Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Amerykańskie firmy gotowe produkować broń dla Ukrainy

Pocisk Harpoon (zdjęcie ilustracyjne)
Pocisk Harpoon (zdjęcie ilustracyjne)
Autor. US Navy

Pentagon analizuje około 1300 propozycji zgłoszonych przez 800 amerykańskich firm zbrojeniowych, które są gotowe wyprodukować różne rodzaje broni i sprzętu wojskowego dla Ukrainy, walczącej z rosyjską inwazją - poinformowała w nocy z czwartku na piątek stacja CNN.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Decyzja w sprawie zwycięskich ofert i konkretnych rodzajów wsparcia militarnego dla Kijowa ma zapaść w ciągu kilku najbliższych tygodni. W pierwszej kolejności rozważane będą m.in. komponenty obrony powietrznej, broń przeciwpancerna i bezzałogowe statki powietrzne, czyli uzbrojenie zgłoszone przez stronę ukraińską jako najbardziej potrzebne na froncie.

Czytaj też

Jak podkreśliła CNN, Stany Zjednoczone i państwa sojusznicze podejmują wysiłki na rzecz przyspieszenia produkcji zbrojeniowej i zwiększenia możliwości przemysłu wojskowego w tym względzie. Jest to związane z przekonaniem, że kraje Zachodu będą musiały wspierać Ukrainę również wówczas, gdy wyczerpią się jej zapasy uzbrojenia.

Reklama

Stany Zjednoczone i NATO będą pomagać Ukrainie tak długo, jak będzie trzeba, by nie została ona pokonana przez Rosję - zadeklarował w czwartek prezydent USA Joe Biden podczas konferencji prasowej na koniec szczytu NATO w Madrycie.

Czytaj też

Zapowiedział przy tym, że USA ogłoszą wkrótce kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 800 mln dolarów, w ramach którego Kijów otrzyma "zaawansowane zachodnie systemy obrony powietrznej, więcej artylerii i amunicji, radarów przeciwartyleryjskich i dodatkową amunicję do systemu artylerii rakietowej HIMARS". Dodał, że także inne kraje dostarczą Ukrainie systemy artylerii rakietowej.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Ma_XX

    ciekawi mnie jedna rzecz - podział "tortu" po wojnie - zakładam, że oczywiście kacapy wtopią sromotnie

Reklama