Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Komentarze po puczu w Turcji; Francuzi nadal negocjują offset; Uśpione komórki ISIS we Francji; Broń jądrowa a stosunki USA-Turcja; Kim był zamachowiec z Nicei?; Hiszpania następnym celem ISIS;Więcej uzbrojonych patroli na ŚDM

Wyrzutnia S-400 podczas parady w Moskwie. Fot. wikimedia
Wyrzutnia S-400 podczas parady w Moskwie. Fot. wikimedia

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Po piątkowym puczu w Turcji”: Komentarze po próbie zamachu stanu w Turcji. „Piątkowy zamach stanu w Turcji był żałosnym fiaskiem. Prezydent Erdogan nie tylko utrzymał władzę, ale także dostał argument za ostateczną rozprawą z oponentami. [...] Spokojny piątkowy wieczór. Nagle nad Stambułem zaczynają latać helikoptery i wojskowe samoloty, słychać strzały. Armia blokuje mosty na Bosforze łączące europejską i azjatycką część miasta. Premier Turcji Binali Yildirim ogłasza w telewizji: To wojskowy zamach stanu. Nigdy się nie poddamy. Turcy, wyjdźcie na ulice bronić demokracji.”


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Francuzi muszą poprawić offset”: Pomimo trwających niezmiennie od zeszłego roku negocjacji offsetowych w ramach przetargu na śmigłowce wielozadaniowe w Ministerstwie Rozwoju, nie zapowiada się na szybkie podpisanie kontraktu na dostarczenie sprzętu firmy Airbus Helicopters. Stanowisko MON nie jest jednoznaczne, a zakłady w Polsce, PZL Mielec oraz PZL Świdnik, ciągle mają nadzieję na unieważnienie przetargu.


Jakub Kapiszewski, „Państwo islamskie słabnie i się mści”: Wywiad z Pierre’m Berthelet’em z Instytutu Nauk Politycznych w Lille. Rozmówca przyznaje, że obecne zamachy są porażką francuskich służb specjalnych. W samej Francji – według autora – jest zapewne wiele uśpionych komórek terrorystycznych Państwa Islamskiego, które tylko czekają na aktywowanie.


Mirosław Skowron, Super Express, „Amerykanie utracili w Turcji kontrolę nad bronią jądrową”: Wywiad z dr. Grzegorzem Kostrzewą – Zorbasem, ekspertem ds. międzynarodowych oraz wykładowcą akademickim Wojskowej Akademii Technicznej. „[…]W tej bazie są samoloty amerykańskie, których używano do nalotów na Państwo Islamskie. Są też siły powietrzne innych państw NATO. Co ważniejsze, w tej bazie jest broń atomowa! Z bazy nie można startować ani w niej lądować, jest otoczona. Doszło więc do niebywałej sytuacji, w której Amerykanie utracili kontrolę nad własną bronią jądrową! To się nie zdarzyło nigdy ani w historii NATO, ani w historii USA! I to musi mieć trwałe skutki w stosunkach amerykańsko-tureckich.”


EŁEM, Fakt, „Damski bokser czy żołnierz ISIS?”: Trwają spekulacje nad faktycznymi motywami oraz przynależnością zamachowca z Nicei do bojowników Państwa Islamskiego. „Wciąż nie wiemy jednak czy Bouhlel był powiązany z Państwem Islamskim. Jego ostatni SMS brzmiał: Przyślijcie więcej broni. Sprzęt już mam. Ponadto na jego konto nagle wpłynęło 100 tyś. euro (to ponad 400 tyś. zł), które przemycił przez pośredników rodzinie w Tunezji! Czy to zapłata za makabryczne zlecenie, którego był wykonawcą?”


Anna Gwozdowska, Wprost, „Kalifat idzie do Europy”: Pomimo wielu strat terytoriów w Iraku i Syrii, Państwo Islamskie nie jest w odwrocie jak twierdzi wielu specjalistów. Obecne zamachy świadczą raczej o zmianie taktyki działania. Dane wywiadowcze potwierdzają, że następnym celem w Europie ma być Hiszpania, w której ma się rozwijać komórka Państwa Islamskiego, Al – Andalus.


Sławomir Sowa, Polska The Times, „Na Światowe Dni Młodzieży wysłałbym więcej uzbrojonych patroli”: Wywiad z Dr Krzysztofem Skusiewiczem, ekspertem ds. bezpieczeństwa, wykładowca Społecznej Akademii Nauk w Łodzi. „Zwiększyłbym liczbę uzbrojonej ochrony, w taki sposób, aby ta broń była widoczna. Żeby potencjalny terrorysta miał świadomość, że może zabić dwie, może trzy osoby, ale zostanie natychmiast zastrzelony. Oni się liczą tylko z siłą.”


Jacek Pawlicki, Newsweek, „Rosji się nie boimy”: Wywiad z byłym premierem Szwecji, Carlem Bildtem. Zdaniem polityka, Szwecja w mniej niż 10 lat wstąpi do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rosnąca militarna siła Rosji jest zdecydowanie zagrożeniem dla państw skandynawskich tak samo jak dla państw bałtyckich. Również w jego opinii słabnąca gospodarczo Rosja z prezydentem Putinem na czele jest nieprzewidywalna.


Gazeta Polska Codziennie, „Rosjanie militaryzują Krym”: Rosja przerzuca sprzęt bojowy na Krym. „Systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe średniego i dalekiego zasięgu S-400 Triumf mają trafić w przyszłym miesiącu do 18. Przeciwlotniczego Pułku Rakietowego stacjonującego na Półwyspie Krymskim w bazie wojskowej Teodozja - Informuje rosyjska agencja prasowa TASS.”


Henryk Głębocki, Nasz Dziennik, „Rosyjska wielka gra”: Szczyt NATO w Warszawie, zmienił układ sił geopolitycznych. „Dopiero jednak teraz, w obliczu najpoważniejszego od II wojny złamania zasad pokojowego rozstrzygania konfliktów i niezmieniania siłą granic, Rosja napotkała zdecydowaną odpowiedz, jednak niewykluczającą możliwości prowadzenia dialogu, co na każdym kroku przedstawiciele NATO podkreślają. Ważne, że elity państw członków NATO uznały w końcu argumentację Polaków i innych narodów regionu [...] Chodziło o uznanie poglądu, iż dialog musi być poparty argumentami siły. Podjęte i ogłoszone decyzje stanowią więc istotną geopolityczną zmianę w globalnej strategii NATO wobec wyzwania rzuconego przez Rosję.”


Dziennik Trybuna, „Niemcy się zbroją”: Niemiecki rząd pracuje nad nową koncepcja Białej Księgi, która ma zostać opublikowana w tym roku. „Niemieckie wojsko chce bardziej aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu nowego światowego ładu.  Kraj zwiększa wydatki na obronę. Niemiecka armia zakupi między innymi więcej czołgów. Rząd kanclerz Angeli Merkel zaproponuje odnowienie starej koncepcji z lat 50. ubiegłego wieku przewidującej ujednolicenie europejskiego systemu obrony.”


Wojciech Wybranowski, Do Rzeczy, „Polacy do broni”: Do nowotworzonych Wojsk Obrony Terytorialnej, zgłasza się coraz więcej osób. Na Podlasiu najwięcej zgłasza się osób młodych, dla których to nie tylko zainteresowania paramilitarne, ale również faktyczna chęć obrony kraju przed agresorem. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Gizmo

    Niemcy kupią więcej czołgów. A czemu nie pływających Rosomaczków? widać nie znają się na tym co dobre i co potrzebne na wojnie jak nasi gienierałowie po moskiewskich szkołach

Reklama