Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Polsko-holenderska przeprawa na Drawsku. „Fenneki, CV-90, Twarde i Rosomaki w akcji” [WIDEO]

Od 16 stycznia w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Drawsku Pomorskim trwają zakrojone na szeroką skalę manewry, których głównym uczestnikiem jest holenderska 43 Brygada Zmechanizowana. Wspólnie z Holendrami swoje umiejętności doskonalą również żołnierze z Polski, Niemiec, Kanady, Estonii oraz Stanów Zjednoczonych – łącznie w manewrach bierze udział 4,5 tys. żołnierzy. Kierownikiem ćwiczenia jest dowódca 43 Brygady Zmechanizowanej generał brygady Jan Swillens.
Scenariusz jednego z epizodów ćwiczeń zakładał uchwycenie przez połączone holendersko-polskie siły przeprawy na jeziorze Zły Łęg. Zadanie to przypadło w udziale dysponującej KTO Rosomak 2 kompanii piechoty zmotoryzowanej wchodzącej w skład 3 batalionu piechoty zmotoryzowanej 12 Brygady Zmechanizowanej. W manewrach uczestniczyła także 1 kompania czołgów z 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa wyposażona w czołgi PT-91 Twardy.
Holenderskie jednostki obejmowały kompanię rozpoznawczą oraz 11 batalion inżynieryjny 43 Brygady Zmechanizowanej. Przeprawa została przygotowana już w nocy. Do godzin popołudniowych przerzuconych zostało około 600 żołnierzy i kilkadziesiąt pojazdów – w tym 14 Rosomaków, 12 czołgów PT-91 Twardy i kilkanaście pojazdów rozpoznawczych Fennek.
Siły „przeciwnika” składały się m.in. z kompanii holenderskich bojowych wozów piechoty CV-9035NL i wozów rozpoznawczych Fennek. Podczas ćwiczeń pododdziały holenderskie stosowały systemy symulowania trafień. Jak można było zauważyć, pododdziały rozpoznawcze intensywnie korzystały z technik kamuflażu. Około południa przy pomocy parku pontonowego dokonano przerzutu sprzętu przez jezioro – m.in. transporterów kołowych Bushmaster, w tym czasie polskie Rosomaki i spieszona piechota zabezpieczały uchwycony przyczółek. Holenderskie pododdziały zwiadowcze korzystając z dobrze zamaskowanych pojazdów terenowych dokonywały rekonesansu zdobytego terenu.
Od 11 stycznia na poligonie w Drawsku Pomorskim ćwiczy 43. Brygada Zmechanizowana. Poligon drawski nie tylko zapewnia świetne warunki do ćwiczeń, ale w odróżnieniu do poligonów w Niemczech jest nieznany żołnierzom holenderskim, co dodaje manewrom dodatkowego realizmu. Zakres manewrów Bison Drawsko 2017 obejmuje pełen spektrum działań bojowych na szczeblu brygady. Niebawem do holenderskich żołnierzy dołączą również czołgi Leopard 2A6 z podporządkowanego 43 Brygadzie Zmechanizowanej 414 niemiecko-holenderskiego batalionu pancernego. Do Drawska Pomorskiego przyjedzie osiem Leopardów 2A6 z holenderskimi załogami. Wsparcia udzielą również samobieżne haubice PzH 2000. W ćwiczeniach bierze też udział polski sprzęt przeciwlotniczy, śmigłowce Mi-24 oraz samoloty Su-22 i F-16.
Holenderskie wojska, w tym 43 Brygada Zmechanizowana, uczestniczyły w operacjach w Afganistanie. Niderlandzkie helikoptery szturmowe AH-64 Apache i transportowe śmigłowce Ch-47 Chinook wzięły też udział w misji w Mali, zostaną zastąpione przez niemieckie Tigery i NH-90. Aktualnie holenderskie wojska specjalne pełnią misję szkoleniową w Afganistanie oraz wspierają kurdyjskich Peszmergów. Na wschodniej flance NATO Holandia uczestniczy w misji „Baltic Air Policing”, planowane jest też wsparcie dla batalionów Sojuszu Północnoatlantyckiego, które niebawem rozmieszczone zostaną w państwach bałtyckich.
Ćwiczenia Bison Drawsko 2017 to pierwsze od kilku lat tak duże ćwiczenie armii holenderskiej - bierze w nich udział aż 3500 niderlandzkich żołnierzy, są to też pierwsze od kilku lat szkolenia na szczeblu brygady. Są one o tyle istotne, że to właśnie takie szkolenia budują zdolność do użycia w kolektywnej obronie pełnych związków taktycznych, która obecnie w NATO jest na niewystarczającym poziomie. Jak wskazano wcześniej, Holendrzy ćwiczą na nieznanym im polskim poligonie, i to w dodatku w kraju „wschodniej flanki”.
Manewry prowadzone są w ramach w nowej struktury, ponieważ 43. Brygada Zmechanizowana została operacyjnie podporządkowana niemieckiej 1. Dywizji Pancernej, natomiast w jej skład wszedł 414. batalion pancerny Bundeswehry (jedna z kompanii posiada holenderskie załogi). Oprócz żołnierzy holenderskich na poligonie w Drawsku znajdzie się 800 żołnierzy z Polski, 150 z Niemiec, 50 z Kanady, 50 z USA oraz 25 z Estonii i 20 z Belgii.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.