Reklama

Geopolityka

Przeciwlotnicze S-400 i Pancyr-S1 dla Zachodniego Okręgu Wojskowego

Elementy przeciwlotniczego zestawu S-400 - fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej
Elementy przeciwlotniczego zestawu S-400 - fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Rosyjski Zachodni Okręg Wojskowy otrzyma do końca roku nowe systemy obrony przeciwlotniczej S-400 Triumf i Pancyr-S1.

Rzecznik Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji, płk Oleg Koczetkow, przekazał, że do końca bieżącego roku do jednostek obrony przeciwlotniczej okręgu trafi niesprecyzowana liczba nowych systemów S-400 Triumf (kod NATO SA-21 Growler) i Pancyr-S1 (kod NATO SA-22 Greyhound).

Oba wymienione systemy obronne zaliczane są do najnowocześniejszych na świecie i są wprowadzane na wyposażenie sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. S-400 jest przeznaczony do zwalczania środków napadu powietrznego na odległościach od małych do bardzo dużych. Jest rozwinięciem rodziny S-300P i docelowo będzie mógł zwalczać cele na odległościach nawet rzędu 400 km.

Z kolei Pancyr-S1 to mobilny, rakietowo-artyleryjski zestaw przeciwlotniczy, przeznaczony m.in. do punktowej osłony systemów średniego i dalekiego zasięgu. Zwalcza cele na odległości od 200 m do 18 km i na pułapie od 5 m do 10 km. Jego główną częścią jest moduł bojowy z radiolokacyjno–optycznym układem wykrywania i naprowadzania oraz uzbrojeniem (dwie dwulufowe armaty kalibru 30 mm i do 12 pocisków rakietowych 57E6 „ziemia–powietrze”).

Reklama

Komentarze (6)

 1. Mariusz

  gniazdo atomówek na najnowocześniejszych a teoretycznie zabronionych nośnikach średniego zasięgu oplecione także najnowocześniejszymi systemami opl 50km od Gdańska, żadnej odpowiedzi nie mamy, żadna nie powstaje, ani nawet żadnej nie planujemy żeby powstała, jedynie jakaś artyleria o super zasięgu w dużej koncentracji miałaby sens pewnie ale ogólnie w tym 'wyścigu zbrojeń' to jesteśmy 100 lat za i bezbronni jak dzieci po prostu

  1. marek

   50 km od Gdańska to obszar w zasięgu Langusty. Jeżeli Rosjanie zgromadzą te swoje cudeńka w zasięgu Langust, Krabów, Kryli, rakiet NSM i RBS 15 to byłoby dużą głupotą z ich strony użyć tego sprzętu przeciw Polsce. Kilka minut i tych cudeniek nie będzie.

  2. Janusz

   Dotknąłeś sedna problemu bezpieczeństwa Polski. Jakiekolwiek zbrojenia które nie są przeciwwagą dla potencjału rakietowego i antyrakietowego Rosji, mają niewielkie znaczenie. W szczególności brak rakiet samosterujących dalekiego zasięgu z platformy mobilnych i balistycznych. Dotyczy to nie tylko Polski ale całego NATO. A ma to dlatego takie znaczenie, że zgodnie z aktualną doktryną Rosji , uderzenie rakietowe pod osłoną zaawansowanych systemów antyrakietowych ma zniwelować przewagę NATO w ilości sprzętu, niszcząc każdą jego ilość. NATO nie ma na to odpowiedzi.

 2. Kamil

  Czy istnieje jakiś odpowiednik pocisków rakietowych i działek w Europie który można byłoby osadzić wraz z radarem na Jelczu i zbudować taki zestaw przeciwlotniczy jako przeciwwaga dla Pancyra? Przypominam, że Rosja ma ponad 1200 śmigłowców i samolotów mogących przeprowadzić desant i ofensywę nad naszym terytorium. Poprady stracą śmigłowce i ewentualnie nisko lecące samoloty szturmowe, ale te drugie to przy odrobinie szczęścia.

  1. jasio

   "Rosja ma ponad 1200 śmigłowców i samolotów mogących przeprowadzić desant i ofensywę nad naszym terytorium." Taaa w matrixie rodem z RT...., samolotów transportowych mają niespełna 100, są w stanie przerzucić 6-7 tys. desantu, pomijając że te ich iły to w 2 minuty po przekroczeniu przestrzeni powietrznej spadałaby jak kaczki... I jeszcze jedno ta wielka rosyjska armia ma do ochrony 57 000 km granic i teren 50 x większy od Polski...

 3. Kamil

  Ta nasza artyleria aby odpowiedzieć przy ewentualnym ataku musiałaby najpierw przy tej granicy stacjonować... A póki co jest na papierze i to w ilości jaką powinniśmy mieć przy samym Obwodzie... A co z resztą kraju?

 4. tadek

  teraz już wiadomo ,F35 wyłącza te wszystkie systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe i tworzy drogę do ataku...

  1. Oj

   Które to F-35 te co dostały "baty" od starego i obciążonego F-16? albo te które są testowane na desantowcu a ich gotowość bojowa waha się w granicach 30% i startują co trzeci - czwarty dzień co?

  2. Riddler

   Gdzie takie bajki sprzedają?

 5. Kamil

  Pancyr to idealny zestaw przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu. Wraz z Popradem robiłyby pogrom, takie dwa cacka przydałoby się naszej armii w dużych ilościach. Ruscy mieliby twardy orzech do zgryzienia aby wywalczyć przewagę w powietrzu nad naszym terytorium bez użycia atomówek. W zasadzie ich śmigłowce szturmowe i transportowe oraz wszelkiej maści samoloty bojowe byłyby bezużyteczne (może z wyjątkiem strategicznych bombowców).

  1. vvv

   poprad to ubogi krewny pancyra. Po co gromy skoro pancyr ma 2-3x większy zasięg i 2x 30mm działko do niszczenia dronów

 6. fx

  To co wczesniej nie mieli tego i tak 20 lat za zachodem sprzętu ?

Reklama