Przemysł Zbrojeniowy
20 tys. ton trotylu dostarczone do USA
Ponad 20 tys. ton polskiego trotylu zakupią Stany Zjednoczone do końca 2022 roku. Materiały wybuchowe o wartości około 100 mln dolarów zostaną przeznaczone do produkcji uzbrojenia amerykańskich samolotów wojskowych.
Współpraca amerykańsko-polska w ramach specjalnego programu bombowego sił powietrznych Stanów Zjednoczonych trwa od trzech lat. Dotychczasowe efekty wspólnych działań oraz plany rozwojowe przedstawiono na konferencji prasowej w czasie targów MSPO, udział w niej wzięła ambasador USA w Polsce.
Podczas konferencji prezes Zakładów Chemicznych „NITRO-CHEM” odebrał specjalne podziękowania od Ambasady za dotychczasową współpracę ze stroną amerykańską oraz zaangażowanie na rzecz rozwoju obronności.
Ta współpraca to świetny przykład tego, jak polskie i amerykańskie firmy współpracują. Ta współpraca niezbędna jest obu krajom. Serdecznie gratuluję czterem zaangażowanym firmom.
Od 2017 roku do Stanów Zjednoczonych trafiło blisko 20 tys. ton produkowanego w Polsce trotylu. Dzięki temu powstało kilkadziesiąt tysięcy bomb lotniczych. – W 2019 roku sukcesem zakończył się dotychczasowy dwuletni kontrakt na dostawę bomb MK 84 dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Kluczowy wkład mieli polscy partnerzy. Chcemy kontynuować współpracę i do końca 2022 roku zamówimy kolejnych 20 tys. ton materiałów wybuchowych – zapewnia David Dunavin z General Dynamics Ordnance and Tactical Systems, lidera w dostawie uzbrojenia dla armii amerykańskiej.
Trotyl, którym wypełnione są pociski amerykańskiej armii, powstaje w Bydgoszczy, w należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Zakładach Chemicznych „NITRO-CHEM”.
Jesteśmy jedynym producentem TNT na świecie certyfikowanym do użycia przez amerykańskie wojsko. Dotychczasowy obrót z amerykańskimi partnerami przekroczył wartość 100 mln dolarów. Kolejne zamówienia zapewne podwoją tę kwotę.
Materiały wybuchowe z Bydgoszczy przewożone są transportem kolejowym do portu w Gdańsku. Na początku współpracy do Stanów Zjednoczonych wypływały dwa statki z polskim trotylem rocznie. Obecnie ta liczba zwiększyła się kilkukrotnie. Wszystkie transporty z Bydgoszczy, organizowane i koordynowane przez amerykańską firmę Paramount Enterprises International oraz polską – Pol-Mare, dotarły do Oklahomy bezpiecznie i na czas.
Konik morski
Elaboracja ręczna na to taki Know how Zakladu od 64 Przypomina wyciskanie cegieł z gliny
447
Ile na tym tracimy? Dla kolegi pytam.
Wy towarzyszu stracicie zapewne wszystkie czołgi zanim te zjadą z bocznicy
Ostap Bender
A ja się pytam o zanieczyszczenie polskich wód. Czy w ramach dobrych relacji, polskie służby ochrony środowiska poprostu nie mierzą tych parametrów ? Tak się składa że Amerykanie dostarczyli do Polski w ramach offsetu za F-16, technologię produkcji, która jest w zasadzie zabroniona w USA (kary departamentu ochrony środowiska za zanieczyszczanie wody są tam bardzo bolesne)
robo
Nie łżyj, w USA nie można produkować TNT w celach komercyjnych, a dla wojska produkuje nadal kilkanaście zakładów. Przy okazji zapytaj swoich pracodawców kiedy zamierzają zapłacić za skażenia środowiskowe pozostawione na post sowieckich poligonach w Polsce?
Księgowy
5 dolarów za kilogram.
Willgraf
20 centów za kilogram 20 000 000 kg za 100 000 000 milionów USD !
asia
Trotyl mozna produkować z azotu ktorego jest 72% w powietrzu za darmo.
PT
Uwierz 5 dolarów za kilogram.
Zyzio
czyli starczy na jedną sztuk F35 :)
Troll i to wredny
Całkiem niedawno defence24 opisywało produkcję Mk 82 dla naszych maszyn w liczbie...200 szt rocznie. Przy kilkudziesięciu tys. bomb amerykańskich wyprodukowanych z naszych materiałów wybuchowych, które zapewne...odkupimy (bo czymś trzeba walczyć). W tym Kraju naprawdę potrzebna jest rewolucja...
Stefan
W Twoim kraju na pewno. W Polsce nie.
Rhotax
Świetne . Ale w jego kraju internet po odcięciu będzie kontrolowany na maxa i rewolucjoniści szybko zostaną wyłapani.
myślący
Każda taka wiadomość cieszy, bo bez eksportu polska gospodarka nie przetrwa.
taka prawda
100 MLN za 20 tyś ton to mniej niż za jeden F35 , wygląda na to ,że jesteśmy bardzo tani a interes z tym trotylem jest bardzo marny ,powiem inaczej zamienił stryjek siekierkę na kijek .
Marek
To bardzo dobra cena. Dużo wyzsza niż w oficjalnym krajowym obrocie.
Aaa
10% produkcji tej fabryki wystarczy dla potrzeb naszego kraju
Sel. Soc.
Dobra wiadomość. Nie planują eksportu demokracji do IIIRP bo nie będą skąd kupować TNT :-)
Jack
No to jeden F-35 juz bedzie
Jato
W nagłówku "dostarczono", a z treści wynika, ze dopiero dostaczą. Taki drobiazg, który wiele zmienia.
Willgraf
i tak POLSKA została pozbawiona produkcji na potrzeby własnej amunicji BRAWO Q NRAWO
zaq
Ciekawe czy na tym kontrakcie cokolwiek zarobimy czy jak zwykle w ramach współpracy sojuszniczej oddamy z pół ceny.
Willgraf
100 milionów suma jak na waciki....ale za to ten zakup blokuję produkcje amunicji dla WP !