Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Ekspert lotniczy ukazuje nieprawidłowości w przetargu na Caracale; Ciąg dalszy projektu inicjatywy ustawodawczej chroniącej polski przemysł zbrojeniowy; USA przełamuje się w sprawie działań Rosji w Syrii

Fot. Airbus Helicopters
Fot. Airbus Helicopters

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Pyza, W Sieci, "Caracale to przekręt": Wywiad z ekspertem lotniczym - dr. Wacławem Berczyńskim. Rozmówca podkreśla wątpliwości dotyczące przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla Polski. Przykładem nieprawidłowości wg dr. Berczyńskiego jest np. przetarg który wygrał Sikorsky w Turcji, w analogicznym przedsięwzięciu na śmigłowce wielozadaniowe. Turcja kupiła 109 śmigłowców za 3,5 mld dolarów, podczas gdy Polska ma zamiar wydać na Caracale zbliżoną kwotę na 50 śmigłowców.


Maciej Walaszczyk, Nasz Dziennik, "Uzbroić się w Polsce": Pomysłodawca inicjatywy ustawodawczej, która w swoim założeniu ma premiować polski przemysł zbrojeniowy w przetargach dla armii, przekonuje, że takie rozwiązanie nie tylko jest zgodne z prawem Unii Europejskiej, ale również nie zaszkodzi Siłom Zbrojnym RP, ponieważ dostarczana technologia nie będzie gorszej jakości od zagranicznej dzięki stabilnemu rozwojowi i badaniom. Zwolennicy tego obywatelskiego projektu liczą na nowy sejm, który się uformuje po październikowych wyborach parlamentarnych.


Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, "USA liczą na Rosję w Syrii": Amerykańska dyplomacja, podczas spotkania w Londynie z urzędnikami brytyjskimi, uznała, że jedynym rozwiązaniem kryzysu imigracyjnego w Europie będzie ustabilizowanie sytuacji w Syrii. Z racji powagi sytuacji, nie można w tym pominąć Rosji. "Amerykański plan dla Syrii nie wypalił. Waszyngton łagodzi więc ton wobec satrapy w Damaszku i prosi Moskwę, by nakłoniła go do negocjacji."


Dziennik Gazeta Prawna, "Uzbrojone myśliwce odpowiedzą Rosji?": "Samoloty NATO w pełnym uzbrojeniu pojawią się nad krajami bałtyckimi. 'To odpowiedź na ewentualne zagrożenie' - wyjaśnia dowództwo niemieckich sił powietrznych."


Grzegorz Sadowski, Wprost, "Lepsze prywatne": W Krynicy omawiano kwestie nie tylko stricte ekonomiczne, ale również bezpieczeństwo energetyczne. "Wokół kwestii związanych z bezpieczeństwem krążyły też panele energetyczne. UE nadal jest uzależniona od dostaw surowców, a głównym dostawcą pozostaje Rosja. Stąd nadal istnieje potrzeba utworzenia unii energetycznej, czyli powrotu do projektu, który wydawał się już zapomniany."

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. krzyhoo1

    Z jednym się z tym amerykańskim ekspertem lotniczym polskiego pochodzenia (bo z pewnością nie jest on ekspertem od zakupów sprzętu wojskowego) zgadzam - za kasę na Caracale z pewnością kupilibyśmy nie tylko amerykańskich 120 śmigłowców mniej niż średnio niepotrzebnych polskiej armii, ale pewnie ze 150-180 Ka-60 na papierze spełniających z nawiązką nasze wymagania. Czekam zatem na opinię rosyjskiego eksperta lotniczego polskiego pochodzenia nt. "Przekrętów z Caracalem" :))

  2. Lotnik

    Wacław Berczyński (ur. 1946 w Wałbrzychu) – polski dr inżynier, konstruktor lotniczy, wieloletni pracownik Działu Wojskowo-Kosmicznego Boeinga i innych koncernów lotniczych. To z pewnością nie politruk i celebryta, panie Obi. To doświadczony inżynier i ekspert który wie co mówi również w temacie śmigłowców.

    1. eybh

      Myślisz, że wszyscy eksperci są niezależni? Wg mnie PIS już po woli szykuje się do ponownego przetargu, żeby mógł wygrać BH. Sprzedali tą fabrykę i być może mają tam jeszcze jakieś układy. Ponadto ekspert ten porównuje przetarg śmigłowca transportowego ze śmigłowcami specjalistycznymi (w większości) podając tylko ilość sztuk, a to trochę za mało.

    2. and

      Gdyby to był taki ekspert jak piszesz to przede wszystkim nie porównywałby Caracala z BH bo to inna klasa śmigłowców - dodatkowo w polskim przetargu są śmigłowce specjalistyczne które zawsze są droższe od standardowych a opieranie swego eksperctwa na porównaniu tylko ilościowym pokazuje jaki z niego ekspert.

  3. Obi

    dr. Wacław Berczyński należał do zespołu "niezależnego" w temacie katastrofy smoleńskiej. Niezależnie od racji czy braku racji, nie jest ekspertem politycznie niezależnym

Reklama