Geopolityka
Pompeo: postępowanie Turcji ws. rosyjskiego S-400 "jest niepokojące"
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej, że testowanie przez Turcję rosyjskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego S-400, który kupiła mimo sprzeciwu Ameryki, „jest niepokojące”.
Pompeo odpowiadał na pytanie o tureckie myśliwce F-16, które przeleciały nad Ankarą, by przetestować nowy rosyjski system. Szef amerykańskiej dyplomacji zapewnił dziennikarzy, że Waszyngton bardzo jasno zakomunikował Ankarze, że chce, by zrezygnowała z S-400. Dodał, że rozmowy toczące się między obydwoma państwami powinny rozwiązać ten problem.
Jesteśmy pełni nadziei. Wciąż rozmawiamy z Turkami, wciąż staramy się znaleźć rozwiązanie dla tej sprawy (...) Jasno powiedzieliśmy tureckiemu rządowi, że chcemy, aby odstąpił od pełnego uruchomienia S-400
Wysoki przedstawiciel Departamentu Stanu powiedział dziennikarzom w ubiegłym tygodniu, że Turcja powinna się pozbyć nabytych niedawno w Rosji systemów rakietowych S-400, jeśli rzeczywiście zależy jej na wyjściu z impasu w relacjach dwustronnych ze Stanami Zjednoczonymi. Przypomniał, że nałożenie przez Waszyngton sankcji na Ankarę w związku z niefortunnym zakupem wciąż pozostaje otwartą opcją.
Pentagon utrzymuje, że zakupienie przez Turcję rosyjskiego systemu antyrakietowego S-400 wyklucza nabycie przez nią myśliwców F-35, którymi zainteresowanie wyrażał wielokrotnie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Strona amerykańska zamroziła rozmowy na ten temat, jednocześnie zagroziwszy sankcjami Turcji w przypadku, gdyby Ankara nie zrezygnowała z umowy zawartej z Rosjanami.
Turcja dysponuje drugą pod względem liczebności armią w NATO, a położenie geograficzne tego kraju przesądza o jego strategicznym znaczeniu, gdy chodzi o możliwości obronne NATO. Biały Dom stara się w związku z tym o rozwiązanie problemu w drodze negocjacji. Erdogan, który niedawno złożył wizytę w Waszyngtonie, powiedział po powrocie do Ankary, że powiedział Trumpowi, iż Turcja nie odstąpi od umowy w sprawie rosyjskich systemów S-400 niezależnie od sprzeciwu USA.
Czytaj też: Biały Dom do Turcji: Zakup S-400 oznacza sankcje
Na tej samej konferencji prasowej,Pompeo zapowiedział też dalsze nakładanie sankcji na irańskich polityków odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka. "Otrzymaliśmy dotąd 20 tys. wiadomości, nagrań wideo, notatek na temat nadużyć reżimu (...). Mam nadzieję, że będą one nadal do nas wysyłane" - dodał.
Polon64
Dlaczego USA mają na coś pozwalać lub nie innym suwerennym państwom? Gdy tu tzw.demokracja?!
Gnom
Demokracja jest tylko wtedy gdy tak oceniają jankesi. Inaczej jest terroryzm, dyktatura itp. Czas tą wiedzę opanować zamiast się dziwić.
Niuniu
MAC - to wcale nie jest śmieszne. Żyjesz mrzonkami. Nie ma już trzeciego świata". A Turcja wygląda zupełnie inaczej jak ją sobie wyobrażasz. Zupełnie spokojnie będzie funkcjonować bez sojuszu z USA. To cała polityka USA w Europie i na Bliskim Wschodzie weźmie w łeb jeśli Turcja wyjdzie z NATO. Wyśmiewasz się z gospodarki tureckiej i jej perspektyw. Na jakiej podstawie? Jak sam nie podróżujesz to pooglądaj i poczytaj o tym co już w Turcji jest i o skali inwestycji które tam się toczą. Jak się przejedziesz na wakacje to porównaj jak wyglądają tureckie kurorty do Naszego Sopotu czy Jastarni. I zwróć uwagę, że tam wszystko jest turecką własnością. Nie Państwa tylko Turków. A Turcja jak się na stałe pogniewa z Zachodem nie jest skazana tylko na Rosję. Zostaje jej jeszcze większość świata. Na szczęście nawet najwięksi idioci we władzach USA i NATO zdają sobie z tego sprawę. I dla tego nikt z niczego Turcji nie wyżuci. A Ona będzie brała od Nas i od Rosji to co będzie uważała za najlepsze dla siebie. A Pompeo co innego ma mówić? Przecież nie może oświadczyć, żę Erdogan ma gdzieś to co chce USA.
Polish blues
Turcja po prostu wypięła się na NATO. NATO zrobiło swoje (chroniąc Turcję przez lata), NATO może odejść.
Marek
Wozić Piraty na quadach można, czemu nie. Ale monarz pocisków na takich pojazdach nie jest najlepszym pomysłem pod słońcem. Jak chcesz mieć wyrzutnie PPK na czterech kółkach, to na Wirusach. One lepiej pasują do tego, by odskoczyć w czas, żeby móc jeszcze raz.
R
NATO chronilo Turcje, mistrz.
bania Davien
To straszne a nie "niepokojące" panie Pompeo.I Co wy teraz zrobicie? Nałożycie kolejne "sankcje"? Z tego "sankcyjnego trendu" powoli zaczyna się śmiać większość świata. Macie jeszcze coś w "zanadrzu'?
mac
no to się śmiej...Turcja i Moskwa stworzą "mocarstwo", będą handlować między sobą gazem i pomarańczami i zbudują na tym potęgę. I razem będą pilnować piasku w Syrii to jest dopiero śmieszne.
duży grzym...
@mac Chętnymi do handlowania są jeszcze Chiny, Indie, Wietnam, Malezja, Korea, Japonia, Niemcy, Francja, Włochy, Czechy, Słowacja, Węgry, Syria, Iran, reszta państw Afrykańskich itd., itd... Tak, na gazie czy pomarańczach można zbudować potęgę (vide. np. Norwegia) pomijając fakt ze Państwa, które wymieniłeś maja o wiele wiekszą oderte export/import.
Ciekawy
Biorąc pod uwagę, że przyklaskujesz Turcji, która obecnie dla wygody Putina próbuje rzucić nam i krajom bałtyckim kłodę pod nogi, nie mam najmniejszych wątpliwości co do tego, skąd piszesz.
mac
pisałem TYLKO o relacji Moskwa-Turcja i o budowaniu potęgi przez te dwa 3-cioligowe kraje
Nato
Niepokojące jest dostarczanie broni kordon przez USA
Milutki
Turcja też jasno zakomunikowała USA aby przestali wspierać wrogów Turcji czyli syryjską odnogę PKK, USA jednak zignorowało ten turecki komunikat. Przyjaźń jest dwustronna, obie strony muszą ją budować. Politycy amerykańscy błędnie oczekują że przyjaźń jest od tego aby to Turcja zadowalała USA.
zorientowany
A Turcja jasno dawała USA do zrozumienia, że jak USA nie chce by Turcja nabywała S-400, to powinny Turcji złożyć konkurencyjną ofertę a nie po chorej cenie i udostępnić kody pozwalające Turcji a nie USA decydować do kogo Patriot mają strzelać.
KKK
A Putin zaciera łapki :)