Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: MON pozyska informatyków dzięki WOT?; Kampania rekrutacyjna wojska na stokach; Kontrowersje wokół organizacji szczytu o Bliskim Wschodzie w Polsce; Czechy modernizują swoją armię; Gra wywiadów wokół Huawei

Fot. WOT, Twitter
Fot. WOT, Twitter

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Kim jest ochotnik w obronie terytorialnej?”: Do końca 2019 roku, Wojska Obrony Terytorialnej zwiększą się do 30 tys. Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach WOT planuje pozyskać do służby specjalistów z zakresu informatyki. „W WOT służy więcej kobiet niż w pozostałych wojskach. Jest ich aż 12 proc., czyli dwa razy więcej niż wśród żołnierzy zawodowych. [...] O ile na stałe do wojska trudno przyciągnąć najlepszych informatyków ze względu na niższe niż na rynku cywilnym zarobki, to być może w ten sposób uda się wykorzystać umiejętności profesjonalistów, którzy na co dzień pracują w firmach informatycznych.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Wojsko szuka chętnych na stokach”: Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczęło zimową kampanię rekrutacyjną w kurortach narciarskich. „Do końca ferii armia będzie łowiła kandydatów do służby w górskich miejscowościach. [...] W sobotę na stoku narciarskim w Białce Tatrzańskiej zainaugurował on kolejną odsłonę kampanii. Tym razem żołnierze będą łowili kandydatów na stokach narciarskich na południu Polski, m.in. w Zieleńcu, Rabce, na Krupówkach w Zakopanem, w Szczyrku, Wiśle.”


Jacek Czputowicz, Rzeczpospolita, „O Bliskim Wschodzie w Warszawie”: Felieton ministra spraw zagranicznych, Jacka Czaputowicza. „Wspólna konferencja w Warszawie jest również wyrazem strategicznego partnerstwa między Stanami Zjednoczonymi i Polską, potwierdzającym zbieżność naszych interesów w obszarze zapewnienia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa [...] Fundamentalne znaczenie ma zagwarantowanie pokojowego charakteru irańskiego programu jądrowego. W tym kontekście istotne jest zmniejszanie różnic w ramach wspólnoty transatlantyckiej w odniesieniu do efektywności i zakresu porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego (JCPOA).”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Szczyt o Bliskim Wschodzie. Amerykanie pomagają PiS”: Jakie będą skutki dla Polski szczytu w Warszawie? „To ruch, który niesie dla Polski istotne ryzyko. Ale jeśli szczyt okaże się sukcesem, korzyści dla rządu będą trudne do przecenienia. [...] Nawet proatlantycka Wielka Brytania, która z powodu Brexitu potrzebuje bardziej niż kiedykolwiek amerykańskiego sojusznika, waha się, czy wysłać swojego ministra nad Wisłę.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Praga modernizuje swoje siły zbrojne”: Do kwietnia tego roku, prawdopodobnie zostanie podpisany kontrakt na opancerzone pojazdy patrolowe Nexter TITUS (Tactical Infantry Transport & Utility System) z napędem 6x6. Wozy te łączą cechy pojazdów MRAP z transporterami opancerzonymi, a produkowane są w czeskich zakładach Eldis Pardubice. „Czeskie ministerstwo obrony realizuje największy w historii współczesnej program modernizacji czeskich sił zbrojnych. Fundusze wynoszące ponad 4,5 mld euro zostaną przeznaczone na zakup m.in. nowych bojowych wozów piechoty, armatohaubic oraz śmigłowców wielozadaniowych, które zastąpią sprzęt wojskowy z okresu zimnej wojny. [...] wydatki Czech na obronność wynosiły ok. jednego procenta. W roku ubiegłym na ten cel przeznaczono 1,1 proc. (2,64 mld dol.), natomiast w 2020 r. wydatki na obronność mają sięgnąć 1,4 proc. PKB. Wymóg 2 proc. PKB na cele obronne rząd w Pradze ma osiągnąć w 2025 r.”


Anita Czupryn, Polska The Times, „Chińska afera szpiegowska. Polska na celowniku”: Nie milkną echa po zatrzymaniu obywatela Chin w związku z zarzutami o szpiegostwo. „W ubiegłym tygodniu ABW zatrzymała byłego oficera agencji Polaka Piotra D. oraz Chińczyka Weijinga W., podejrzanych o współpracę z wywiadem chińskim. To element szerszej gry międzynarodowej oraz współpracy polskich służb z amerykańskimi [...] W ostatnich miesiącach Amerykanie skutecznie ograniczają dominację Huawei w USA. Aresztowana Meng Wanzhou nieprzypadkowo interesuje amerykańskie służby.”


Hubert Orzechowski, Bartosz T. Wieliński, Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Trump wepchnął nas na Iran”: Kontrowersje wokół konferencji na temat Bliskiego Wschodu, która zostanie zorganizowana w Polsce. „Iran nie został zaproszony na konferencję w Warszawie w sprawie Bliskiego Wschodu organizowaną przez Polskę i USA [...] To <<hańba>> i <<antyirański cyrk>> - pisze szef MSZ Iranu i wzywa na dywanik polskich dyplomatów [...] Tematy to ograniczenie zbrojeń, terroryzm, ekstremizm religijny, cyberzagrożenia i bezpieczeństwo energetyczne. Cel: <<wypracować wizję dalszych wspólnych działań>> dla całego regionu. Teheran nie dostał zaproszenia, choć ambasador Iranu w Warszawie został o spotkaniu powiadomiony. Mają za to przyjechać przedstawiciele arabskich państw z regionu Zatoki Perskiej, które właśnie objeżdża Pompeo.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. szczerze

    Co do tej konferencji o Bliskim Wschodzie to znacie takie powiedzenie: "nic on nas, bez nas"? Obecność Iranu, oraz przedstawicieli Kurdów obowiązkowa, tak jak zaproszenia powinny dostać wszystkie kraje regionu.

Reklama