Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Wywiad z wiceministrem MSWiA; Wywiad z byłym szefem niemieckiego Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji; NATO obroni Europę?; Atak na bazę USA w Iraku; Wywiad z gen. Miką; Nissan Navara zastąpi wysłużone Honkery
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Tomasz Żółciak, Grzegorz Osiecki, Dziennik Gazeta Prawna, „Wielka strefa kwarantanny”: Wywiad z Pawłem Szefernakerem, wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji. „Nawet 100 tyś. osób wracających z zagranicy będzie izolowanych, w większości w swoich domach. Stan nadzwyczajny nie jest potrzebny, radzimy sobie bardzo dobrze [...] Środki ochrony osobistej są na bieżąco, według zapotrzebowania, dostarczane. Wojewodowie na bieżąco zgłaszają zapotrzebowanie w Agencji Rezerw Materiałowych. Rząd poczynił zakupy w zakresie tych środków, a jednocześnie - tak jak informował premier - część spółek zmieniła linie produkcyjne, by móc produko wać więcej np. środków dezynfekujących.”
Cezary Gmyz, Do Rzeczy, „Era Merkel to krok wstecz”: Wywiad z Hansem-Ceorgem Maassenem, byłym szefem Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV). „Z moim odpowiednikiem, szefem ABW Piotrem Pogonowskim, mieliśmy bardzo dobrą współpracę. Regularnie spotykaliśmy się albo w Berlinie, albo w Warszawie. Chętnie przyjeżdżałem do Warszawy. Polscy koledzy sprawiali bardzo dobre wrażenie i wykazywali się najwyższym profesjonalizmem. I to nie było tak, że tylko polscy koledzy się od nas uczyli. Owszem, pewne rzeczy u nas podglądali, ale również my u nich podejrzeliśmy parę rozwiązań. Podsumowując - to była wyśmienita współpraca.”
Maciej Pieczyński, Do Rzeczy, „Obronić Europę przed Rosją”: Ruszyły największe od ćwierćwiecza manewry wojskowe NATO. Żołnierze US Army przećwiczą zdolność do szybkiego przerzucenia sił z Ameryki do Europy. Czy Sojusz przygotuje się do efektywnej obrony wschodniej flanki? „Manewry pozwolą wyszukać i wyeliminować słabe punkty w sferze logistyki. Często przecież bywa tak, że obraz, przedstawiony na mapach, nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości. Przykładowo, w teorii na trasie przemarszu wojsk znajduje się most, w praktyce jednak okazuje się, że jego wytrzymałość nie jest wystarczająca. I wtedy trzeba szukać obejścia, innych możliwości [...]” - wskazał przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej, poseł Michał Jach.
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Kolejny atak na żołnierzy w Iraku”: Do ataku na bazę położoną na północ od Bagdadu, w której stacjonują żołnierze z kilku krajów, doszło w sobotę rano. Na bazę spadły co najmniej 33 rakiety. „W weekend doszło do kolejnego ataku rakietowego na bazę wojskową At-Tadżi w Iraku. W wyniku ostrzału trzech amerykańskich żołnierzy zostało rannych. O wydarzeniu poinformował płk Myłeś B. Caggins III, rzecznik międzynarodowej koalicji walczącej w Iraku z terrorystami z tzw. Państwa Islamskiego.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Rozstrzygnięto kontrakt na <<małego mustanga>>”: Przetarg na nowe samochody dla polskiego wojska wygrało konsorcjum firm: Glomex MS Polska Sp. z o.o., a także Glomex MS s.r.o., które zaproponowało samochody Nissan Navara. „Nadchodzi koniec ery honkerów w Wojsku Polskim. Rozstrzygnęliśmy przetarg na zakup nowych pojazdów terenowych dla żołnierzy. Do Wojska Polskiego trafi 485 samochodów Nissan Navara. Dodatkowych 150 sztuk przewiduje prawo opcji - oznajmił szef MON Mariusz Błaszczak. Pierwsza partia pojazdów - 210 sztuk oraz 50 w ramach opcji - ma zostać dostarczona do końca 2020 r. Kolejna partia trafi na wyposażenie WP do końca 2021 r.”
Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, „Zakażony generał apeluje o zdrowy rozsądek”: Wywiad z generałem Jarosławem Miką, dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. „Jaka była Pana pierwsza myśl, gdy dowiedział się Pan, że jest zarażony koronawirusem? - Przede wszystkim byłem zaskoczony tym wynikiem, bo naprawdę czułem się bardzo dobrze. Zresztą cały czas nie mam żadnych objawów. Liczę więc, że szybko wyzdrowieję i wrócę normalnie do pracy.”
Jakub Mielnik, Wprost, „Dyrygentka dyplomatycznej orkiestry”: Wywiad z Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce. „Podczas jednego z pierwszych spotkań z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem usłyszałam od niego, że jako historyk z wykształcenia, znający dobrze dzieje waszego kraju, nigdy nie pozwoli, żeby polscy żołnierze byli kiedykolwiek nieprzygotowani na jakiegokolwiek wroga. Dlatego modernizuje polską armię i zamierza kupować najlepsze wyposażenie. Kiedy więc słyszę krytykę kontraktu na F-35, mam nadzieję, że Polacy zdają sobie sprawę, jak bardzo wasz rząd stara się, żeby historia nigdy się nie powtórzyła. Realizujemy plan wzmocnienia obecności wojskowej i budujemy infrastrukturę obronną [...]”
Wprost, „Silniejsi przez partnerstwo”: Wojskowe Zakłady Elektroniczne zostaną włączone w grupę certyfikowanych poddostawców firmy Raytheon w ramach globalnego łańcucha dostaw, które wejdą w skład systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła. „Współpraca z amerykańskimi partnerami to dla Wojskowych Zakładów Elektronicznych istotny motor rozwoju. [...] Jednym z takich partnerów jest Lockheed Martin, z którym spółka podpisała w marcu 2019 r. pakiet umów offsetowych dla transferu technologii produkcji modułów elektroniki systemu rakietowej obrony powietrznej PATRIOT, a także krytycznych elementów samej rakiety PAC-3 MSE, wykorzystywanej w systemie.”
Leszek Rudziński, Polska The Times, „Koronawirus w Polsce. Kwarantanna może objąć nawet 100 tyś. osób”: Rząd spodziewa się bardzo dużego wzrostu osób, które zostaną poddane kwarantannie w naszym kraju. Szacuje, że w 14-dniowej izolacji może pozostać blisko 100 tysięcy Polaków. Administracja rządowa również organizuje masowe przeloty Polaków z różnych stron świata w ramach akcji "Lot do domu". „Za powrót do Polski specjalnymi lotami organizowanym przez LOT podróżujący zapłacą zryczałtowaną stawkę. Jej wysokość będzie zależała od kierunku, z którego realizowany będzie przelot: 400-800 PLN w granicach Europy i 1600- 2400 PLN za przelot dalekiego zasięgu. Pozostałą kwotę dopłaci polski rząd. Już wczoraj z londyńskiego lotniska Heathrow przyleciał do Warszawy pierwszy transport Polaków.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie