Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Apache Guardian dostarczony Niderlandom

Apache Guardian Niderlandy
Niderlandzki AH-64E
Autor. Boeing

Firma Boeing dostarczyła pierwszy śmigłowiec AH-64 Apache zmodernizowany dla Sił Powietrznych Niderlandów ze standardu AH-64D Longbow do AH-64E Guardian. To pierwsza z 28 maszyn.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Niderlandy są użytkownikiem śmigłowców AH-64 Apache od 1998 roku, a w roku 2019 zamówiły ich modernizację do AH-64E v6 połączoną z przedłużeniem żywotności. Rozpoczęte obecnie dostawy mają zostać zakończone do 2025 roku.

Czytaj też

W ostatnich latach AH-64E zamówiły także: Indie (28 zamówionych), Indonezja (8), Maroko (24), Katar (48), Arabia Saudyjska (łącznie 48, w tym śmigłowce wersji D i E), Republika Korei (36), Tajwan (29), Zjednoczone Emiraty Arabskie (śmigłowce w wersji D i E, łącznie 28) i Wielka Brytania (50) oraz Australia, która zapowiedziała zakup 29 egzemplarzy.

Reklama

„Przez modernizację modelu D do standardu E, śmigłowce Apache należące do Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych uzyskają znaczny wzrost siły ataku, wszechstronności i świadomości sytuacyjnej na nadchodzące dziesięciolecia". – powiedziała Kathleen Jolivette, wiceprezes Boeinga ds. Programu Śmigłowców Bojowych oraz Senior Mesa Site Executive.

„(Apache Echo) znaczne udoskonalenia zapewniają Królewskim Holenderskim Siłom Powietrznym większą siłę bojową i świadomość sytuacyjną. Pierwsza dostawa jest ważnym krokiem w modernizacji całej naszej floty śmigłowców Apache" – powiedział wiceadmirał Arie Jan de Waard, dyrektor Organizacji Materiałów Obronnych.

Niderlandzki AH-64E Apache Guardian
Autor. Boeing

AH-64E v6 to na dzisiaj najnowocześniejsza konfiguracja śmigłowca bojowego Apache. Od 1984 r. do Wojsk Lądowych USA i 17 międzynarodowych odbiorców dostarczono ich ponad 2600, z czego duża część to maszyny powstałe z modernizacji poprzednich płatowców. Obecnie na całym świecie w użyciu pozostaje ponad 1260 śmigłowców Apache, z czego ponad 665 reprezentuje model E.

We wrześniu tego roku o zamiarze zakupienia 96 tych śmigłowców poinformował polski minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Do Stanów Zjednoczonych wysłano wniosek Letter of Request w tej sprawie.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (5)

 1. Valdi

  Przypomnijmy the Washington post donosi że 16 sztuk ah64d używanych przez US marine corp będzie zastąpionych wersja E👍👍👍 I idą do puli FMS czyli do sprzedaży. Były by idealne dla nas 👍👍👍

 2. Andreas

  Nasz kraj też zamówił tę śmigłowce. To dobra wiadomość. Jednakże tą ilość 96 sztuk ?. Nie wiem czy będzie nas stać na to. Bogatsze od nas krej posiadają lub zamawiają w ilościach nie przekraczacych 50 sztuk. Jak już wcześniej zaznaczyłem to dobra informacja, lecz moim zdaniem około 50 śmigłowców było by wystarczająco.

 3. LMed

  No cóż Apache to dobra broń, tyle że z poprzedniej epoki. Rozumiem Holendrów, którzy modernizują użytkowany przez siebie jeszcze zeszłowieczny sprzęt. Ale wchodzenie w te śmiglaki teraz to ze względów ekonomicznych i technicznych nieporozumienie jednak. Za dwadzieścia, dwadzieścia pięć lat te Apache mogą latać głównie w Afryce już.

  1. szczebelek

   Możemy latać dalej na Mi-24 na przykład na paradach czekając na nowsze konstrukcje.

  2. TFX

   LMed za 20-25 lat Apache będą latac jeszcze w wielu państwach w tym w USA i UK wiec może bez manipulacji, ok.

  3. LMed

   Niewykluczone kolego TFX że będą wtedy jeszcze latać w siłach USA i UK, ale pewnie w misjach nad Afryką, biedniejszymi obszarami Azji, itp. Wątpliwy to już biznes jest w przypadku naszego "teatru działań zbrojnych".

 4. Jaszczur

  Zastanawiam się jak ma się żywotność i efektywność tego sprzętu do ceny za sztukę ? Jak spradzi się nie w fajnych scenariuszach ćwiczeń ale w realnej walce ..... Ile przeżyje jak piechota uzbrojona w lekie wyrzutnie p-lot wystrzeli w niego kilka rakiet ? To są za drogie zabawki na prawdziwą wojnę . Wojna to bród , awarie , brak część, brak piwa , brak pogody , brak rozpoznania, brak wszystkiego i czy w takich warunkach on będzie się sprawdzał? Tak samo jak czołgi czy inne wozy bojowe piechoty i kto . Jak piechur jest w stanie zniszczyć sprzęt za wiele mln zł z paru km głupia wyrzutnia to znaczy że ten sprzęt nie ma już sensu . A podwójnego sensu nie ma bo w warunkach wojny zachód vs wschód nie będzie jego strat nadrabiać nowa produkcja więc podwójnie nie ma sensu

 5. Valdi

  Przypomnijmy 1,2 mld USD za modernizację ,28 sztuk do wersji E😱😱😱43mln USD sztuka 🚀

Reklama