw) wybrało Atos GmbH, współpracujące z izraelskim koncernem Rafael, do opracowania studium „Stworzenie szklanego pola bitwy w celu wsparcia operacji dynamicznych (ErzUntGlas)”.

Atos połączył siły z izraelskim Rafael Advanced Defense Systems Ltd. aby zademonstrować użycie bezzałogowych statków powietrznych w połączeniu z pojazdami bojowymi, w celu uzyskania trójwymiarowego, dynamicznego obrazu sytuacji w czasie rzeczywistym w trakcie operacji mobilnych.

Do mobilnego rozpoznania pola bitwy niemieckie siły zbrojne potrzebują wielu bezzałogowych statków powietrznych, które mogą tworzyć „szklane pole bitwy”. W projekcie użyta zostanie sieć kierowania i łączności C4I składająca się z elementów cywilnych i wojskowych. Studium obejmuje coroczne demonstracje zdolności, rozpoczynające się w 2019 r. i trwające do 2023 r., po których nastąpi planowanie projektu, trwające do 2025 r.

Jako główny wykonawca, Atos zajmie się kierowaniem i integracją projektu, a RAFAEL dostarczy FIRE WEAVER (nowoczesny trójwymiarowy system wielu czujników, łączących poszczególne elementy) i BNET (opatentowany szerokopasmowy system SDR z wykrywaniem widma IP dla platform powietrznych i lądowych).

BNET to SDR z wykrywaniem widma – wykorzystujący w sposób całkowicie poznawczy spektralną arenę pola bitwy, który umożliwia odbieranie i analizowanie informacji z wielu kanałów jednocześnie przy użyciu pojedynczej radiostacji.

Współczesne pole bitwy przechodzi daleko idące zmiany, które wpływają na potrzeby operacyjne sił lądowych, powietrznych i morskich, wraz z nowymi zastosowaniami działającymi w czasie rzeczywistym, takimi systemy zamykania cyklu od czujnika do efektora. Rozwijając się, aby sprostać tym wyzwaniom i bazując na dziesięcioleciach doświadczenia w opracowywaniu rozwiązań C4I, RAFAEL opracował rodzinę BNET powiększoną o opatentowaną technologię oraz Fire Weaver w celu stworzenia precyzyjnego, trójwymiarowego, niezależnego od GPS wspólnego wizualnego systemu językowego. Asymilacja tych systemów przez Bundeswehrę doprowadzi do szeregu znaczących zmian: zapewni wspólny język wizualny dla różnych rodzajów jednostek nie tylko Bundeswehry, ale także sił sojuszniczych, które mają te same zagrożenia i misje, łącząc wiele czujników i strzelców w jedną „płaską” sieć.

Yoav Wermuth, wiceprezes i szef dyrekcji C3I RAFAEL:

imageFot. Rafael

Reklama

Komentarze (2)

  1. fxx

    @Sowa bez przyjaciol: Fakt. Atos to burdel na kolkach. Moze niemiecki oddzial jest bardziej ogarniety niz polski czy francuski...

  2. Sowa bez przyjaciół

    Życzę dużo szczęścia naszemu sojusznikowi. O ile Rafael raczej się zna na tym co robi, to co do Atos’a mam wątpliwości. Jeżeli zaczną teraz to może na 100-lecie Bundeswehry coś z tego wyjdzie.

Reklama