Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałkowy przegląd prasy: Chcemy stabilnej i bezpiecznej Ukrainy; Rosyjski okręt podwodny koło Sztokholmu?; Polscy szpiedzy Kremla; Bazy wojsk NATO w Pile?; Pierwszy atak będzie w cyberprzestrzeni

Atomowy okręt podwodny „Woroneż” - fot. www.29.mchs.gov.ru
Atomowy okręt podwodny „Woroneż” - fot. www.29.mchs.gov.ru

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Rzeczpospolita, Bogusław Chrabota, Chcemy stabilnej i bezpiecznej Ukrainy: "Bronisław Komorowski, prezydent RP:(...) Nie zostawiliśmy Ukrainy. Polska jest gotowa nadal wspierać i wspiera Ukrainę w jej drodze na Zachód. To konsekwentna polska polityka niezależna od zmian na naszej scenie politycznej. (...) Chcemy stabilnej i bezpiecznej Ukrainy i dlatego prócz bieżącego wspierania dążymy do trwałych zmian na Ukrainie: pomagamy w reformach tego państwa, szczególnie tam, gdzie mamy ugruntowane polskie doświadczenia, i tam, gdzie możemy znaleźć wspólny interes. (...) Ukraina musi przebudować system gospodarczy - odejść od systemu oligarchicznego i postawić na mały i średni biznes, musi postawić na samorządność, zreformować swój system sądowniczy i system obrony. (...) Polska konsekwentnie opowiada się za otwartym charakterem NATO i UE i będzie niezmiennie wspierać aspiracje Ukrainy do uczestnictwa w integracji świata zachodniego, aż po członkostwo w Unii Europejskiej i NATO."

Dziennik Gazeta Prawna, Artur RadwanZagrożenia dla Polski są możliwe nie tylko ze Wschodu: "Przy zagrożeniu bezpieczeństwa kraju nie należy patrzeć na wojsko jak na jedną z wielu formacji mundurowych, bowiem w tym czasie staje się ona formacją szczególną, także dla opinii publicznej. (...) W służbie wojskowej potrzebny jest ciągły napływ świeżej krwi, czyli osób w wieku około 20 lat. (...) Przypuszczam, że w ciągu ośmiu do dziesięciu lat wojsko doczeka się kobiety na stanowisku generała. Osoba z takim stopniem powinna służyć i awansować z tzw. linii. (...) Będziemy dążyć do tego, aby NSR działały jeszcze lepiej. W listopadzie przedstawimy pakiet założeń, które zintensyfikują proces tworzenia zwartych oddziałów uzupełnianych żołnierzami NSR. Chcemy także, by ta formacja była bardziej otwarta na współpracę z organizacjami pozarządowymi o charakterze proobronnym. (...) Z planów MON wynika, że na 14 programów modernizacyjnych ma być wydanych w tym roku 3,5 mld zł. W pierwszym półroczu wydano tylko 840 mln zł. (...) 6 z tych 14 programów modernizacyjnych jest opóźnionych."

Wprost, Michał Majewski, Polscy szpiedzy Kremla: "Podpułkownik J. został zwerbowany przez rosyjski wywiad wojskowy przed kilkoma laty. (...) W sumie przez kilka lat wzbogacił się o kwotę mniejszą niż 100 tys. zł. - Dostawał po 500, 800, 1000 dolarów w gotówce za przekazywane informacje - opowiada nam osoba znająca kulisy śledztwa. Co kilka miesięcy podpułkownik spotykał się z rezydentami GRU, którzy pracują pod przykryciem dyplomatycznym w warszawskiej ambasadzie. (...) Rosyjski wywiad wojskowy w ostatnim czasie nie szczędzi pieniędzy na obserwowanie tego, co się dzieje w polskiej armii. (...) Aktywność Rosjan wzrosła jeszcze bardziej po ostatnich wydarzeniach na Ukrainie. (...) Drugim zatrzymanym w środę jest 28 -letni, urodzony w Rosji Stanisław S. (...) Działał z pełną świadomością. Rosjanom przekazywał informacje dotyczące polskiej energetyki. Był uważny."

Polska - Głos Wielkopolski, Wojciech Rogacin, Rosyjski okręt podwodny koło Sztokholmu?: "Szwedzkie wojsko od piątku prowadziło operację poszukiwania „niezidentyfikowanego obiektu podwodnego" w rejonie archipelagu sztokholmskiego. Media w Rosji i Szwecji spekulowały, że chodziło o rosyjski okręt podwodny, który uległ awarii u wybrzeży szwedzkich. (...) Szwedzi podejrzewali, że okręt wojenny próbował zdobyć informacje wywiadowcze. (...) Do akcji, która odbywa się w środkowej części archipelagu sztokholmskiego, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Sztokholmu, włączono jednostki wyposażone w czujniki pozwalające na analizę sytuacji pod wodą oraz na powierzchni. (...) Jednym z takich okrętów jest korweta rakietowa „HMS Visby"."

Dziennik Polski, Piotr Subik, Ministerstwo odbiera honory komunistom: "Przed podjęciem decyzji o przyznaniu asysty honorowej na pogrzeb zmarłego wojskowego dowódca garnizonu będzie mógł zasięgnąć opinii np. Instytutu Pamięci Narodowej. (...) Na Powązkach Wojskowych nie spoczną odtąd generałowie, którzy dostali najwyższe stopnie od PRL-owskiej Rady Państwa. (...) Takie zmiany wprowadził w ceremoniale wojskowym szef MON Tomasz Siemoniak. Obowiązują od początku października, więc powinni o nich wiedzieć dowódca i komendant garnizonu w Koszalinie. (...) Wcześniej kontrowersje budził udział asysty honorowej w pogrzebach m.in. ostatniego przywódcy PRL-u oraz pierwszego prezydenta III RP gen. Wojciecha Jaruzelskiego czy ministra obrony, współautora stanu wojennego gen. Floriana Siwickiego."

Polska - Głos Wielkopolski, Agnieszka Kledzik, Bazy wojsk NATO w Pile? To jest możliwe!: "Wicepremier Tomasz Siemoniak zapewnił, że w ciągu dwóch, trzech lat powstaną w Pile duże magazyny logistyczne dla wojska. (...) Inwestycja związana jest ze wzmocnieniem obecności wojsk w strukturach NATO. (...) Zaczynamy od bazy, ale nie jest to ostatni krok. Żołnierze mają rodziny, chcą mieć dostęp do edukacji, oferty kulturalnej. Piła jest więc wymarzonym miejscem. Nie chcę tu jednak składać łatwych obietnic, ale Piła jest jednym z miast na krótkiej liście, gdzie można różne rzeczy wojskowe czy natowskie instalować - zapewniał Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej."

Dziennik Polski, Piotr Subik, Amerykański skok na Kraków: "Ponad stu amerykańskich żołnierzy przyjeżdża dziś do Krakowa. (...) Przejdą szkolenie z kilkuset żołnierzami 6. Brygady Powietrznodesantowej (6. BPD) z Krakowa, Bielska-Białej i Gliwic. (...) W planach są m.in. skoki spadochronowe, a także zrzut ładunku na Pustynię Błędowską. Ponieważ część desantu ma się odbyć po zapadnięciu zmroku, dlatego będziemy ćwiczyć m.in. oznaczanie zrzutowiska w podczerwieni - mówi kapitan Marcin Gil, oficer prasowy 6. BPD. (...) Żołnierze oddadzą skoki m.in. z pokładu amerykańskich Herculesów. (...) Tak intensywna wymiana doświadczeń w ostatnim czasie to odpowiedź NATO na agresję Rosji na Ukrainę."

Przegląd, Tomasz Borejza, Pierwszy atak będzie w cyberprzestrzeni: "Rosja nie ma żadnego interesu w dokonaniu agresji na państwo członkowskie Unii Europejskiej i NATO, bo jaki mógłby on być. (...) Konflikt zbrojny pomiędzy Rosją i Polską jest w tym momencie wykluczony. (...) Pierwszy będzie atak w cyberprzestrzeni. Później ewentualnie nastąpią zakłócenia systemów dowodzenia, naprowadzania tego, co się mieści w przestrzeni kosmicznej. Nastąpią precyzyjne ataki rakietowe na cele o strategicznym znaczeniu. Dopiero później ruszy klasyczne natarcie. (...) Pierwsza linia obrony to zdolni programiści, którzy, przeciwdziałając wirusom wprowadzonym do sieci, mogą zachować możliwości obrony. Dzisiaj nie ma państwa, które nie zależy od wielu sieci IT. Włączając w to kraje afrykańskie. Wymiar naszych czasów to cyberprzestrzeń i jej obrona. (...) Cyberobrona jest ważnym elementem naszej strategii obronnej."

Reklama

Komentarze (2)

  1. mmx

    W Pile jest prawdopodobnie najbliższy McDonald od poligonu w Drawsku Pomorskim ;)

  2. podatnik

    Cytuję: "...postawić na mały i średni biznes, musi postawić na samorządność, zreformować swój system sądowniczy i system obrony. (...)" a doradzają specjaliści od pegazów, zreformowanego systemu sądowniczego i obrony.... He,he,che....

Reklama