Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pro Defense 2017: Zestawy MANPADS polską specjalnością

Na pierwszym planie zestaw przeciwlotniczy Piorun. W tyle zestaw Grom. Fot. M.Dura
Na pierwszym planie zestaw przeciwlotniczy Piorun. W tyle zestaw Grom. Fot. M.Dura

Spółka Mesko prezentując na targach proobronnych Pro Defense 2017 w Ostródzie swoje rakiety Piorun i Grom po raz kolejny udowodniła, że Polska jest jednym z niewielu krajów na świecie zdolnych do samodzielnego projektowania, produkowania i rozwijania przenośnych zestawów przeciwlotniczych klasy MANPADS.

Spółka Mesko S.A. (należaca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej) wystawiła w Ostródzie dwa przenośne zestawy przeciwlotnicze klasy MANPADS (Man-portable air-defence system) typu Grom i Piorun. Zwiedzający wystawę Pro Defense mają więc rzadką okazję do porównania obu rozwiązań i zrozumienia jak ogromny postęp w tej dziedzinie udało się osiągnąć zarówno zakładom Mesko (projektującym i produkującym rakietę oraz wyrzutnię), jak i firmie Telesystem-Mesko (projektującej i produkującej elementy systemu naprowadzania).

Czytaj też: MSPO 2015 - przeciwlotniczy Piorun z Meska.

W obu przypadkach mamy do czynienia z nowoczesnymi zestawami przeciwlotniczymi bardzo krótkiego zasięgu. Rakiety Piorun mają jednak większy zasięg i pułap rażenia, nowej generacji cyfrową głowicą samonaprowadzającą (z fotodiodą) o większej odporności na zakłócenia oraz laserowy zapalnik zbliżeniowy (cele mogą być zniszczone nie tylko po ich bezpośrednim trafieniu). Ich wyrzutnia może natomiast współpracować z celownikiem termowizyjnym, co pozwala na wykorzystywanie zestawów przeciwlotniczych również w nocy.

Siły Zbrojne RP pozytywnie oceniły to nowe, polskie rozwiązania i pod koniec 2016 r. zakontraktowały 420 wyrzutni Przenośnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych (PPZR) Piorun oraz 1300 rakiet, które mają być dostarczone w latach 2017-2022. Wartość umowy szacuje się na 932 mln zł.

Czytaj też: Miliard złotych na rakiety Piorun. Polska bliżej zakupu JASSM-ER [Defence24.pl TV].

Reklama

Komentarze (11)

  1. abc

    polski ppl Grot: zasięg 40km, pułap 20km już jest !

    1. X

      Taaa, jest ale bodajże na 3 stopniu gotowości technicznej. I jeszcze wiele wody w Wiśle upłynie zanim na prawdę będzie. A zanim jednostki w niego wyposażone osiągną gotowość operacyjną.....

    2. Marek1

      GDZIE jest ?? Nawet prototypu nie ma gotowego, a więc przed upływem 4-5 lat nie ma o czym gadać.

  2. peter

    2,3 mln złotych na 1 wyrzutnie i 3 rakiety ??:) Okazja jak nic

    1. sylwester

      spokojnie robione w Polsce a więc 80 % wróci do budżetu , sama sprzedaż rakiet to Vat pływający z powrotem , zakupywanie elementów składowych rakiety w Polsce to kolejne padek Vat , do tego wypłaty dla pracowników pracownicy też kupując zapłacą Vat dodatkowo wszystkie firmy i ludzie zapłacą podatek dochodowy , zapłacą Zus wszystkie pieniążki wracają do Polski no z wyjątkiem elementów które zostaną zakupione za granicą , PANOWIE TO ŻE COŚ KOSZTUJE NASZE PAŃSTO WIECEJ NE ZNACZY WCALE ZE KOŃCOWY BILANS BEDZIE WYŻSZY NAUCZCIE SIE LICZYĆ

  3. Teodor

    Za 932 miliony to te rakiety i zestawy powinny miec najlepsza optyke i kamery zarowno w wyrzutni jak tez w glowicy, wraz z komunikacja cyfrowa (oczywiscie pewnie da sie ja zaklocic). Procesor DSP powinien dokonywac w czasie rzeczywistym obrobki obrazu i dodatkowo sterowac rakieta. Dioda, coz... pewnie ma wysoka czulosc, do tego dziala w podczerwieni. Kamera termowizyjna jest droga, ale za 932mln wiele chyba mozna zrobic.

  4. Łukasz

    artykuł piękny, pytanie podstawowe - ile w nim prawdy?

  5. totem

    Bez przesady z tym projektowaniem. To klon ruskiej Igly.

    1. tak tak

      tak jak SMBS to modyfikowany AK...

  6. ktos

    Chociaz obudowe by nieco zmienili dla niepoznaki. Juz na pierwszy rzut oka nie rozni sie niczym od Igly. Rozumiem ze cala sila tej broni to silnik i uklad naprowadzania, ale chcac startowac z produktem na rynkach swiatowych wypadaloby opracowac swoj wlasny unikalny wyglad broni, tak zeby sie kojarzyl z producentem.

  7. Hanibal

    Husaria nie wygrywała tylu bitew dzięki 'bardzo krótkiemu zasięgowi" swoich kopii, a wręcz przeciwnie, to pikinierzy mieli za krótki zasięg by przeżyć spotkanie.

    1. Extern

      Te dłuższe i lżejsze kopie niż u wrogów to przykład tego w czym zawsze Polacy znajdujący się na styku dwóch cywilizacji byli nieźli. Czyli w łączeniu i ulepszaniu rozwiązań podpatrzonych u innych. Husaria to przykład takiego właśnie działania. Ta formacja to miks ulepszonych zachodnich i wschodnich rozwiązań z których Polacy skompilowali nową jakość. Myślę że i dzisiaj takie podejście mogło by mieć dla nas wiele zalet i nie powinniśmy tylko z zachodu czerpać inspiracji na naszą broń czy taktykę.

    2. Marek

      Tyle, że Husaria była jednym z elementów. Cholernie drogim i nie najliczniejszym. Najbardziej uniwersalną jazdą byli akurat liczniejsi od niej Pancerni nie posiadający takiego zasięgu. Ktoś kiedyś dobrze pomyślał, skutkiem czego powstał system uzupełniany jeszcze przez liczną i taniutką lekką jazdę.

  8. AspenX

    Cyfrowa głowica ? Co to oznacza ? czy programowanie typu celu jak w nowym Stingerze czy może tam jest matryca z fotodiod która pozwala na rozpoznanie typu celu, filtrowanie zakłóceń ? bo IIR to na pewno nie jest. Piorun jest idealną bazą do PK-6 i innych rozwiązań co cieszy. Przesunięcie trafienia, zapalnik zbliżeniowy, lepsze wydajniejsze paliwo, czulsze fotodiody pozwalają na rażenie takich celów jak drony, pociski samosterujące itp Zestrzelenie poddźwiękowego Kalibra za pomocą Pioruna jest teoretyczne realne dlatego Piorun jak najszybciej powinien znaleźć się na wyposażeniu Pilic, Popradów - np 1 wyrzutnia Pioruna na dwie lub trzy wyrzutnie Gromów. Gratulacje dla MESKO, Telesystemu i ekipy profesora P. Nie zasypujcie gruszek w popiele. Czekamy na PK-6 ! Powodzenia !

  9. KrzysiekS

    Pomińmy politykę i rozwijajmy to dalej.

  10. Bolo

    "pod koniec 2016 r. zakontraktowały 420 wyrzutni Przenośnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych (PPZR) Piorun oraz 1300 rakiet" Zaraz co poniektórzy piewcy dokonań poprzedniej ekipy napiszą że to też sukces Siemoniaka, bo pierwszy miał taki pomysł w głowie, tylko po prostu nie zdążył kupić (ale na pewno chciał).

    1. X

      Paowanie dużej kasy w pociski o takich parametrach i odpalanych głównie z ramienia wcale nie musi być takim dobrym pomysłem. Paradoksalnie może faktycznie WOT ma predyspozocje do takiej broni...

    2. Gloomy

      Tak dziwnie sie sklada ze programy Rak, Krab, Piorun i wiele innych zostały przeprowadzone za poprzedniej ekipy. Gwoli przypomnienia.

    3. gts

      Nie jestem piewca dokonan Siemioniaka ale wiem ile trwaja procedury, wiec noge z czystym sumieniem powiedziec ze jedyna zaleta nowej wladzy bylo nie uwalenie kontraktu jak to mialo miejsce w innych przypadkach. Druga istotna sprawa jest czy to dziala czy dalej jest makieta. Pytanie kolejne czy naszym pomyslem na poprawe osiagow tejze konstrukcji to jej wydluzanie bez konca? Naprawde taki jwst plan? Przeciez z ta sztyca zaraz nie da sie anie chodzic ani jechac w zadnym sensowny srodku lokomocji poza otwartym jelczem... a no tak rozumiem nasza OPL za chwile bedzie wygladala jak z Korei Pln. Kilkunastu gosci na przyczepie holowanej przez traktor. Nie dalo sie skonstruowac nowej wyrzutni o sensowniejszym przekroju? Nie dalo sie zaprojektowac sensownejszego przekroju efektora, zeby ta rakieta nie byla dluzsza od tyczki do skoku wzwyz?

  11. As

    Wszystko co ma bardzo krótki zasięg jest wybitnie Polską specjalnością. Niestety.

Reklama