Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Okręty z drugiej ręki zahamują modernizację MW RP?; Izrael ewakuował Syryjską Obronę Cywilną pod Wzgórza Golan; Coraz więcej firm zawiera umowy z służbami mundurowymi; 26. edycja MSPO

Fot. MW RP
Fot. MW RP

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Łukasz Kister, Gazeta Polska Codziennie, „Marynarka z second-handu”: Analiza obecnego stanu Marynarki Wojennej oraz komentarz dotyczący kupna używanych fregat od Australii. „Kolejne pomostowe przejęcia wyeksploatowanego sprzętu stanowią pretekst, by uniknąć odważnej modernizacji, której Marynarka Wojenna potrzebuje najbardziej. Utrwalanie skansenu oznacza też kres marzeń o nowoczesnych polskich okrętach wojennych, dzięki którym można prowadzić chociażby dyplomację morską. Nie mówiąc już o takich fanaberiach jak projekcja siły. Koszt dostosowania okrętów Adelaidę pochłonie lwią część środków, które miały odmienić oblicze Marynarki Wojennej RP. [...] W rezultacie operacyjnie idziemy na dno, ponosząc wysokie koszty pośrednie i bezpośrednie. Nasze stocznie co najwyżej wyremontują 40-letnie kadłuby. Honor polskiej bandery, który jest rzeczą bezcenną, zdaje się nie obchodzić już nikogo”.


Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Symboliczny triumf Asada”: Syryjska Obrona Cywilna została ewakuowana w rejon Wzgórz Golan. Asad przejmuje kontrole na kolejnych terytoriach Syrii. „Z pomocą izraelskiej armii udało się ewakuować setkę wolontariuszy białych hełmów wraz z rodzinami uciekających przed ofensywą sił prezydenta Asada. Ale Izrael nie chce wpuścić syryjskich uchodźców. [...] Rozbili namioty tuż przy granicy. Niektórzy desperaci - z białymi flagami w rękach - postanowili przejść na izraelski teren przez pole minowe. Izraelczycy kazali im zawrócić. Władze w Jerozolimie obawiają się wpuścić Syryjczyków po części w trosce o utrzymanie żydowskiego charakteru państwa. Nie chce ich też Jordania, która przyjęła już ponad milion uciekinierów wojennych. W prowizorycznych obozach na granicy nie ma żadnej infrastruktury. Izrael ma ambiwalentny stosunek do toczącego się za jego granicą konfliktu”.


Tomasz Furman, Parkiet, „Spółki coraz chętniej zawierają umowy ze służbami mundurowymi”: Wojsko, policja, straż pożarna i graniczna to coraz bardziej pożądani klienci dla różnych branż. Jednakże, aby móc z nimi współpracować, trzeba spełnić liczne warunki. Analiza zamówień w sektorze służb mundurowych. „Kontrakty na rzecz służb mundurowych realizuje Atende. Jednym z głównych klientów spółki jest Centrum Zasobów Informatycznych, jednostka podległa Ministerstwu Obrony Narodowej. Firma jest w trakcie budowy dla tego odbiorcy dwuośrodkowego centrum przetwarzania danych o wartości 13,1 min zł brutto oraz dostawy oprogramowania za prawie 6 mln zł”.


Jan Matura, Wprost, „Targi Kielce: obrona i bezpieczeństwo”: Tradycyjnie już we wrześniu kilkaset firm zaprezentuje w Kielcach nowocześniejszy sprzęt, rozwiązania techniczne i technologie wojskowe podczas Międzynarodowego Salony Przemysłu Obronnego. „Już po raz 26. tego ogromnego przedsięwzięcia logistycznego podjęły się Targi Kielce, organizując trzecie po Paryżu i Londynie targi obronne Europy. Wystawa wymagająca zabezpieczeń na światowym poziomie zaplanowana została od 4 do 6 września. Organizatorzy spodziewają się ok. 40 tyś. gości”.


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.