Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Realizacja budżetu MON w 2019 roku; Dodatkowe środki z budżetu obronnego USA na ochronę przestrzeni powietrznej państw bałtyckich; Kolejne doniesienia na temat nieprawidłowości w organizacji Air Show
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Patrioty i nieudolność w przetargach”: Analiza i podsumowanie wykonania budżetu resortu obrony narodowej na 2019 rok. „Mimo podpisania kilku dużych umów na zakup uzbrojenia na program Wisła wydamy w tym roku zamiast 450 mln zł ok. 3 mld zł. To efekt opóźnień w realizacji innych zakupów [...] Te pieniądze równie dobrze moglibyśmy przelać za dwa, trzy lata i w międzyczasie wykorzystać je na coś innego. Jednak procedury przy zakupie uzbrojenia są tak skomplikowane i nieefektywne, że Wojsko Polskie nie jest w stanie doprowadzić do podpisania wielu zaplanowanych umów. Stąd ręce zacierają koncerny amerykańskie.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „USA wzmocnią obronę powietrzną krajów bałtyckich”: Stany Zjednoczone zainwestują w ochronę przestrzeni powietrznej i monitorowania sytuacji w ramach Air Policing do obrony powietrznej (Air Defense) krajów bałtyckich. „W następnym roku Stany Zjednoczone przeznaczą aż 175 mln dol. ze swojego budżetu obronnego na wsparcie militarnej współpracy oraz rozwoju w Estonii, na Łotwie i Litwie. Część tych funduszy posłuży również do zwiększenia zdolności związanych z obroną powietrzną państw bałtyckich. [...] W budżecie Pentagonu po raz pierwszy w historii utworzony zostanie oddzielny fundusz w wysokości 50 mln dol. mający wesprzeć kraje bałtyckie w stworzeniu systemu obrony powietrznej.”
Gazeta Wyborcza, „Brak dowodów na nieprawidłowości”: Kolejne medialne doniesienia na temat toczącego się śledztwa w sprawie nieprawidłowości podczas organizacji pokazów Air Show w Radomiu. „Sąd odblokował konta stowarzyszenia SWAT, organizatora Air Show w Radomiu w latach 2010-2015. Zdaniem sądu nie ma dowodów na to, że doszło do jakiegokolwiek przestępstwa. [...] W kwietniu 2019 r. Żandarmeria Wojskowa zatrzymała gen. Lecha Majewskiego, byłego dowódcę generalnego Wojska Polskiego oraz dwóch oficerów - Dariusza M., szefa oddziału ekonomiczno-finansowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i płk. rez. Ryszarda P. - prezesa <<SWAT>>.”
ed
System przetargów jest tak skomplikowany, żeby nie było oszustw - nie ufamy własnym ludziom, zresztą nie bez powodu. Prawdziwa zmiana strategiczna w państwie będzie, gdy zwrócimy się do wychowania młodzieży w duchu prawości.
MAZUR
USA nie zaryzykuje broni wysokotechnologicznej by dać komuś kontrolę np. Polsce, Ardoganowi nie dali, z baz USA reagują, bez uzgodnień z Erdoganem, Polsce nie dadzą bo politycy jacy są w RP to widać słychać i czuć. Nawet wizy po 30 latach są dla RP a RP jest w UE, a UE ma ruch bezwizowy. A więc jak cóś sprzedają to klocki Lego.
BUBA
Ale zato jest sukces MAMY TO
obserwator
„Patrioty i nieudolność w przetargach”: A nie można by wyleasingować sprzętu bojowego ? Zamiast płacić ok 1 mld USD w zaliczce za coś czego nie ma? „USA wzmocnią obronę powietrzną krajów bałtyckich”: Zbudować bańkę anty-dostępową nad krajami bałtyckimi i Polską. Da się. Izrael ma mniejszą głębię strategiczną. Air police'ing to jakaś dziwna formuła. Te kraje powinny mieć własne lotnictwo - nie musi być liczne ale wystarczające do samodzielnych działań police'ingowych. NATO powinno zaś "rotować" na lądzie i na morzu. Tego ostatniego - morskiego komponentu chyba w ogóle brak.
razdwatri
Zaraz , zaraz, to MON rezygnuje z zakupu mostów pontonowych i Daglezja , bo ponoć nie ma kasy . A teraz się okazuje ,że to nieprawda . Chyba rzeczywiście min. Błaszczak został powołany tylko po to by robić dobrze amerykanom .