Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Wywiad z Prezydentem RP; Wywiad z szefem MON; Modernizacja armii potrzebuje zgody politycznej; Postepująca epidemia koronawirusa; Prezydent Francji o NATO w Polsce; Rusza kwalifikacja wojskowa
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Eliza Olczyk, Joanna Miziołek, Marcin Dzierżanowski, „Wyłamuję pręty w złotej klatce”: Wywiad z Prezydentem RP, Andrzejem Dudą. „Prezydent Lech Kaczyński marzył o tym, żeby w Polsce stacjonowały wojska amerykańskie. Uważał, że będzie to znak dla świata, że Polska nie jest już rosyjską strefą wpływów, I dzisiaj te wojska u nas są! Mamy też gazoport w Świnoujściu i niedługo osiągniemy pełną suwerenność energetyczną. To wszystko poprawia bezpieczeństwo Polski i wzmacnia naszą suwerenność.”
Jacek Karnowski, W Sieci, „Z kokpitów polskich samolotów zniknie cyrylica”: Wywiad z ministrem resortu obrony narodowej, Mariuszem Błaszczakiem. „Jestem przekonany, że tak. Mamy świetnych techników i świetnych pilotów, docenianych również za granicą. Kontrakt przewiduje i szkolenie pilotów, i wszystkie ćwiczenia. Pierwszy samolot zostanie nam udostępniony w 2024 roku. Mamy więc parę lat i je wykorzystamy [...]”. Minister Mariusz Błaszczak, przekonywał również, że cena za kontrakt nie będzie wyższa niż ta, którą zapłaciła Belgia – „Za każdy samolot zapłacimy praktycznie tyle samo, ile Belgowie: cena nie będzie wyższa niż 87 mln dol. Różnice co do finalnych wartości kontraktów wynikają z innego zakresu dodatkowych funkcji, o których każe państwo decyduje samodzielnie”
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Kariera wiceministra obrony pod lupą CBA”: Centralne Biuro Antykorupcyjne przeanalizuje, czy przejście z Polskiej Grupy Zbrojeniowej do Ministerstwa Obrony Narodowej - Sebastiana Chwałka - nie koliduje z prawem. „Sam zainteresowany twierdzi, że wszystko jest w porządku. Po naszej publikacji sprawą zainteresowało się CBA. - Te informacje zostały przekazane do departamentu kontroli i będą przeanalizowane - zapowiada Temistokles Brodowski, rzecznik prasowy biura.”
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Nie da się modernizować polskiej armii bez kompromisu głównych sił politycznych”: Komentarz do ostatnich zakupów Ministerstwa Obrony Narodowej i przyszłości modernizacji Sił Zbrojnych RP. „W interesie nas wszystkich jako obywateli RP jest, by politycy głównych opcji politycznych przestali zachowywać się jak obrażone dzieci w piaskownicy, które pokłóciły się o to, kto ma mieć grabki, a kto łopatkę i wreszcie w sprawach fundamentalnych, a taką jest obronność, zaczęli się ze sobą dogadywać.”
Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Jak działa kontrolny pakiet Kremla”: Wywiad z białoruskim analitykiem, Andrejem Paratnikau. „Niedawno były dowódca Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, minister obrony i premier tego kraju Jewhen Marczuk powiedział, że jak Rosja zechce uderzyć w Ukrainę z terytorium Białorusi, to wcale nie będzie pytała o zgodę Łukaszenki. Na to nakładają się pretensje Mińska dotyczącego tego, że po 2014 r. Ukraina otworzyła swoją przestrzeń powietrzną dla działań wywiadowczych lotnictwa NATO. Mowa o maszynach bezzałogowych czy samolotach zwiadu, które regularnie latają wzdłuż ukraińsko-białoruskiej granicy i rejestrują aktywność w tym rejonie.”
Piotr Zychowicz, Do Rzeczy, „Polska z bronią nuklearną”: Wywiad z prof. Johnem Mearsheimerem, amerykańskim politologiem, znawcą geopolityki. „[...] Polska będzie musiała pozyskać broń nuklearną. - Gdy to mówię w Polsce - wszyscy się śmieją. - Śmieją się teraz, bo żyją pod bezpiecznym parasolem rozpiętym nad Polską przez Stany Zjednoczone. Jeżeli ten parasol zniknie - to przestaną się śmiać. Jeżeli Ameryka opuści Europę, a Polska poczuje się zagrożona - to pański rząd natychmiast rozpocznie prace nad pozyskaniem broni jądrowej. Nie będzie miał innego wyjścia.”
Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Świat w panice przed epidemią”: Niepokojące informacje o postępującej epidemii koronawirusa. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 300. Zdecydowana większość przypadków jest w prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan, ale w niedzielę odnotowano pierwszy zgon poza Chinami. „Najludniejsze państwo świata znajduje się w postępującej kwarantannie, ale koronawirus zaczął zabijać już poza Chinami. Kolejne rządy zakazują wjazdu obcokrajowcom, którzy tam byli, ewakuują swoich obywateli, a linie lotnicze kasują połączenia. [...] Najludniejsze państwo świata znajduje się w postępującej kwarantannie zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Hubei jest całko wicie odizolowana, ale coraz więcej restrykcji zaczyna obowiązywać też w odległych od tej prowincji miejscach. Kolejny raz w całych Chinach przedłużono ferie noworoczne, aktualnie do 13 lutego.”
Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Kraj pozbawiony obrony powietrznej”: Krytyka pod adresem Ministra Obrony Narodowej, w sprawie podpisania kontraktu na zakup F-35. „Tyle że minister Błaszczak nigdzie tego nie powiedział, a o warunkach zakupu F-35 więcej dowiadujemy się od firmy Lockheed Martin, która bardziej dba o samopoczucie polskiego podatnika niż polski MON. Minister Błaszczak ignoruje nie tylko polską opinię publiczną, ale też posłów komisji obrony narodowej - tak jakby za samoloty płacił z własnej kieszeni.”
Mateusz Rzemek, Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Macron zakopie topór?”: Prezydent Francji – Emmanuel Macron – złoży wizytę dyplomatyczną w Polsce, podczas której będzie rozmawiał o przyszłości Sojuszu Północnoatlantyckiego. „Prezydent chce też wyjaśnić, że nie zamierza osłabiać NATO, budując europejską politykę obronną (to po deklaracji w wywiadzie dla <<The Economist>>, że sojusz jest w stanie <<śmierci klinicznej>>), a nawet wyrazić zrozumienie, że Polska kupuje broń od Amerykanów (w piątek rząd zawarł z USA kontrakt na zakup F-35). Oba kraje chcą położyć kres dzikiej konkurencji ze strony amerykańskich koncernów cyfrowych i koordynować rozwój nowych gałęzi przemysłu.”
Anna Gronczewska, Polska The Times, „Książeczka wojskowa, czyli jak stanąć przed komisją i nie dostać biletu”: W całej Polsce rozpoczynają się obowiązkowe kwalifikacje wojskowe. „Na początku lutego rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa. Nie budzi już takich emocji jak przed laty, gdy służba wojskowa była obowiązkowa, a tysiące Polaków symulowało choroby, byle nie iść w kamasze.”
Andrzej Dworak, Polska The Times, „Pershingi kontra SS-20, czyli jak Zachód wygrał zimną wojnę”: Historia zimnej wojny i wyścigu zbrojeń ubiegłego wieku. „Czterdzieści lat temu, 12 grudnia 1979 roku. Rada Paktu Północnoatlantyckiego podjęła decyzję o modernizacji i zwiększeniu swojego potencjału nuklearnego w Europie. Jak się okazało, było to niezmiernie ważne posuniecie. W ten sposób rozpoczął się nowy etap wyścigu zbrojeń, który wykończył ZSRR i zakończył zimną wojnę.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie