Polityka obronna
Wtorkowy przegląd mediów;Izrael zaatakował; Wiceszef MON z misją w Korei Południowej
Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.
Michał Duszczyk: Rzeczpospolita:„Rząd bez strategii dla zbrojeniówki” „Resort aktywów państwowych chce stworzyć międzyresortowy zespół ds. opracowania strategii dla państwowego sektora obronnego. Mimo deklaracji, że zbrojeniówka jest kluczowa, wciąż nie ma na nią pomysłu. Odbudowa przemysłu zbrojeniowego. Uważam, że to jest podstawa to słowa ministra obrony, wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza z początku września. Z kolei jeszcze w maju Marcin Kulasek, wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za nadzór nad spółkami państwowego sektora obronnego, stwierdził, że „rosyjska gospodarka jest w trybie wojennym, my też musimy przyspieszyć”. Wspólnymi siłami z Polską Grupą Zbrojeniową przeniesiemy polską zbrojeniówkę na wyższy etap rozwoju i produkcji deklarował polityk. Temat poruszał także premier Donald Tusk, choć bardziej międzynarodowo. Jeśli serio potraktujemy kwestie bezpieczeństwa, obrony, inwestycji w przemysł obronny, to będzie to zmieniało pozycję i możliwości Europy w konfrontacji z największymi wyzwaniami i zagrożeniami mówił w lutym premier podczas swojego wystąpienia w Berlinie.”
Ewa Siedlecka: Gazeta Polska Codziennie:„Silna i bezpieczna Japonia priorytetem nowego premiera” „Ishiba wygrał wybory na stanowisko szefa konserwatywnej Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP) w Japonii i tym samym stał się premierem Kraju Kwitnącej Wiśni. Jest ekspertem ds. bezpieczeństwa, w przeszłości pełnił funkcję ministra obrony. Często przedstawiany jest jako polityk prochiński. W swojej autobiografii „Polityk konserwatywny, moja polityka, moje przeznaczenie” Ishiba twierdzi, że wzorem dla niego jest były premier Japonii Kakuei Tanaka, którego chwalił za promowanie normalizacji relacji stosunków między Japonią a Chinami w 1972 r. i za podkreślanie znaczenia Chin dla Japonii. Atak Rosji na Ukrainę zaostrzył jednak stanowisko nowego premiera Japonii wobec zagrożenia ze strony Pekinu i Moskwy.”
Jacek Siewiera: Rzeczpospolita: „Rosja chce rewizji światowego porządku” „Rozpoczyna się właśnie Warszawskie Forum Bezpieczeństwa organizowane przez Fundację Pułaskiego. Dyskusja będzie się koncentrowała m.in. wokół wyzwań związanych z zagrożeniem rosyjskim w związku z wojną w Ukrainie. W tym kontekście nie da się uniknąć faktu, że Putin chce zmienić doktrynę użycia broni jądrowej, a Łukaszenko grozi tą bronią m.in. Polsce. Na ile jest to realne zagrożenie? To kolejna odsłona rosyjskiej wojny psychologicznej tym razem wykorzystującej narzędzie militarno-polityczne, jakim jest doktryna użycia środków o charakterze strategicznym. A paradoksalnie broń jądrowa jest najskuteczniejsza do momentu, gdy nie zostanie wykorzystana, właśnie w sferze ostrzegania, sygnalizowania, oddziaływania na czynnik polityczny poprzez wyznaczanie tzw. czerwonych linii. Zmiana rosyjskiej doktryny powinna stanowić impuls do poważnej dyskusji o tym, że państwo będące stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ zmienia ją nie w czasie pokoju, ale wojny. I to wojny, której nie jest w stanie wygrać według założonego płanu. To pokazuje, że zamiary Rosji dyktowane są potrzebami prowadzenia bieżącego konfliktu zbrojnego, a także pragnieniem szerszej strategicznej rewizji porządku światowego.”
bankier.pl: „Powódź w Polsce. Szef MON: Będziemy mieć wsparcie m.in. z USA, Francji i Niemiec” „Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił w poniedziałek, że Polska będzie miała wsparcie z innych państw w związku z powodzią. Przekazał, że do naszego kraju przyjadą z misją ekspedycyjną przedstawiciele sił zbrojnych m.in. Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Turcji i USA. Szef MON podsumował działania związane z powodzią podczas poniedziałkowego briefingu w Tarnowie, gdzie spotkał się z miejscowymi samorządowcami. Wicepremier poinformował, że w usuwanie skutków powodzi i przeciwdziałanie zagrożeniu powodziowemu zaangażowanych jest ok. 24 tys. żołnierzy. „Będziemy mieć też wsparcie, żeby zdążyć przed zimą. Przyjeżdżają od 1 do 4 (października - PAP) z misją ekspedycyjną przedstawiciele sił zbrojnych naszych sojuszników i partnerów w Unii Europejskiej - z Francji, z Wielkiej Brytanii, z Niemiec, z Turcji, będą też żołnierze amerykańscy” - zapowiedział Kosiniak-Kamysz. Wicepremier wyjaśnił, że będzie to przede wszystkim „rekonesans dotyczący wsparcia wojsk inżynieryjnych”. Jak mówił, „grupy rekonesansowe” będą analizowały sytuację i możliwość udzielenia Polsce wsparcia.”
rp.pl: „Wojska Izraela wkroczyły do Libanu. Libańska armia opuściła pozycje na granicy?” „Spodziewana od kilku dni operacja lądowa Izraela w Libanie rozpoczęła się w nocy z poniedziałku na wtorek. Izraelska armia informuje o przeprowadzaniu „ograniczonych” rajdów na terytorium Libanu. Operacja jest wymierzona w cele związane z Hezbollahem znajdujące się w pobliżu granicy Izraela – wynika z komunikatu Izraelskich Sił Obronnych (IDF).Komunikat izraelskiej armii wskazuje, że Izrael nie rozpoczął pełnowymiarowej operacji wojskowej w Libanie lecz prowadzi tam jakiś rodzaj operacji specjalnych. Cele, atakowane w ramach operacji, miały zostać ustalone na podstawie dawnych wywiadowczych. Znajdują się one na terenie wiosek w południowym Libanie i stwarzają „zagrożenie dla izraelskich wspólnot w północnym Izraelu” - wynika z komunikatu IDF. Działania lądowe izraelskiej armii w Libanie mają być wspierane przez artylerię i lotnictwo.”
money.pl: „To kluczowy dla Polski program zbrojeniowy. Wiceszef MON z misją w Korei Południowej” „Wiceszef MON odpowiedzialny za programy zbrojeniowe Paweł Bejda udał się do Korei Południowej; wizytę rozpoczął od spotkania z szefem koreańskiej agencji zbrojeniowej DAPA. Tematem rozmów m.in. produkcja amunicji i czołgów K2 w Polsce - przekazało MON w poniedziałek. O wizycie Bejdy w Korei MON poinformowało w poniedziałek; to już jego kolejna wizyta w kraju, który w ostatnich latach stał jednym z kluczowych partnerów Polski, jeśli chodzi o zakupy sprzętu wojskowego. Poprzednio Bejda był w Korei w kwietniu; m.in. podpisano wtedy umowę na dostawę dla polskiej armii 72 modułów wyrzutni rakietowych HOMAR-K (koreańskich wyrzutni K239 Chunmoo) wraz zapasem amunicji.Teraz wizytę w Republice Korei Bejda rozpoczął - jak informuje MON - od spotkania z ministrem Seok Jong-gunem, szefem DAPA, czyli koreańskiej agencji rządowej odpowiedzialnej za kwestie zbrojeniowe.”Podczas rozmów omówiliśmy kluczowe programy zbrojeniowe, w tym produkcję amunicji wielkokalibrowej i czołgów K2 w Polsce. Strona koreańska potwierdziła pełne zaangażowanie i dotrzymanie wszystkich uzgodnień” - napisał po spotkaniu na portalu X Bejda.”
onet.pl: „Rosja może mieć problem z amunicją. Wszystko przez ukraińską strategię” „Ukraińskie ataki dronów regularnie sieją spustoszenie w różnych regionach Rosji. Uderzenia powodują straty większe, niż może się wydawać. Tylko podczas ataku 18 września Ukraińcy zniszczyli 30 tys. t rosyjskiej amunicji — podaje ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii. Według brytyjskich szacunków ukraińskie ataki dronów spowodowały największe od początku wojny w Ukrainie straty w rosyjskich zapasach amunicji. W ataku na skład amunicji w pobliżu małego miasta Toropiec w centralnym rosyjskim regionie Twer, do którego doszło 18 września, najprawdopodobniej zniszczono co najmniej 30 tys.t amunicji ogłosiło brytyjskie ministerstwo obrony w swojej regularnej aktualizacji danych wywiadowczych. W nocy 21 września doszło do kolejnych ukraińskich ataków na magazyny w Tichoriecku w południowym regionie Krasnodar i w innym miejscu w okolicach miasta Toropiec napisało ministerstwo.”
wp.pl: „Polak przejmuje dowodzenie. Zastąpi niemieckiego generała” „Generał dywizji Bogdan Rycerski został w poniedziałek dowódcą Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy. Zastąpił na tym stanowisku gen. dyw. Norberta Wagnera, który stał na czele jednostki od września 2021 roku. „Trzy lata dowodzenia Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO przez generała Wagnera przypadły na bardzo wymagający czas, naznaczony dynamicznymi zmianami sytuacji geopolitycznej. Był to także czas, kiedy JFTC skupiło się przede wszystkim na szkoleniach wspierających Strukturę Sił NATO (NATO Force Structure). Tematy takie jak operacje wielodomenowe, transformacja cyfrowa czy możliwości w zakresie gier wojennych stały się ważnymi obszarami rozwoju także w kontekście szkoleń i ćwiczeń NATO” - poinformowano w komunikacie JFTC w Bydgoszczy.”
onet.pl: „Bez względu na to, kto zostanie prezydentem USA…”. Jens Stoltenberg żegna się z NATO. Oto jego ostatnie przesłanie” „Donald Trump nie ukrywa, że nie jest wielkim fanem NATO, a zwłaszcza sposobu finansowania sojuszu. Wiele państw członkowskich — a także Ukraina — obawia się jego powrotu do Białego Domu. Jednak Jens Stoltenberg, który odchodzi właśnie ze stanowiska sekretarza generalnego NATO, sugeruje, że nie warto się bać Trumpa. Po prostu trzeba działać i przekonywać go, by USA nie porzuciły Ukrainy.Dla europejskich przywódców, obawiających się konieczności współpracy z Donaldem Trumpem, odchodzący szef NATO Jens Stoltenberg ma proste przesłanie: po prostu to zróbcie. Na dzień przed ustąpieniem ze stanowiska sekretarza generalnego sojuszu wojskowego, Stoltenberg wzywa sceptyczne rządy europejskie do „zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy”, aby przekonać Trumpa do utrzymania wsparcia USA dla Ukrainy, jeśli wygra on listopadowe wybory.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie