Technologie
Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dołączamy do reszty Europy.
13 września br. Polska przystąpi do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA – European Space Agency).
Kilka tygodni temu portal Defence24.pl poinformował o akceptacji przez ESA członkostwa Polski i rozpoczęciu procedury ratyfikacyjnej. Dzisiaj możemy potwierdzić – 13 września w Warszawie w imieniu rządu akcesję do tej prestiżowej organizacji podpisze wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Tym samym Polska stanie pełnoprawnym członkiem ze wszystkimi obowiązkami ale również prawami. Dzięki członkostwu Polska zdobędzie dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz środków na rozwój technologii. Beneficjentem, oprócz ośrodków naukowych będzie mógł być również polski przemysł, w tym przemysł zbrojeniowy. Rocznie polskie firmy będą, wg wstępnych szacunków, mogły pozyskać ok. 90 mln zł na badania i rozwój.
Przystąpienie Polski do ESA to również wielka szansa na rozwój i użycie technologii satelitarnych przez instytucje cywilne jak i wojskowe. Przy okazji nie można pominąć faktu zapowiedzi rozbudowy przez Federację Rosyjską sieci satelit zdolnych do precyzyjnego śledzenia celów oraz wykorzystywanych do naprowadzania pocisków kierowanych. Wczoraj, 10 września, premier FR Dmitry Medvedev zapowiedział przeznaczenie w ciągu kilku lat na rozbudowę przemysłu kosmicznego gigantycznej sumy 21 miliardów dolarów.
Warto przy tej okazji wspomnieć że akcesja Polski do ESA to wysiłek wielu osób, jak np. poseł Bogusław Wontor – wieloletni przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds.. Przestrzeni Kosmicznej, prof. Zbigniew Kłos z CBK PAN czy też Paweł Poncyljusz – wieloletni członek członek Zespołu Parlamentarnego, będąc wiceministrem gospodarki w kwietniu 2007r. podpisał w imieniu rządu umowę stowarzyszeniową z ESA.
(PM)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie