Polityka obronna
Przegląd tygodnia - bezpieczeństwo i obronność (9.01.-15.01)
Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia w obszarze bezpieczeństwa i obronności.
ILot i GE przedłużają współpracę. Przedstawiciele Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa oraz General Electric podpisali 11 stycznia umowę pozwalającą na przedłużenie współpracy strategicznej na następne 15 lat oraz dalsze rozwijanie jednego z największych ośrodków technologicznych w Europie – Engineering Design Center.
Instytut Lotnictwa i General Electric rozszerzają współpracę
Dokumenty LWP odtajnione. Wojskowe Biuro Historyczne odtajniło dokumenty m.in. pierwszego Planu Operacyjnego LWP z 1964 r., doktrynę wojenną PRL z 1973 roku, wnioski z awarii w Czarnobylu, tekst wystąpienia Wojciecha Jaruzelskiego na posiedzeniu Rady Wojskowej po przegranej w wyborach w czerwcu 1989.
WBH odtajnia dokumenty Ludowego Wojska Polskiego
Produkcja Bojowych Centrów Operacji dla Wisły. Northrop Grumman poinformował o rozpoczęciu produkcji sprzętu, przeznaczonego dla pierwszej fazy polskiego zestawu rakietowego obrony powietrznej Wisła. Amerykański koncern otrzymał dostawę sześciu schronów kontenerowych w standardowej konfiguracji US Army, które teraz będą wyposażane w sprzęt, dzięki czemu staną się Bojowymi Centrami Operacji.
Northrop Grumman rozpoczyna produkcję dla Wisły
Symulator Orlika. Polskie Siły Powietrzne otrzymały nowy symulator samolotu szkoleniowego PZL-130 TC-II. Informacja na ten temat pojawiła się 14 stycznia. Symulator zainstalowany jest w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.
Kontrakt na amerykańską broń hipersoniczną. Departament Obrony USA przyznał 10 stycznia koncernowi Lockheed Martin 58,9 mln dolarów w ramach kontraktu dotyczącego opracowania systemy pocisków hipersonicznych Operational Fires (OpFires). Jest to program, w ramach którego do 2023 roku US Army ma otrzymać system zdolny do spenetrowania nowoczesnej, wielowarstwowej obrony powietrznej przeciwnika.
US Army z bronią hipersoniczną. Jest finansowanie
Tureckie S-400 gotowe. Ale więcej nie będzie. Szef tureckiej administracji przemysłu obronnego Ismail Demir poinformował, że rosyjskie systemy obrony powietrznej S-400 są w pełni gotowe do prowadzenia działań operacyjnych. Powiedział jednocześnie, że Turcja planuje osiągnąć podobny poziom techniczny w swoich własnych pracach nad stworzeniem własnych systemów obrony powietrznej”
Turcja: „własny system” zamiast S-400
Porozumienie ws. Karabachu. Przywódcy Rosji, Azerbejdżanu i Armenii - Władimir Putin, Ilham Alijew i Nikol Paszynian podpisali 11 stycznia w Moskwie porozumienie o rozwoju Górskiego Karabachu. Jego celem jest rozwój infrastruktury i gospodarki spornego regionu. Rozmowy przywódców odbyły się dwa miesiące po podpisaniu trójstronnego porozumienia pokojowego, na mocy którego Azerbejdżan odzyskał kontrolę nad częścią obszarów Górskiego Karabachu
Nowa umowa o rozwoju Górskiego Karabachu
USA oskarżają Chiny o ludobójstwo. Komisja Kongresu USA oskarżyła 14 stycznia władze Chin o „zbrodnie przeciwko ludzkości i być może ludobójstwo” wobec muzułmanów w regionie Sinciang na zachodzie ChRL. Według Pekinu są to kłamstwa celowo rozpowszechniane przez antychińskie siły.
Według Kongresu mogło dojść do ludobójstwa w Sinciangu. Pekin zaprzecza
PAK-DA zatwierdzony. Rosyjskie ministerstwo obrony zatwierdziło 13 stycznia dokumentację i wymagania taktyczno-techniczne potrzebne do uruchomienia produkcji nowego bombowca strategicznego PAK-DA, rozpoczęto już montaż prototypu. Samolot ma zostać oblatany w 2025 roku i wejść do służby przed końcem 2027 roku.
Rosja buduje bombowiec stealth. Gotowość bojowa w 2027 roku?
Apache zastąpi Tigera w Australii. Śmigłowiec uderzeniowy Boeing AH-64E Apache Guardian został wybrany 15 stycznia w realizowanym przez Australię programie LAND4503 Armed Reconnaissance Helicopter (ARH) Replacement następcą maszyn Airbus Tiger ARH. Canberra chce pozyskać 29 nowych śmigłowców, których dostawy rozpoczęłyby się od 2025 roku.