Reklama

Geopolityka

Przełom w Aleppo? Postępy sił syryjskich

Fot. Syrian Arab Army
Fot. Syrian Arab Army

Lojalna wobec władz w Damaszku armia syryjska dokonała przełomowych postępów w walkach o Aleppo – informuje rosyjskie ministerstwo obrony. Sytuacja na północy Syrii zmieniła się radykalnie.

"W ciągu ostatnich 24 godzin, dzięki bardzo dobrze przygotowanym i starannym działaniom, syryjscy żołnierze byli w stanie radykalnie zmienić sytuację" - oświadczył rzecznik resortu Igor Konaszenkow.

Według niego "całkowicie wyzwolona została praktycznie połowa terytorium okupowanego przez rebeliantów w ostatnich latach we wschodniej części Aleppo".

Także we wtorek opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka przekazało, że co najmniej 10 cywilów zginęło w ataku lotniczym przeprowadzonym na rejon kontrolowanej przez rebeliantów wschodniej części Aleppo. Rannych zostało kilkanaście osób, a wielu ludzi jest zaginionych w wyniku intensywnych bombardowań.

Wschodnie dzielnice Aleppo, w których mieszka ponad 250 tys. osób, są od trzech miesięcy oblężone przez siły syryjskiego reżimu wspierane przez Rosję. Opozycja ostrzega, że reżim oraz Rosjanie chcą wygrać wojnę, całkowicie wyniszczając ludność w rejonach kontrolowanych przez opozycję. Odcinanie dróg zaopatrzenia ma zagłodzić tych, którzy stawiają opór, a bombardowania – zmusić cywilów do ucieczki.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (5)

 1. yaro

  Ponad 5,6 tys. cywilów, w tym 2,8 tys. dzieci w ciągu dnia opuściło kontrolowane przez terrorystów dzielnice Aleppo. ----- Wygląda na to, że tzw. rebelianci tracą władzę

 2. yaro

  Dlaczego nie podajecie, że dzisiaj 90 tyś. cywili zostało uwolnione przez siły syryjskie i udzielono im humanitarnej pomocy.

  1. qra

   @yaro Z Rosji przerzucają szpitale polowe w okolice Aleppo. Może zdjęcia się też ukażą.. Chodzą plotki, że w przełamywaniu obrony w Aleppo brały udział Rosyjskie jednostki specjalne, a współuczestniczyli Egipscy doradcy wojskowi, o Egipskich F-16 wspierającycyh Al-Assada to raczej plotka, chociaż .. Dobrze, ze wojna zmierza ku końcowi

 3. yaro

  Dziś przeprowadzono operację przez siły rządowe dzięki której uwolniono z rąk tzw. "rebeliantów " 90 tyś ludzi którym udziela się teraz pomocy humanitarnej.

  1. zyg

   W BBC pokazano clip w którym rosyjski generał wspomniał liczbę 80 tys a nie 90tys "wyzwolonych"?? Jeśli w ciągu kilkunastu godzin siły Assada zdołały już zamordować 10 tys ludzi to sprawność przeprowadzanych egzekucji wskazuje na niewątpliwą obecność na miejscu rosyjskich doradców "humanitarnych" !

 4. PiotrEl

  Czyli reżym i Rosja chcą zabić np. we wschodnim Aleppo 250 tys. ludzi? I kto ma w to uwierzyć?

  1. chorąży

   @PiotrEl :) są tacy, za chwile zobaczysz ich wysyp, ciekawe co słychać w Mosulu ?! Też chyba okrążony i bombardowany. Tam, nie ma ludności cywilnej ?!?!

 5. xd

  szkoda tyle milionów zainwestowane w nowych wasali a zwrot inwestycji się oddala w libii też miało być szybkie i sprawne przejęcie władzy już we francuskich portach czekali demokratycznie wybrani przedstawiciele narodu libijskiego już kontrakty na wydobycie ropy i prywatyzację były podpisane z tzw zachodnimi firmami i też na obecną chwilę kicha same straty i zaś kto winien putin

Reklama