Reklama

Poniedziałek z Defence24.pl: Samoloty dla VIP-ów gotowe do służby; Wywiad z prezesem Nitro-Chem S.A.; Wyroki dla puczystów z Czarnogóry; Działania militarne Rosji na Arktyce; Postęp rozmów o Forcie Trump; Wywiad z szefem MSZ Lotwy

Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Rządowym boeingiem 737-800 NG mogą już latać prezydent i premier”: Nowe samoloty kupione przez Ministerstwo Obrony Narodowej są gotowe do stałej służby. Wyszkoleni piloci, zgodnie z nową instrukcją HEAD, mają już wymagane 250 godzin nalotu na nowej maszynie. „Samolot jest gotowy do wykonywania lotów o statusie HEAD, czyli min. z głową państwa czy marszałkami Sejmu. Pierwszy raz w historii polskie VIP-y mają do dyspozycji aż trzy nowe maszyny [...] dopiero kilkanaście dni temu generał broni Jarosław Mika, dowódca generalny Wojska Polskiego, zameldował ministrowi obrony Mariuszowi Błaszczakowi, że statek powietrzny jest gotowy do wykonywania lotów o statusie HEAD.”


Radosław Korzycki, Dziennik Gazeta Prawna, „Spotkanie prezydentów Polski i USA”: Podczas czerwcowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych mają zostać poruszone kwestie kupna przez Polskę myśliwców 5. generacji i zwiększenia obecności US Army nad Wisłą. „W minionym tygodniu w Waszyngtonie z wiceszefem Pentagonu Johnem Roodem negocjował polski wiceminister obrony Tomasz Szatkowski. <<Dzisiejsze negocjacje są drobnym krokiem w długim procesie dwustronnej współpracy w obronności, opartej na wspieraniu bezpieczeństwa i dobrobytu w Polsce i USA>> - podał Departament Obrony USA w sobotę nad ranem naszego czasu.”


Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Surowe wyroki dla puczystów”: Puczyści którzy zbiegli do Rosji otrzymali zaocznie wyroki odpowiednio po 15 i 12 lat więzienia. Obywatele Czarnogóry, którzy brali udział w spisku, otrzymali łagodniejsze wyroki. „Czarnogórski sąd ogłosił wyrok na spiskowców, którzy w 2016 r. próbowali zorganizować zamach stanu, by obalić ówczesnego premiera, a obecnego prezydenta Mila Dukanovicia i udaremnić akcesję tej bałkańskiej republiki do NATO.”


Joanna Chrustek, Dziennik Gazeta Prawna, „Doskonałość innowacji”: Wywiad z Krzysztofem Kozłowskim, prezesem Zarządu Zakładów Chemicznych „Nitro-Chem" S.A. „Oprócz produkcji materiałów wybuchowych oraz elaborowania nimi amunicji artyleryjskiej na potrzeby polskiej armii, wdrażamy produkcję bomb lotniczych Mk-82 do Jastrzębi. Dzięki umowie podpisanej półtora roku temu z partnerem włoskim kończymy właśnie ją certyfikować. [...] Biorąc pod uwagę wartość eksportu w obrocie firmy - na pewno. Od kilku lat sprzedaż poza granice Polski przekracza 80 procent produkcji. W Polskiej Grupie Zbrojeniowej znajdziemy oczywiście firmy o większych obrotach, jednak jesteśmy jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym eksporterem.”


Marek Budzisz, Do Rzeczy, „Nadchodzi lodowa wojna?”: Rosja coraz bardziej zawłaszcza tereny arktyczne. Rosyjskie władze właśnie przyjęły zasady znacznie ograniczające możliwość korzystania zagranicznych statków i okrętów z tzw. Północnej Drogi Morskiej, kontrolując szlaki żeglugowe i wymagając od okrętów wojennych wpuszczenia na pokład własnych pilotów. Jednakże, w trakcie ostatniego wystąpienia w amerykańskim Kongresie - Curtis Scaparotti - szef Europejskiego Dowództwa Sił Zbrojnych USA oświadczył, że „Stany Zjednoczone gotowe są powstrzymywać Rosję w Arktyce". „Władze w Rosji czasem potrzebują małej, zwycięskiej wojny. Kto będzie chciał ginąć za lodowe, niezamieszkane obszary na Arktyce? [...] Kończona jest budowa 50 ogromnych bunkrów, w których, zdaniem norweskich analityków wojskowych, przechowywane mogą być nawet głowice nuklearne. Zmodernizowane zostały wszystkie znajdujące się na dalekiej północy a pochodzące z czasów sowieckich bazy i lotniska wojskowe. Planuje się też nowe inwestycje. Moskwa już buduje 13 atomowych łodzi podwodnych, a w najbliższych latach planuje rozpocząć prace nad kolejnymi 30. Wszystkie mają stacjonować na dalekiej północy.”


Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Czy zbliża się wojna z Iranem?”: Analiza sytuacji politycznej po oświadczeniu, że Iran wznawia program nuklearny po zaostrzeniu sankcji nałożonych przez USA. „Nie chce jej Iran ani Trump, ale intencja nie jest niezbędna, by wybuchła. Prowokacje w końcu mogą wywołać iskrę. Napięcie rośnie jak przed wojną z Irakiem... [...] Iran nie spełni postulatów USA, czyli rezygnacji z programu rakietowego i wspierania zbrojnych milicji w miejscach, które uważa za swoją strefę wpływów. Trudno siadać do negocjacji z kimś, kto przykłada nóż do gardła. Jedyne, na co można liczyć, to to, że do ucha Trumpa dojdzie ktoś bardziej rozważny od Pompeo i Boltona. Albo że sam otrzeźwieje. I - tak jak było z Koreą Północną - w miejsce eskalacji napięcia pojawią się gesty dobrej woli, co umożliwi rozmowy i oddali groźbę wojny.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Postęp w rozmowach o Fort Trump”: Zakończyła się kolejna tura rozmów o projekcie Fort Trump. Oświadczenie w tej sprawie wydali: wiceminister Tomasz Szatkowski reprezentujący Ministerstwo Obrony Narodowej oraz podsekretarz stanu ds. politycznych w Departamencie Obrony USA, John C. Rood. „W oświadczeniu zaznaczono, że spotkanie w Pentagonie ukazuje tylko niewielka część silnych i długotrwałych dwustronnych stosunków obronnych opartych na promowaniu bezpieczeństwa i dobrobytu Polski, Stanów Zjednoczonych oraz całego regionu. Podkreślono, że głębsze, polegające na wzajemnej współpracy partnerstwo Polski i Stanów Zjednoczonych ma kluczowe znaczenie dla sprostania obecnym zagrożeniom i wyzwaniom w dziedzinie bezpieczeństwa.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „MON troszczy się o weteranów”: Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało zmiany w ustawie o weteranach. „W ubiegłym tygodniu szef resortu obrony Mariusz Błaszczak zaprezentował nowelizację ustawy o weteranach działań poza granicami państwa oraz zaprezentował dodatkowe działania z pakietu dla poszkodowanych, żołnierzy. - Ministerstwo Obrony Narodowej powinno wspierać weteranów. Tak się dzieje w przypadku obecnego rządu, który przygotował nowelizację ustawy o weteranach - oznajmił szef MON. [...] Wśród propozycji znalazło się m.in. zwiększenie dodatku dla weteranów poszkodowanych, którzy pobierają emeryturę lub rentę inwalidzką i mają orzeczony ponad 30-proc. uszczerbek na zdrowiu - w wysokości od 10 proc. do 50 proc. najniższej emerytury.”


Aleksander Wierzejski, Gazeta Polska Codziennie, „Dezinformacja silną bronią Rosji”: Wywiad z ministrem spraw zagranicznych Łotwy, Edgarsem Rinkevicsem. „Dzięki decyzjom, które podjęto na szczycie NATO w Warszawie w 2016 r. i które umocniono na ubiegłorocznym spotkaniu Sojuszu w Brukseli, militarna agresja przeciwko krajom bałtyckim i Polsce nie jest już czymś, co moglibyśmy rozpatrywać w kategoriach wysokiego ryzyka (...). Jeżeli zaś chodzi o zagrożenia hybrydowe, nadal musimy stawiać im czoła.”


Nasz Dziennik, „Święto WOT”: Blisko 2 tysiące żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z Warmii i Mazur obchodziło wczoraj w Olsztynie swoje święto. Uroczystości odbyły się w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Klaudiusza Froga, ps. „Szczerbiec". „Dowódca brygady płk Mirosław Bryś, zwracając się do żołnierzy, przypomniał, że 23 maja upłyną dwa lata, odkąd pierwsi żołnierze WOT pojawili się w olsztyńskim kompleksie koszarowym. - Może trudno w to uwierzyć, ale zaczynaliśmy od pustych pomieszczeń i kartek papieru. Jednak dzięki ogromnemu zaangażowaniu, ciężkiej pracy i poświęceniu wielu żołnierzy i pracowników brygada liczy dziś ponad 2 tysiące żołnierzy rozmieszczonych w czterech batalionach i dwóch kompaniach, w garnizonach Olsztyn, Morąg, Braniewo, Giżycko i Ełk - mówił.”


Bogdan Klich, Rzeczpospolita, „Paradoks Soltenbegra”: Felieton byłego ministra obrony narodowej, na temat stworzenia wspólnej natowskiej armii oraz bezpieczeństwa narodowego. „Nasze bezpieczeństwo narodowe musi być wzmacniane z zewnątrz przez trzy filary: NATO, USA i UE. Lekceważenie tego ostatniego, a koncentracja na tym drugim, sprawia, że w chwili zagrożenia możemy nie sprostać wyzwaniom ze Wschodu. Marginalizacja naszej pozycji w Unii i osłabienie więzi sojuszniczych z niektórymi europejskimi członkami NATO na własne życzenie jest strategicznym błędem. Może on zachwiać bezpieczeństwem naszego kraju w sytuacji kryzysowej.”


Marzena Tarkowska, Rzeczpospolita, „Delfiny i lwy morskie pomagają wojsku”: Wywiad z kmdr. Witoldem Kustra, kierownikiem Zakładu Strategii Wojskowej w Akademii Sztuki Wojennej. „A w polskiej marynarce wojennej zwierzęta nigdy nie służyły? - Takie badania i tworzenie systemów na ich podstawie są dla nas za drogie. Być może dlatego tylko USA i Rosja mogą sobie na to pozwolić. W 2016 roku Amerykanie wydali 14 mln dol. na badania dotyczące wykorzystania ssaków morskich do celów militarnych.”


WIDEO: Szef MON na Defence24 Days: coraz bliżej umowy na K2
Reklama

Komentarze (1)

  1. Palmel

    Czy zbliża się wojna z Iranem? - Iran pamięta lekcje Kadafiego i nie chce jej powtórki

Reklama