Reklama

Siły zbrojne

Ukraina pokazuje haubice Krab od środka [WIDEO]

Najpewniej jedna z 18 przekazanych armatohaubic Krab już na Ukrainie
Fot. General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Ukraińskie siły zbrojne opublikowały nagranie wideo z wykorzystania polskich armatohaubic Krab. Widać na nim nie tylko same działa, ale i elementy ich wnętrz oraz proces celowania i ładowania. Ukraińcy podkreślają, że są zadowoleni i wdzięczni za wsparcie, którego udziela im Polska.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Kijów otrzymał co najmniej 18 tego typu dział w ramach pomocy wojskowej, kolejnych 54 zostało zakupionych za fundusze własne Ukrainy oraz fundusze UE. Wraz z nimi zostały dostarczone także pojazdy towarzyszące m.in. wozy dowodzenia osadowione na pojazdach LPG.

Polskie działa mogą razić cele na dystansie ponad 40 km, co oznacza to znaczny wzrost zdolności ukraińskich artylerzystów względem posiadanych systemów postsowieckich np. 2S3 Akacja czy nawet 2S19 Msta-S. Dodatkowo wozy te są wyposażone w zautomatyzowany zestaw kierowania ogniem TOPAZ oparty na cyfrowej platformie łączności FONET (oba produkty Grupy WB). Powoduje to diamteralne zwiększenie celności prowadzonego ognia, względem systemów postsowieckich które często nie mają tak zaawansowanych rozwiązań.

Reklama

Czytaj też

Producentem Krabów jest Huta Stalowa Wola. Choć projekt rozwojowy realizowany jest w zasadzie od lat 90. XX wieku, to kluczowy dla jego powodzenia był zakup licencji na południowokoreańskie podwozie K9 firmy Hanwha Defense, sfinalizowany w 2014 roku.

Krab może razić cele na dystansie ponad 40 km dzięki lufie o długości 52 kalibrów. Może oddać krótką serię 3 strzałów w ciągu 10 sekund, a na minutę wystrzeliwuje do sześciu pocisków. Haubica ma możliwość korzystania ze standardowej amunicji 155 mm NATO (może być również integrowana z amunicją precyzyjną). Ma na wyposażeniu system kierowania ogniem Topaz, produkcji Grupy WB, integrujący nie tylko same środki ogniowe ale i elementy wsparcia (rozpoznanie, logistyka).

Inną zaletą Kraba jest krótki czas rozpoczęcia opuszczenia stanowiska po wykonaniu zadania ogniowego (do 30 sekund), dzięki czemu może unikać ognia kontrbateryjnego. Haubica ma również możliwość prowadzenia ognia w trybie MRSI (z jednoczesnym zaplanowanym upadkiem kilku pocisków).

Czytaj też

Komentarze (7)

 1. DarkNorthSide

  Jaka muzyczka w Tle ! Gustlik Ładuj! Deszcze niespokojne ! Potargały sad a My na tej Wojnie Ładnych pare Lat do Domu wrócimy w piecu napalimy! Nakarmimy Ruska!!!

  1. Gustav

   W ZSSR ten serial był bardzo popularny.

 2. delphiserwis

  Uważam żę specjalnie zrezygnowano z automatu ładowania aby był mnie podatny na usterki.

  1. Cpt. Price

   @delphiserwis dobrze wyszkolona załoga może być również szybka co automat.

  2. Chyżwar

   Teraz już chcą pełnego automatu i HSW nad takim rozwiązaniem pracuje. Ma mieć wspólne elementy z tym, który dostanie Kryl. Pewnie chodzi o to, że wtedy do jednego działa potrzeba mniej Indian.

 3. Ernst Stavro Blofeld

  Tylko u mnie nie działa film ? spoko widziałem u źródła., chłopaki na luzie daleko od frontu i czarnego ducha, na wojnie fucha marzeń, a sama haubica no cóż strzela ponoć skutecznie nie czas na oceny, ważne ze urywa kończyny kacapom i szatkuje tusze innym z kacapów.

 4. Gustav

  Praca łądowniczych na początku filmu to kompletna antyreklama Kraba i załogi. Typowa polnische wirtschaft w ukraińskim wykonaniu.

  1. Kordian

   W najnowocześniejszych czołgach Abrams też ładowniczy ręcznie wkłada pociski do dziury, ale tam jest wszystko ok.

  2. szczebelek

   Na takich filmikach robionych pod portale społecznościowe wiele rzeczy się robi pod publiczkę i nie kreowałbym jakiś wniosków na ich podstawie...

  3. kaczkodan

   Dobrze jest, wnętrze jak spod igły. Brakuje tylko foteli gamingowych ;)

 5. kaczkodan

  Najlepszy sposób an ekspediowanie Excaliburów, szkoda nie wykorzystać długiej lufy. Mam wielką nadzieję że już pojechało 18+54, a my dostaniemy nowo wyprodukowane.

 6. Pucin:)

  Brawo chłopaki!!!!!!!! byle celnie - Niech Bóg błogosławi, grad żelastwa na głowę raszystów-orków!!!!!! :0 -------- Pokój dla Europy wykuwa się w ahs Krabie-155 mm!!!!! :)

 7. Gryfin

  Fajny film 👍