Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Szef MON w Brukseli; Premier Morawiecki o skutecznym odstraszaniu militarnym; Zakończono poligonowy etap manewrów Anakonda; Jak działają rosyjscy szpiedzy w krajach europejskich?

Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Gazeta Polska Codziennie, „Szef MON leci do Brukseli”: Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, rozpoczyna dziś dwudniową wizytę w Brukseli, gdzie weźmie udział w Radzie ds. Zagranicznych Unii Europejskiej. Spotka się także z sekretarzem NATO Jensem Stoltenbergiem. „W pierwszym dniu obrad, z udziałem ministrów spraw zagranicznych i obrony, Rada przyjmie konkluzje oraz decyzje w sprawie uruchomienia kolejnych 17 projektów w ramach inicjatywy PESCO, spośród których w 10 zaangażowana jest Polska. Inicjatywa umożliwia państwom członkowskim UE ściślejszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa i obrony, a także wspólny rozwój potencjału obronnego. W trakcie obrad ministrowie omówią zasady udziału państw trzecich we wspomnianych projektach, a także kwestie mobilności wojskowej oraz rozwoju wojskowych struktur planistycznych i dowodzenia UE.”


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Utrzymać wysoki poziom odstraszania”: Szef polskiego rządu, premier Mateusz Morawiecki wziął udział w konferencji Future of Transatlantic Relations (FOTAR) w Hamburgu. „NATO powinno zrobić coś z tym, że Rosja znacząco łamie traktat o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu. Nie powinniśmy udawać, że to się nie dzieje - powiedział premier RP Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia na Uniwersytecie w Hamburgu. [...] Premier Morawiecki wraz z wicekanclerzem i ministrem finansów Niemiec Olafem Scholzem zabrał głos w dyskusji <<Europejska perspektywa na przyszłość stosunków transatlantyckich>>.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Nauka współdziałania wojsk sojuszniczych”: Zakończył się etap ćwiczeń poligonowych podczas manewrów Anakonda-18. Scenariusz ćwiczeń obejmował współdziałanie rodzajów sił zbrojnych, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej, z układem pozamilitarnym i sojuszem NATO w zwalczaniu zagrożeń hybrydowych oraz w ramach prowadzonej strategicznej operacji obronnej. „W piątek zakończył się etap poligonowy największych ćwiczeń organizowanych w Polsce Anakonda 2018 (AN-18). W manewrach tych uczestniczyli żołnierze z 10 krajów Sojuszu, struktur dowodzenia i sił NATO. Na terytorium RP ćwiczyło ok. 12500 żołnierzy, a prawie 5000 żołnierzy w Estonii, na Litwie i Łotwie oraz w akwenie Morza Bałtyckiego. Głównym celem AN-18 jest integracja narodowych, sojuszniczych i koalicyjnych struktur dowodzenia i wojsk w ramach osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej poprzedzonej działaniami przeciwhybrydowymi.”


Anna Gwozdowska, Wprost, „Zimna wojna 2.0”: Jak działają rosyjscy szpiedzy w europejskich państwach? Pomimo licznych wpadek, rosyjskie służby specjalne nadal są najlepiej działającymi służbami świata. „Na świecie pęcznieje putinowska agentura, a skrytobójstwa na stale wróciły do arsenału rosyjskich służb. Mimo to Zachód wciąż bagatelizuje zagrożenie ze Wschodu. [...] zuchwała próba zgładzenia Skripala pod nosem brytyjskich służb to efekt całych dekad polityki otwarcia Wielkiej Brytanii. To dzięki niej Rosjanie zdołali odcisnąć nieusuwalne piętno na - jak się zwykło ostatnio mówić - Londongradzie, gdzie są właścicielami gazet, drużyn futbolowych i luksusowych nieruchomości. Utrzymują też tabuny rosyjskich prawników, drogie butiki przy Bond Street i wysyłają swoje dzieci do elitarnych szkół.”


Komentarze