Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Brak nowego szefa Pentagonu opóźnił negocjacje ws. utworzenia Fortu Trump?; Wywiad z byłym szefem AW; Czy Europę czeka kolejna fala zamachów?; Więcej żołnierzy i nowoczesny sprzęt priorytetem w nowej doktrynie obronnej Szwecji

Fot. MON
Fot. MON

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Radosław Korzycki, Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Wakat w Pentagonie blokował Fort Tramp”: Przez kłopoty z nominacją dla szefa Pentagonu, opóźniają się negocjacje z polską stroną dotyczące budowy Fortu Trump. Najprawdopodobniej przed wizytą polskiego prezydenta w USA – nie uda się stworzyć raportu dla amerykańskiego Kongresu nt. możliwości budowy nowej bazy US Army w Polsce – co przyśpieszyłoby negocjacje. „Przed spotkaniem (12 czerwca) prezydentów naszych krajów najpewniej nie powstanie raport dla Kongresu analizujący możliwość stworzenia bazy w Polsce [...] Strona polska proponuje, by w Poznaniu pojawił się amerykański oficer wyższy stopniem), zwiększenia liczby żołnierzy stacjonujących w ramach obecności <<stałej rotacyjnej>> i zacieśnienia współpracy sił specjalnych (np. poprzez powołanie centrum szkolenia takich oddziałów).”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Ochrona tajemnic państwa, czyli służby twórcą i tworzywem”: Wywiad z byłym szefem Agencji Wywiadu, płk. Grzegorzem Małeckim. „Projekt ustawy o ochronie informacji niejawnych stanie na Radzie Ministrów najpewniej jeszcze w maju [...] W mojej ocenie to rozwiązanie jest niekonstytucyjne. Nie wierzę, że pozytywnie przejdzie opinie prawników Sejmu. Jest to zapis o 30 lat spóźniony. Dzisiaj można go uznać za niepotrzebny i szkodliwy. To podważa zaufanie do państwa i niszczy jego powagę.”


Witold Repetowicz, Do Rzeczy, „Powrót terrorystów”: Kraje zachodnie, których obywatele wyjechali do Syrii, aby stanąć do walki po stronie Państwa Islamskiego, nie chcą wziąć odpowiedzialności za osądzenie i ewentualne przetrzymywanie w więzieniu własnych obywateli z powodu zbyt łagodnego prawa obowiązującego na Zachodzie. Sytuacja jest na tyle poważna, że jeśli pojmani bojownicy ISIS zostaną wypuszczeni przez tracący cierpliwość Irak, będzie grozić to kolejnymi atakami terrorystycznymi w Europie. „Kraje, które stosują karę śmierci (np. USA) lub w których, delikatnie mówiąc, system sądowniczy jest <<elastyczny>>, a organizacje praw człowieka mają niewiele do gadania (np. Rosja), chętniej zabierają swoich obywateli. Państwa europejskie natomiast stosują pełną hipokryzji taktykę chowania głowy w piasek. Mają nadzieję, że Irak i SDF większość więźniów powybija albo sami umrą w niewoli z chorób i niedożywienia i w ten sposób problem się rozwiąże. A wtedy oczywiście te same państwa będą mogły do woli krytykować Kurdów i Irakijczyków za <<naruszenie praw człowieka>>. Tyle że cierpliwość tamtej strony (Kurdów i Iraku) jest na wyczerpaniu.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Więcej żołnierzy i nowoczesnego sprzętu”: Nowa doktryna obronna Szwecji zawiera między innymi utworzenie czterech brygad, czterech nowych pułków oraz wzmocnienie batalionu na Gotlandii. „Jak zauważają analitycy, atak na Szwecję bądź groźba tego typu działań w dzisiejszych czasach nie mogą być wykluczone. Dlatego też rząd w Sztokholmie zdecydował się na powrót do koncepcji <<totalnej obrony>> obejmującej całe społeczeństwo, które będzie gotowe do odparcia wszelkiego ataku. Działania te mają pomóc w odpieraniu napaści przez co najmniej trzy miesiące. Komisja Obrony Szwecji zaproponowała zwiększenie zdolności obronnych poprzez zwiększenie liczby żołnierzy z obecnych 60 do 90 tys. oraz przyśpieszenie możliwości mobilizacyjnych.”


Reklama

Komentarze (2)

  1. Mate22

    Jedna rzecz mnie zastanawia: patrząc na siły USA w Polsce ich żołnierze jakby są odporni na warunki atmosferyczne... nie mogę się doszukać żadnych zdjęć w których mieliby pod hełmem kominiarki, czapki... nawet odkryte gardła z powodu braku wysokich kołnierzy... nasi opatuleni na maksa... a pozują w warunkach jesienno-zimowo-wiosennych... jak oni to robią?

  2. Polish blues

    Szwecja 8 mln obywateli i 90 tys. żołnierzy, Polska 38 mln obywateli i 140 k? Nie za mało u nas wojska?

    1. Michal.

      Szwecja to bogate Panstwo ktore na dodatek wrocilo z mniejszej armii zawodowej do liczebniejszej armii poborowej. Zreszta stac ich na to. Nas niestety nie.

Reklama