Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałkowy przegląd prasy m.in.: WB Electronics przejmie HSW? rząd nie ujawnia danych ws. prądu z Kaliningradu, Budzanowski odwołany po naciskach Rosjan?

Inspektorat Uzbrojenia opublikował informacje dotyczące zakupu zestawów Fly Eye - fot. WB Electronics S.A.
Inspektorat Uzbrojenia opublikował informacje dotyczące zakupu zestawów Fly Eye - fot. WB Electronics S.A.

Poniedziałkowy przegląd prasy



Gazeta Polska Codziennie – Rząd nie chce ujawnić rozmów ws. prądu z Kaliningradu. Przedstawiciele polskiego rządu nie opracowali instrukcji negocjacyjnych dotyczących rozmów ws. zakupu przez Polskę energii elektrycznej z Rosji – twierdzi informator „Codziennej". (…) Według naszych informatorów negocjacje w sprawie umowy z Rosją są już w zaawansowanym stadium dopracowywania szczegółów technicznych. – Przed rozmowami tego typu polski rząd i dane ministerstwo, w tym wypadku gospodarki, powinny opracować instrukcje negocjacyjne, czyli określić cele, jakie chcą osiągnąć i sposób prowadzenia rozmów – mówi nasz rozmówca z Ministerstwa Gospodarki. (…) Jak przypomina branżowy portal Defence24.pl, kilk a lat temu pytanie o instrukcje negocjacyjne przypłaciła stanowiskiem nieżyjąca już wieloletnia prezes zarządu PSE Operator Stefania Kasprzyk, która starała się wprowadzić nowe standardy w zakresie realizacji trans-granicznej polityki elektroenergetycznej. Autor: Katarzyna Pawlak

Uważam Rze – Na gazowej smyczy - Gdyby tylko rozwinąć wydobycie oraz infrastrukturę magazynowo-przesyłową, okazałoby się, że polskie złoża całkowicie zaspokajają nasze zapotrzebowanie na gaz - pisze Grzegorz Pytel. Polska ma także olbrzymie ilości węgla, które od zawsze były gwarantem zaspokojenia jej podstawowych potrzeb energetycznych. Mimo to od lat 90. panuje psychoza, że w Polsce może zabraknąć gazu. I nie chodzi w tym wypadku o kompletne odcięcie, ale o niedobór zmuszający do ograniczania dostaw do istotnych zakładów przemysłowych, takich jak zakłady chemiczne czy rafinerie w Płocku i w Gdańsku. (…) Polska ma swój gaz. Trzeba go tylko wydobyć, zmagazynować i przesłać do odbiorców. Wystarczy spojrzeć na mapę Polski, by się zorientować, że jest to zadanie proste. To nie transport przez tysiące kilometrów z północnej Syberii czy głęboki podmorski rurociąg. To w większości przypadków kilkadziesiąt, maksymalnie kilkaset kilometrów po polskich równinach. (…) Długoterminowe kontrakty na import gazu do Polski nie miałyby uzasadnienia. Polska, przy swym małym zużyciu, funkcjonowałaby w dużym stopniu jak zbiornik retencyjny pomiędzy gigantycznym producentem, Rosją, a gigantycznym konsumentem, Unią Europejska, używając swoich zasobów jako gwarancji.

Rzeczpospolita – Tygrysy polskiej zbrojeniówki - WB  Electronics chciał przejąć Hutę Stalową Wolę - informuje Zbigniew Lentowicz. WB Electronics, największa prywatna firma zbrojeniowa w kraju, dziesięć razy mniejsza od państwowego Bumaru, bije koncern na głowę skalą innowacji. Najnowsze projekty, jeszcze otoczone ścisłą tajemnicą, to już najwyższa technologiczna półka. Ożarowscy konstruktorzy budują uzbrojony dron, wykorzystując doświadczenia przy powstawaniu mniejszych, zdalnie sterowanych samolotów zwiadowczych FlyEye, sprawdzonych w akcji i kupowanych przez armię. (…) Już rok temu WBE sondowało jednak w Ministerstwie Skarbu możliwość przejęcia HSW. – Jesteśmy zdecydowani i przygotowani do kapitałowej inwestycji w hucie, fundusze nie są problemem. Zgromadzi je polskie konsorcjum, z WB Electronics na czele – potwierdzał potem Adam Bartosiewicz, wiceprezes WBE ds. rozwoju i współzałożyciel elektronicznej grupy. Szczegółów nie ujawnił, a sprawa pozostała bez odpowiedzi.

GPC – Polski minister odwołany na żądanie Rosjan. Za odwołaniem ministra skarbu Mikołaja Budzanowskie go stoją rosyjscy politycy i biznesmeni - twierdzi Dorota Kania i Katarzyna Pawlak. Swoje żądania w tej sprawie przedstawili podczas spotkania z polskimi parlamentarzystami w lutym br. w Moskwie. (…) Oficjalnym powodem odwołania w kwietniu ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego było niewłaściwe sprawowanie nadzoru właścicielskiego nad strategicznymi spółkami skarbu państwa. Dziś, w świetle nowych faktów, wszystko wskazuje na to, że za odwołaniem ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego stoją Rosjanie. W sobotnio-niedzielnym wydaniu „Rzeczpospolitej" opisano spotkanie polskich parlamentarzystów w lutym br. w Moskwie z rosyjskimi politykami i biznesmenami. Autor: Dorota Kania, Katarzyna Pawlak

Gazeta Wyborcza – Medal dla operatorów dronów - Dlaczego projekt "Purpurowego serca" wywołał tyle kontrowersji? Autor: Mariusz Zawadzki. Następną wojnę stoczą ze sobą roboty – tak kilka lat temu wieszczyli niektórzy eksperci od wojskowości, ale trochę się pomylili, bo „następna wojna" to jest wojna robotów z ludźmi. Może nie robotów w sensie ścisłym, bo drony czyli bezzałogowe samoloty które zrzucają bomby w Afganistanie, Pakistanie czy Jemenie, nie sterują się same (…) W lutym Departament Obrony w Waszyngtonie zaprezentował projekt graficzny medalu i ogłosił, że jego ranga będzie nieco wyższa niż ranga „Purpurowego Serca" (…) Wywołało to sprzeciw amerykańskich weteranów (…) Hagel zdecydował, że medalu „Za Wybitne Osiągnięcia na Polu Walki" nie będzie. Jednocześnie oświadczył, że „operatorzy dronów mają kluczowe znaczenie dla naszej armii i bezpieczeństwa kraju". (…) Cała ta historia jest dla nas (…) bardzo pouczająca, (…) Przypomina mianowicie, że kiedy posyłamy myśliwce lub drony w jakieś zacofane zakątki świata, to nie jest to żaden „konflikt zbrojny", tylko egzekucja. Dlatego nie powinniśmy tego robić rutynowo, lecz jedynie w absolutnej ostateczności.

Polska – Głos Wielkopolski – Wojsko ma wolne od historii. Wojsko zawodowe nie ma bowiem w obowiązkach pielęgnowania tradycji polskiego oręża. Pamiętają o swoich zmarłych kolegach, nie tylko tych poległych w Afganistanie (…) O Monte Cassino wojsko przypomni sobie 15 sierpnia, żeby nie wyszło, że nie ma czego świętować. Autor: Agnieszka Świderska

Gazeta Wyborcza – Rosjanie piorą wywiadowcze brudy na oczach telewidzów- Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB), łamiąc zasady przyjęte w grach szpiegowskich, ogłosiła publicznie nazwisko rezydenta CIA w Moskwie - pisze  Wacław Radziwinowicz Rosjanie tłumaczą, że „mają już dość bezczelności", z jaką działają u nich amerykańscy agenci. Sprawa zaczęła się od trzeciego sekretarza ambasady Stanów Zjednoczonych Ryana Christophera Fogle'a, którego kontrwywiad tydzień temu przyłapał ponoć w Moskwie na próbie werbowania współpracownika „jednej z rosyjskich służb specjalnych". (…) Na tym jednak, jak to zazwyczaj bywa w podobnych przypadkach, się nie skończyło. W piątek wieczorem przedstawiciel FSB udzielił niezwykłego wywiadu rosyjskiemu Kanałowi Pierwszemu, tłumacząc publicznie, wbrew regułom przyjętym w toczących się stale „wojnach wywiadów", dlaczego Łubianka zdecydowała się nadać taki rozgłos zatrzymaniu agenta USA.

Dziennika Gazeta Prawna – Być krok przed cyberprzestępcami. Anna Krzyżanowska rozmawia z Alfredem Staszakiem, prokuratorem okręgowym w Zielonej Górze: (AS) Przestępczość jako zjawisko wkracza w wirtualny świat. I nie chodzi tylko o czyny zakazane popełniane przy wykorzystaniu komputera. (…) Nadal najczęstszym internetowym przestępstwem są oszustwa. Postęp techniki śledczej sprawił jednak, że te sprawy dotyczące p ortali aukcyjnych są czasochłonne, ale banalnie proste do wykrycia (…) Zdarzają się jednak przestępstwa internetowe jakościowo inne. Na przykład oszustwa nigeryjskie, kradzieże postaci, tożsamości użytkowników internetu i internetowych pieniędzy. Dzisiaj przez sieć można przeprowadzić atak na systemy informatyczne przedsiębiorstwa czy nawet całego państwa. Mówi się wówczas o cybernetycznych atakach które mają charakter terrorystyczny.

Newsweek – Guantanamo, głupcze - Prezydent Obama już pięć lat temu obiecał zamknąć obóz Guantanamo, ale dobra wola nie wystarczy. Administracja Busha stworzyła potwora, którego trudno uśmiercić. Autor: Paweł Milewski (…) Siedzi tam nadal 166 osób, trudno powiedzieć: jeńców, zakładników czy więźniów Aresztowanych, internowanych czy porwanych (…) Bush podpisał dekret odbierający pojmanym status jeńców wojennych, co pozwalało zawiesić przywileje gwarantowane przez konwencję genewską. (…) W 2008 roku „International Herald Tribune" odkrył, że oficerowie śledczy korzystali z broszury opublikowanej pod koniec lat 50, przez Siły Powietrzne USA. Opisywała ona tortury stosowane przez służby specjalne Chin w czasie wojny koreańskiej. (…) Barack Obama natychmiast po objęciu władzy zakazał torturowania podejrzanych o terroryzm i przetrzymywania ich w tajnych ośrodkach CIA za granicą. (...) Tylko co z tego, skoro obóz dalej istnieje i końca nie widać.

Uważam Rze – Syryjski Edyp - Baszar al-Asad stał się uosobieniem dwóch cywilizacji – liberalnego Zachodu i arabskiego nacjonalizmu. (…) drugi syn prezydenta Hafeza al-Asada, rządzącego autorytarnie Syrią w latach 1971-2000, chciał zostać lekarzem. Miał nadzieję, że polityczną schedę po ojcu odziedziczy jego starszy brat, urodzony w 1962 r. Basil al-Asad. (…) Zgodnie z alawicką tradycją rodzina Asadów uznawała porządek dynastyczny. (…) W 1994 r. życie londyńskiego okulisty przewróciło się do góry nogami. W wypadku samochodowym zginął pułkownik Basil al-Asad, namaszczony przez syryjską elitę polityczną na przyszłe go prezydenta. Jego miejsce musiał zająć następny w kolejności syn Hafeza al-Asada. (…) . Jest paradoksem, że laickie, lewicowe i programowo wrogie fundamentalizmowi państwo rządzone przez zamknięty klan alawickich „odszczepieńców islamu" jest jednocześnie jednym z największych sponsorów libańskich szyitów z Hezbollahu oraz palestyńskiego Hamasu. Autor: Paweł Łepkowsk
Reklama

Komentarze

    Reklama