Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Wywiad z gen. Fałkowskim; Wywiad z byłą prezydent Łotwy; Francja chce resetu z Rosją; Żołnierze kończą budowę mostu pontonowego w Warszawie

fot. MON
fot. MON

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Radosław Korzycki, Dziennik Gazeta Prawna, „Trzy filary: własna armia, NATO i USA”: Wywiad z generałem Andrzejem Fałkowskim, byłym przedstawicielem wojskowym RP przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP i dyrektor Zarządu Logistyki i Zasobów Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO w Brukseli. „Wśród nowych członków NATO, czyli przyjmowanych od 20 lat, Polska i Rumunia mają najważniejszą rolę. Oni strategicznie odpowiadają za Morze Czarne, my za Bałtyk [...] Uważam, że Niemcy w ciągu najbliższych lat nie doszusują do 2 proc. W ich wypadku chodzi o kwotę 40 mld dol. Nikt nie wie, jak taką kwotę wydać.”


Agaton Koziński, Polska The Times, „Vike-Freiberga: Musimy być gotowi na odparcie agresji Rosji”: Wywiad z Vairą Vike – Freiberg, byłą prezydent Łotwy. „[...] Musimy być gotowi zastosować każdy możliwy środek odstraszający na wypadek agresji. I być gotowi także na najgorszy scenariusz. Muszą być gotowe nasze państwa - ale także musimy być gotowi wspólnie, jako sojusz. [...] Nie wykluczam, że jeśli trzy kraje bałtyckie oraz Polska stworzą wspólny blok, to również byśmy zdołali odeprzeć rosyjską agresję.”


Maciej Pieczyński, Do Rzeczy, „Macron chce resetu z Rosją”: Analiza ostatnich politycznych posunięć prezydenta Emanuella Macron względem Rosji. „Prezydent Francji dąży do zbliżenia z Putinem. W tle - rosyjska kampania informacyjna wymierzona w Ukrainę, jednak prezydent Ukrainy Żeleński nie zamierza raczej ustępować agresorowi Dawno żaden poważny europejski przywódca nie złożył tak wylewnego hołdu prezydentowi Rosji. Emmanuel Macron zdecydowanie opowiada się za resetem z Rosją.”


Super Express, „Tak wojsko walczy ze ściekami”: W budowę mostu pontonowego na Wiśle, na którym ma zostać umieszczony rurociąg, zaangażowanych jest ok. 170 żołnierzy z Dęblina i 80 jednostek sprzętu. „W piątek wieczorem przyjechały do Warszawy pierwsze elementy mostu, a w sobotę ruszyła instalacja. Miejsce zrzutu mostu do Wisły wojskowi wyznaczyli prawie trzy kilometry wcześniej, w piaskami na wysokości ul. Gwiaździstej. - Tu było nam najłatwiej się dostać. Jest dobry dojazd dla ciężkiego sprzętu bezpośrednio do Wisły [...] Tam zostaną zacumowane i połączone. - Konstrukcja zostanie spięta najprawdopodobniej we wtorek - zapowiada minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Polish blues

    Myślenie w kategorii trzech filarów jest błędne. Przede wszystkim świetna armia - za każde pieniądze (bezpieczeństwo, niepodległość i bezpieczne warunki rozwoju gospodarczego - nie mają swojej ceny), a do tego dwie "podpórki" (nie filary) w postaci NATO i USA.

Reklama