Reklama

Geopolityka

Próby strzeleckie wieżyczki dla tureckich bojowych wozów piechoty

Fot. FNSS.
Fot. FNSS.

W Turcji zakończono kwalifikacyjne testy ogniowe jednoosobowej wieżyczki Saber wyposażonej w działko automatyczne kalibru 25 mm dla bojowych wozów piechoty FNSS Pars 8x8.

W Turcji przeprowadzono kwalifikacyjne testy ogniowe jednoosobowej wieżyczki Saber, wyposażonej w działko kalibru 25 mm. Rozwój tej nowej generacji broni dla tureckich bojowych wozów piechoty FNSS Pars 8x8  trwa od listopada 2013 roku. Po zbudowaniu prototypu wieżyczki, w dniach od 22 do 26 czerwca przeprowadzono jej kwalifikacyjne testy ogniowe na poligonie tureckiego Ministerstwa Obrony koło Karapinar w dystrykcie Konya w południowej Turcji.

Podczas tych prób, których realizację ujawniono dopiero w październiku, strzelania wykonywano na dystansie od 600 do 1500 metrów. Jak podaje producent, cele zostały one zniszczone a cała seria testów zakończyła się sukcesem. System był zainstalowana na podwoziu FNSS Pars 8x8.

FNSS Saber to jednoosobowa wieżyczka, która może być montowana na kołowych i gąsienicowych wozach bojowych. Jest wyposażona w automatyczne działko kalibru 25 mm oraz karabin maszynowy 7,62 mm.  W Turcji jest testowana na pojazdach Pars 8 x 8, które od 2005 roku służą w wojskach lądowych tego państwa.

(AH)

Reklama

Komentarze (3)

 1. Ciekawski

  A jak tam rozwój naszego ZSSW-30 nad którym pracujemy od wielu lat, a efektów nie widać ? Czyżby kolejny przykład niemocy naszej zbrojeniówki ?

  1. WP

   do Ciekawskiego. Nad ZSSW 30 od wielu lat pracował Bumar. A od 2 lat temat realizuje od podstaw realizuje HSW S.A. w tym roku na targach w Kielcach pokazano prototyp. Armata już strzelała.

 2. dropik

  jak to? nie 40 lub 60 mm??

 3. Dany-12

  czy może ktoś wie czym różni się "saber" od "Sharpshooter" znanego od wielu-wielu lat

Reklama