Przemysł Zbrojeniowy
Próba pocisku balistycznego US Army
Zmodernizowany pocisk Tactical Missile System (TACMS) wykonał próbne strzelanie z wyrzutni systemu HIMARS na poligonie White Sands w stanie Nowy Meksyk.
Wykorzystany w czasie próby pocisk TACMS – schłodzony i następnie wystrzelony z wyrzutni Systemu Artylerii Rakietowej Wysokiej Mobilności (HIMARS) – zlikwidował cel oddalony o ok. 85 km. Jak zaznacza Lockheed Martin, producent pocisku, próba była kolejnym potwierdzeniem działania pocisku oraz spełniania przez niego wymagań stawianych w ramach programu EMD (Engineering and Manufacturing Development). Był to piąty z kolei test TACMS, zakończony został wynikiem pozytywnym.
Pocisk użyty w próbie został wyprodukowany w należącym do koncernu Lockheed Martin zakładzie Precision Fires Production Center of Excellence w Camden w stanie Arkansas. W ramach programu przedłużania okresu użytkowania uzbrojenia prowadzonego przez armię Stanów Zjednoczonych, unowocześnione pociski zostały wyposażone w najnowocześniejsze elektroniczne systemy naprowadzania i dodatkową zdolność rażenia celów powierzchniowych bez pozostawiania niewybuchów.
Lockheed Martin podpisał w grudniu 2014 r. warty 74 mln dolarów kontrakt z armią Stanów Zjednoczonych na przejęcie i modernizację istniejących pocisków TACMS. Proces modernizacji TACMS oznacza rozmontowanie i rozbrojenie pocisków TACMS Block 1 i 1A z głowicami kasetowymi oraz zastąpienie ich nowymi jednolitymi głowicami (zdolnymi również do rażenia celów powierzchniowych), dzięki czemu będą one zgodne z regulacjami Departamentu Obrony USA w sprawie używania broni kasetowej i wyrządzania przypadkowych szkód cywilom. Modernizacja odnawia też 10-cio letni okres trwałości magazynowej pocisków.
TACMS pozostaje jedynym pociskiem taktycznym dalekiego zasięgu ziemia-ziemia, jaki był używany w warunkach bojowych przez armię Stanów Zjednoczonych. Pociski TACMS o zasięgu do 300 km mogą być wystrzeliwane ze wszystkich rodzajów wyrzutni typu MLRS (Multiple Launch Rocket System) oraz HIMARS, które są oferowane Siłom Zbrojnym RP w programie Homar.
W przyszłości zostaną uzupełnione przez rakiety opracowane w ramach LRPF, o zasięgu do około 500 km, zdolne do wystrzeliwania zarówno z wyrzutni HIMARS jak i M270 MLRS. Na razie program Long Range Precision Fires jest na wstępnym etapie, prace realizują zarówno Lockheed Martin jak i Raytheon. Wstępnie przewiduje się, że nowe pociski wejdą do produkcji około 2024.
Czytaj też: Przeciwrakietowy Homar? Lockheed Martin: Systemy uderzeniowe elementem obrony
Dropik
Schłodzony pocisk? O co chodzi?
jan - bach
Czy im to poleci by tak jak obserwatorium Syrii w Londynie nie ogłosiło że z 59 wystrzelonych z tej łajby , naliczono się raptem 23 dziury po słynnych Tomahawkach w lotnisku na terenie Syrii . Przecież mają nas bronić przez co najmniej 100 lat .
Jaca
Z 59 pocisków Tomahawk w bazę Szajrat trafiło 58 pocisków. Na zdjęciu satelitarnym na stronie ISI (ImageSat International) można znaleźć zdjęcie satelitarne bazy po ostrzale z użyciem Tomahawków. "The Shayrat Airfield base was attacked by the US military using Tomahawk cruise missiles. According to the Pentagon, 59 missiles fired at the base, 58 of them hit targets.(...) ISI very high resolution satellite imagery was able to reveal the results of the Tomahawk cruise missiles attack on the Al-Shayrat Air Base. According to ISI experts, the total of 44 targets hit. Several targets may have hit twice. Photo and analysis of the attack were carried out within 10 hours of the attack." W wyniku ataku 58 rakietami Tomahawk zostały zniszczone 44 cele.
muminek
Nie mów ?! tylko 23 ?! a ja słyszałem że 10 !!
gts
Oczywiscie gdzie sa ci co podaja bezwgledna wyzszosc systemu izraelskiego chocby w zasiegu nie podajac przy okazji wielkosci glowicy. Jakos zawsze zapomna dodac ze glowica jest tam 2x mniejsza... nie mam nic do propozycji izraelskiej, czesto mam cos do LM, ale troche obiektywizmu panowie.