Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Wojskowi lekarze polecą do Chicago; Wojska chemiczne w walce z koronawirusem; Akcja #SekcjaDezynfekcja; Koronawirus na okrętach US Navy; Tajemnicza śmierć terrorystów z Boko Haram w Czadzie

Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Beata Mańkowska, Gazeta Polska Codziennie, „Polska wyśle misję medyczną do Chicago”: W sobotę Prezydent RP - Andrzej Duda - odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski poinformował później, że Polska wyśle wojskową misję medyczną do Chicago. „Jak poinformował prof. Krzysztof Szczerski, rozmowa prezydentów Polski i USA odbyła się z inicjatywy Donalda Trumpa. Wskazał, że trzy główne zagadnienia poruszone przez przywódców Polski i USA to współpraca polsko-amerykańska w dobie epidemii, zaangażowanie NATO w walce z koronawirusem oraz współpraca gospodarcza w zwalczaniu ekonomicznych konsekwencji pandemii. Pierwszym poruszonym przez prezydentów tematem była ścisła współpraca polskich i amerykańskich instytutów w celu wynalezienia szczepionki i leku na koronawirusa.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Chemicy na froncie walki z COVID-19”: Jednostki wojsk chemicznych w czasie epidemii koronawirusa prowadzą działania na rzecz szpitali, placówek opiekuńczo-leczniczych i domów pomocy społecznej. „Około 300 żołnierzy wojsk chemicznych w 13 zespołach przez siedem dni w tygodniu na terenie całego kraju realizuje zadania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. Wojska chemiczne, w tym 4 i 5 pułk chemiczny, zaangażowane są choćby w dezynfekcje szpitali i urzędów.”


Gazeta Polska Codziennie, „Terroryści giną w więziennych celach”: W trakcie operacji antyterrorystycznej pojmano w Czadzie kilkudziesięciu członków Boko Haram. Terroryści zostali następnie przetransportowani do więzienia zlokalizowanego w Ndżamenie, gdzie oczekiwali na przesłuchanie. W czwartek czadyjską służba odnalazła w więziennych celach martwych terrorystów. „44 członków organizacji terrorystycznej Boko Haram zostało znalezionych martwych w swoich celach w czadyjskim więzieniu. Islamiści zostali pojmani kilkanaście dni temu w ramach szerokiej operacji antyterrorystycznej w regionie jeziora Czad. [...] Badania zrealizowane przez patologa sądowego wykazały w żołądkach terrorystów zabójczą substancję, która doprowadziła do zawału serca bądź uduszenia. Obecnie prowadzone jest śledztwo mające ustalić dokładne okoliczności śmierci tych osób.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Akcja odkażanie”: Blisko 300 ochotników zajmuje się odkażaniem obiektów użyteczności publicznej, m.in. poręczy, wind, domofonów. Organizacje działające w akcji same kupiły sprzęt, m.in. kamizelki odblaskowe, kombinezony ochronne, środki dezynfekujące, opryskiwacze ciśnieniowe. „Ruszył projekt pod kryptonimem #SekcjaDezynfekcja. Organizacje proobronne, oprócz wojska, wyspecjalizowanych firm zajmują się dezynfekcją przestrzeni publicznej. W akcji uczestniczy dziewięć organizacji z całego kraju. Z informacji resortu obrony wynika, że projekt #SekcjaDezynfekcja <<to rozwinięcie działań pomocowych organizacji społecznych, a zarazem nowy etap walki z wirusem>>.”


Aleksandra Słabisz, Rzeczpospolita, „Zamknięci z wirusem na oceanie”: Na co najmniej czterech okrętach marynarki wojennej USA, w tym tych stacjonujących w San Diego w Kalifornii i Norfolk w Wirginii, stwierdzono obecność koronawirusa. „COVID-19 w trudnej sytuacji postawił też amerykańskie okręty wojenne. Głośna w USA stała się sprawa lotniskowca USS <<Theodore Roosevelt>>, który pływał po zachodniej części Oceanu Spokojnego w gotowości do ewentualnej interwencji np. w Korei Pomocnej czy w Chinach. W drugiej połowie marca, dwa tygodnie po opuszczeniu portu Da Nang w Wietnamie, u dwóch jego marynarzy wystąpiły objawy wirusa.”


Super Express, „Wojsko Polskie walczy z epidemią”: Blisko 9 tysięcy. żołnierzy i pracowników wojska każdego dnia bezpośrednio zaangażowanych jest w walkę z koronawirusem. Codziennie patrolują granice, ulice i parki miejskie, dostarczają posiłki i robią zakupy osobom starszym.„W dobie epidemii żołnierze aktywnie pomagają - budują kontenerowe izby przyjęć i dezynfekują szpitale, szyją maseczki i przekazują je mieszkańcom miast i wsi. W odpowiedzi na apel stacji krwiodawstwa w marcu żołnierze oddali ponad 13001 krwi. [...] Wojsko w stałej gotowości utrzymuje 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii wykonuje testy umożliwiające wykrycie koronawirusa. Pod bezpłatnym numerem 800 100 102 żołnierze Wojska Polskiego udzielają psychologicznego wsparcia.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama