Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Okręty z drugiej ręki zahamują modernizację MW RP?; Izrael ewakuował Syryjską Obronę Cywilną pod Wzgórza Golan; Coraz więcej firm zawiera umowy z służbami mundurowymi; 26. edycja MSPO

Fot. MW RP
Fot. MW RP

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Łukasz Kister, Gazeta Polska Codziennie, „Marynarka z second-handu”: Analiza obecnego stanu Marynarki Wojennej oraz komentarz dotyczący kupna używanych fregat od Australii. „Kolejne pomostowe przejęcia wyeksploatowanego sprzętu stanowią pretekst, by uniknąć odważnej modernizacji, której Marynarka Wojenna potrzebuje najbardziej. Utrwalanie skansenu oznacza też kres marzeń o nowoczesnych polskich okrętach wojennych, dzięki którym można prowadzić chociażby dyplomację morską. Nie mówiąc już o takich fanaberiach jak projekcja siły. Koszt dostosowania okrętów Adelaidę pochłonie lwią część środków, które miały odmienić oblicze Marynarki Wojennej RP. [...] W rezultacie operacyjnie idziemy na dno, ponosząc wysokie koszty pośrednie i bezpośrednie. Nasze stocznie co najwyżej wyremontują 40-letnie kadłuby. Honor polskiej bandery, który jest rzeczą bezcenną, zdaje się nie obchodzić już nikogo”.


Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Symboliczny triumf Asada”: Syryjska Obrona Cywilna została ewakuowana w rejon Wzgórz Golan. Asad przejmuje kontrole na kolejnych terytoriach Syrii. „Z pomocą izraelskiej armii udało się ewakuować setkę wolontariuszy białych hełmów wraz z rodzinami uciekających przed ofensywą sił prezydenta Asada. Ale Izrael nie chce wpuścić syryjskich uchodźców. [...] Rozbili namioty tuż przy granicy. Niektórzy desperaci - z białymi flagami w rękach - postanowili przejść na izraelski teren przez pole minowe. Izraelczycy kazali im zawrócić. Władze w Jerozolimie obawiają się wpuścić Syryjczyków po części w trosce o utrzymanie żydowskiego charakteru państwa. Nie chce ich też Jordania, która przyjęła już ponad milion uciekinierów wojennych. W prowizorycznych obozach na granicy nie ma żadnej infrastruktury. Izrael ma ambiwalentny stosunek do toczącego się za jego granicą konfliktu”.


Tomasz Furman, Parkiet, „Spółki coraz chętniej zawierają umowy ze służbami mundurowymi”: Wojsko, policja, straż pożarna i graniczna to coraz bardziej pożądani klienci dla różnych branż. Jednakże, aby móc z nimi współpracować, trzeba spełnić liczne warunki. Analiza zamówień w sektorze służb mundurowych. „Kontrakty na rzecz służb mundurowych realizuje Atende. Jednym z głównych klientów spółki jest Centrum Zasobów Informatycznych, jednostka podległa Ministerstwu Obrony Narodowej. Firma jest w trakcie budowy dla tego odbiorcy dwuośrodkowego centrum przetwarzania danych o wartości 13,1 min zł brutto oraz dostawy oprogramowania za prawie 6 mln zł”.


Jan Matura, Wprost, „Targi Kielce: obrona i bezpieczeństwo”: Tradycyjnie już we wrześniu kilkaset firm zaprezentuje w Kielcach nowocześniejszy sprzęt, rozwiązania techniczne i technologie wojskowe podczas Międzynarodowego Salony Przemysłu Obronnego. „Już po raz 26. tego ogromnego przedsięwzięcia logistycznego podjęły się Targi Kielce, organizując trzecie po Paryżu i Londynie targi obronne Europy. Wystawa wymagająca zabezpieczeń na światowym poziomie zaplanowana została od 4 do 6 września. Organizatorzy spodziewają się ok. 40 tyś. gości”.


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. gnago

    A po co nam te okręty ? Jakie to mamy interesy na oceanach. Zaspokajanie służalczości elit i naiwnych głupców wierzących w magiczną moc umów i dobrą wolę sojuszników. Przypominam o prawie chroniącym integralność Serbii . Ups olano je i podzielono z polską aprobatą tego chamstwa. Ukraina jak zdawała atom też dostała gwarancje Rosji i USA. A oba te państwa łaszyły się na Krym dla baz. Jaki profit mieliśmy z walk Błyskawicy ORła i innych okrętów za które płaciliśmy po wojnie. Zabitych i opowieści o ich dzielności tylko tyle. Osobiście więcej dla polskiego wybrzeża dałyby dalekosięzne torpedy z czasem działania ok roku . 1000 - 10000 sparaliżowałoby żeglugę na Bałtyku. I możliwością spuszczania na wodę z każdej przyczepki na łódkę

  2. Akanios

    Ignorancja jest dziś najgorszym wrogiem Marynarki Wojennej. Po pierwsze - zakup fregat klasy Adelajda niczego nie zahamuje, bo żaden - powtarzam - żaden program modernazycyjny dotyczący okrętów bojowych nie jest prowadzony, a jeden (korwety rakietowej Gawron) przez poprzednie rządy został anulowany i będziemy mieć (po 19 latach!) patrolowiec. Po drugie, przejmowane są okręty 26 letnie, ale tak naprawdę mają lat 8 (!) Okręty te przeszły gruntowną przebudowę w wyniku której zamontowano na nich wyrzutnię Mk41 dla 32 rakiet plot ESSM! Okręty te dysponują również rakietami średniego zasięgu (ok 160 km) Standart SM 2 MR, raakietami Harpoon, rakietotorpedami ASROC, 76 mm OTO Melara, najnowszym Vulcan Phalanx (w przeciwieństwie do naszych OHP), 6 wyrzutniami torped 324 mm i 2 śmigłami SeaHawk... Są więc silniejsze od tej klasy okretów uzytkowanych obecnie przez Holandię, Wlk. Brytanię, Szwecję, Danię, Niemcy itd. Po trzecie - jesli posłuchamy rad Redaktora i nie przejmujemy tych okrętów, bo rozpoczynamy budowę nowych w polskich stoczniach, to jak wszystko dobrze pójdzie za 10 lat może będą jakieś tego efekty. Zaczynamy od dialogu technicznego, potem następuje faza analityczno koncepcyjna, potem skladanie ofert, odwołania, przedużenia składania ofert, wybór i (przychodzi nowa władza) ... unieważnienie. A Marynarka Wojenna ? ... jaka Marynarka Wojenna ?? Czy o to chodzi, by pozbawić flotę realnej siły? Czy może o to by przejąć bardzo dobre okręty i dać czas na planowy rozwój Marynarki Wojennej... Pzdr.

    1. asd

      Ilość wyrzutni spoko.... tylko, że system kierowania ogniem o ile pamiętam pozwala na naprowadzanie 2 rakiet jednocześnie. TYle w temacie. Zamiast złomu, należy jak najszybciej przeprosić się z TKMS (TKSM?) dać im wolną rękę w doprowadzeniu stoczni wojennej do sprawności i dokończyć Gawrona jako korwettę i budować kolejne.

  3. miras

    Zakup okrętów Adelaide nic nie zahamuje, bo nie ma co hamować,przecież my nie jesteśmy w stanie wyprodukować fregaty rakietowej. Do tego trzeba posiadać nowoczesna technologie,biura konstrukcyjne,zakupić nowoczesne uzbrojenie i o tym trzeba pomyśleć już teraz.Na teraz potrzebne są konkretne decyzje do budowy okrętów co najmniej czterech z silnym uzbrojeniem,dozbrojenie Ślązaka.Na dzień dzisiejszy Adelki chyba wystarczą do pozyskania nowych okrętów.Przypomnę że mamy jeszcze zakup \"Orki\"

  4. say69mat

    Zaczyna się, na starą nutę i intencję. Czyli ... niekontrolowany napływ używanych samochodów oznacza utrwalenie skansenu na polskich drogach ;))) Będzie to działanie zabójcze dla polskiego przemysłu motoryzacyjnego ;)))

  5. dim (w szczególności: także polski obywatel i rezerwista Marynarki Wojennej RP)

    Oo tym zakupie używanych fregat, zauważam, ze znana jest opinia większości obywateli RP, interesujących się obronnością. Przy czym jest ona identyczna z opinią większości zawodowych żołnierzy. Jednocześnie jest to zakup ogromnie i jednoznacznie negatywny ekonomicznie dla Polski. Czyli to, czy może fregaty z A. zostaną jednak kupione, to będzie prosty i pewny test czy zdanie \"Polska jest krajem demokratycznym\" jest prawdziwe ? Czy może dalej stanowi jedynie slogan, a krajem rządzą dość mało patriotyczne kliki interesów ?

Reklama