Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

ARDRONIS przeciwko bezzałogowcom

Fot. Rohde & Schwarz
Fot. Rohde & Schwarz

Bezzałogowe statki powietrzne, zwane potocznie dronami, stają się coraz większym i bardziej realnym, wieloaspektowym niebezpieczeństwem dla funkcjonowania współczesnych społeczeństw, a co za tym idzie dla administracji publicznej, służb mundurowych i wojska. Z tego powodu na całym świecie opracowuje się setki systemów antydronowych. Swoje rozwiązanie w tym zakresie przygotowała także niemiecka firma Rohde & Schwarz.

System ARDRONIS jest rozwijany przez Rohde & Schwarz od pewnego czasu, jednak po tym jak niedawno Komisja Europejska ostrzegła przed zagrożeniem ze strony BSP, spółka w komunikacie przypomniała podstawowe cechy systemu. ARDRONIS to zaprojektowany przez firmę Rohde & Schwarz automatyczny, sterowany radiowo system do identyfikacji bezzałogowych statków powietrznych sterowanych drogą radiową. Według deklaracji producenta ma on pozwolić na bardzo wczesne ostrzeżenie o pojawieniu się drona i jego dokładną identyfikację oraz powiadomienie o zaistniałym zagrożeniu.

System ten jest modułowy i skalowalny oraz zapewniać niezawodne wykrywanie i zakłócanie sygnałów kontrolujących bezzałogowy statek powietrzny, nawet w przypadku ich zmieniania ich częstotliwości. Ma być także łatwo wdrażany na różnych rodzaju platformach oraz integrowany w celu dostosowania do określonych profili zagrożeń, z wieloma systemami działającymi w administracji publicznej.

Działanie tego systemu polega na wykrywaniu sygnału łącza zwrotnego systemy kontroli lotu BSP (już na bardzo wczesnym etapie jego lotu), a następnie monitorowaniu toru lotu i lokalizowaniu drona już w odległości 5-7 km w optymalnych warunkach atmosferycznych. Przechwycony sygnał drona jest porównywany z obszerną biblioteką profili różnego rodzaju bezzałogowców, zainstalowaną w pamięci systemu. Przeprowadzenie błyskawiczne procesu "monitorowania i dopasowywania" pozwala na niezawodne, wczesne ostrzeganie o wszelkich możliwych zagrożeniach z odpowiednim zapasem czasu na odpowiednią reakcję na potencjalne zagrożenie dla chronionego obiektu lub samego użytkownika. W razie konieczności, w przypadku wykrycia zagrożenia, system może zakłócić sygnał radiowy drona, co spowoduje przerwanie jego lotu i sprowadzenie go na ziemię.

image
Fot. Rohde & Schwarz

Obok systemu ARDRONIS, firma Rohde & Schwarz we współpracy z firmami ESG i Diehl Defence oferuje także sprawdzony, modułowy, wieloczujnikowy system wykrywania i obrony przed bezzałogowymi statkami powietrznymi o nazwie GUARDION. W skład tego systemu wchodzą także podzespoły systemu ARDRONIS. System GUARDION przeszedł próby w trakcie różnego rodzaju wydarzeń publicznych, kiedy  zapewniał ochronę przed niebezpieczeństwem ze strony wszechobecnych dronów. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.