Reklama

Polityka obronna

Wtorkowy przegląd mediów z Defence24.pl Rekordowy rok Jelcza; Rosja odbuduje wojsko w pięć lat.

Autor. Justyna Orzechowska

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Rzeczpospolita, „Minister obrony Łotwy: Mamy pięć lat, by przygotować się na agresję Rosji": minister obrony Łotwy potwierdziła, że priorytetem dla łotewskiego resortu obrony są zestawy rakietowe - zestawy do obrony wybrzeża, obrona przeciwlotnicza średniego zasięgu i artyleria rakietowa. „Ināra Mūrniece, minister obrony Łotwy uważa, że choć obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia dla granic Łotwy, to w ciągu najbliższych pięciu lat Rosja może znów zwiększyć swój potencjał wojskowy i zgromadzić znaczne siły zbrojne. \[...\] Świat jest kruchy, sytuacja może się zmienić, najbliższe pięć lat to czas, w którym Rosja może odbudować swój potencjał wojskowy - mówiła Mūrniece \[...\] Dlatego, jak kontynuowała, wszystkie rozpoczęte projekty wojskowe muszą być ukończone bez opóźnień i trzeba je realizować szybciej, niż dotychczas."

Reklama

Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Powolny marsz rosyjskiej armii": Bachmut stał się już symbolem uporu obrońców dla całej Ukrainy. Zdobycie go przez Rosjan będzie dotkliwą porażką ukraińskiej armii. „Wraz z nowym dowództwem najezdnicza armia zaczęła odnosić sukcesy w dwóch miejscach frontu. Na razie niewielkie. \[...\] Po miesiącach szturmów Rosjanom udało się obejść Bachmut z zachodu. Dotarli do drogi prowadzącej z miasta do Konstantyniwki, ważnej bazy zaopatrzenia ukraińskiej armii. Wcześniej, wraz ze zdobyciem Sołedaru udało się rosyjskiej armii oskrzydlić Bachmut ze wschodu. Wszystko więc wskazuje na to, że miasto znalazło się w półokrążeniu. W dodatku ukraiński sztab poinformował, że walki znów trwają w samym Bachmucie, nie wiadomo jednak, w której części."

Rzeczpospolita, „Gierasimow o zmianach w rosyjskiej armii 'w obliczu zagrożeń'": W rozmowie z mediami Gierasimow powiedział, że plan zmian w armii został zatwierdzony przez prezydenta Władimira Putina. „Nowy plan Rosji dotyczący zmian w siłach zbrojnych kraju uwzględnia możliwość rozszerzenia NATO i wykorzystania Ukrainy przeciwko Rosji – powiedział szef sztabu generalnego rosyjskiej armii Walerij Gierasimow. \[...\] Dzisiaj do takich zagrożeń należą aspiracje Sojuszu Północnoatlantyckiego do rozszerzenia o Finlandię i Szwecję, a także wykorzystanie Ukrainy jako narzędzia do prowadzenia wojny hybrydowej przeciwko naszemu krajowi - mówił Gierasimow."

Reklama

Rzeczpospolita, „Babisz mówił, że nie wysłałaby czeskich żołnierzy do Polski. Teraz się tłumaczy": Andrej Babisz - który ubiega się o urząd prezydenta Czech - stwierdził, że jako zwierzchnik sił zbrojnych byłby przeciwny wysłaniu czeskich wojsk do obrony Polski. Teraz się tłumaczy z niefortunnej wypowiedzi. „Polityk starał się wytłumaczyć ze swoich słów już po debacie. 'Podczas debaty nie chciałem odpowiadać na hipotetyczne pytanie o inwazję na Polskę czy kraje bałtyckie. Jestem przekonany, że tak się nie stanie i nawet nie chcę o tym myśleć. Obowiązkiem światowych polityków jest zapobieganie wojnie' — napisał na Twitterze. 'Gdyby rzeczywiście doszło do ataku, to oczywiście postępowałbym zgodnie z artykułem 5. NATO. Nie ma co do tego dyskusji' - dodał."

Paweł Rygas, Interia, „Polska legenda rośnie w siłę. Rekordowy rok Jelcza. Będą nowe miejsca pracy": W ubiegłym tygodniu do Jelcza przybył prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej - Sebastian Chwałek - który informował o zamówieniach dla spółki. „O ile Autosan wciąż nie może odnaleźć się wśród wojskowych, o tyle zmilitaryzowany wcześniej Jelcz przeżywa okres prawdziwego prosperity. W ubiegłym roku firma pozyskała kilka lukratywnych kontraktów i szykuje się właśnie do ważnych inwestycji. \[...\] Jelcz jest obecnie głównym dostawcą podwozi dla Polskich Sił Zbrojnych w tym pod zabudowy specjalistyczne dla strategicznych programów: Oprócz tego producent zaangażowany jest również w dostawy wozów amunicyjnych w ramach programu Dywizjonowego Modułu Ogniowego Regina (pięć dywizjonów artyleryjskich z 24 haubicami Krab każdy) czy pojazdów specjalnych dla zestawów JAK (pojazdy do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego)."

Daniel Drob, Gazeta Wyborcza, „Biały Dom: Szwecja i Finlandia gotowe do wejścia do NATO. 'To zwiększy bezpieczeństwo ich i regionu'": USA zareagowały na incydent w Szwecji i słowa tureckiego prezydenta w sprawie NATO. „Biały Dom oświadczył, że Finlandia i Szwecja są gotowe do przystąpienia do NATO. To reakcja na słowa prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który powiedział, że Turcja nie poprze członkostwa Szwecji w NATO po protestach w pobliżu tureckiej ambasady w Sztokholmie, podczas których spalono kopię Koranu. \[...\] Finlandia i Szwecja podjęły konkretne kroki w celu wypełnienia zobowiązań podjętych w ramach trójstronnego memorandum z Turcją podpisanego przy okazji szczytu NATO w Madrycie \[...\]"

Grzegorz Gierdys, Gazeta Wyborcza, „Gen. Roman Polko: Nie ma możliwości budowania bezpiecznej Europy z Putinem u władzy w Rosji": Generała Polko jest oburzony, że Niemcy jak dotąd nie zdecydowały o przekazaniu swoich czołgów Leopard 2.  „Polko ma nadzieję, że Niemcy zmienią wkrótce swoją decyzję. – Wciąż mam nadzieję, że jednak to wsparcie brytyjskie, wsparcie amerykańskie, ale przede wszystkim krajów wschodniej flanki NATO spowoduje, że jednak Niemcy naprawdę obudzą się i zaczną patrzeć na rzeczywistość taką, jaka jest, a również dla bezpieczeństwa Niemiec kluczowe jest to, aby Ukraińcy tymi czołgami dysponowali. To, że Niemcy wyrażą zgodę na przekazanie leopardów, którymi dysponuje Finlandia albo Polska – to jest jedna sprawa, ale mam nadzieję, że również Niemcy, którzy sami dysponują całkiem niezłym potencjałem, rozkonserwują te nieużywane czołgi, zmodernizują te starszej generacji i pomogą Ukrainie – mówił Polko."

Wiktor Młynarz, Gazeta Polska Codziennie, „Maroko zawstydziło Niemcy. Wysłało czołgi Ukrainie": Czy Ukraina doczeka się zachodnich czołgów? „Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock powiedziała, że Berlin nie będzie robił Polsce problemów z wysłaniem czołgów Leopard 2 na Ukrainę. W tym samym czasie wyszło na jaw, że Kijów dostał czołgi od Maroka. \[...\] Emmanuel Macron ujawnił, że nakazał ministrowi obrony rozważenie wysłania Ukrainie francuskich leclerców."

Onet, „Stoltenberg zdecydowanie o roli NATO. 'Powinno pomóc pokonać Rosję na polu bitwy'": Stoltenberg dał do zrozumienia, że nie podziela obaw, że dostawa czołgów do Ukrainy może doprowadzić do eskalacji konfliktu. „Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ponownie opowiedział się za większymi dostawami broni do Ukrainy. Jednocześnie wyraził zrozumienie dla wyczekującej postawy Niemiec, ale dodał, że NATO powinno pomóc pokonać Rosję na polu bitwy. \[...\] Jak najbardziej rozumiem, że opinia publiczna chce wiedzieć, w jakim miejscu jesteśmy, jeżeli chodzi o czołgi dla Ukrainy. Jako sekretarz generalny Sojuszu muszę jednak zapewnić, że najpierw odbędą się konsultacje. I niekoniecznie muszą się one odbywać publicznie. Bo czasami jest tak, że gdy dyskusje odbywają się zakulisowo, to jest to bardziej produktywne, niż gdy wszystko rozgrywa się publicznie — stwierdził."

Witold Jurasz, Onet, „Polska nie może, niestety, ufać Niemcom": Komentarz o braku decyzji Niemiec o przekazaniu walczącej Ukrainie czołgów Leopard 2. „Republika Federalna Niemiec ustami szefowej niemieckiej dyplomacji Annaleny Baerbock zapowiedziała wydanie zgody — wymaganej prawem międzynarodowym i rządzącymi światowym obrotem uzbrojenia zasadami — na przekazanie Ukrainie przez Polskę partii wyprodukowanych w Niemczech czołgów Leopard 2. Nie można wykluczyć, że Niemcy zdecydują się również, by – prędzej czy później – same dołączyć do tych państw, które chcą przekazać Ukrainie czołgi Leopard 2 i podarują Kijowowi ich kilkanaście."

Reklama

Komentarze (6)

 1. Był czas_3 dekady

  Patrzę na zdjęcia samochodów Jelcz i nasuwa mi się refleksja, że tak jak z nimi (niektóre części są zakupowane za granicą) powinniśmy postępować z innym sprzętem dla wojska. Zrobić własnym przemysłem, a w razie potrzeby dokonywać zakupów za granicą części których nie produkujemy. Mamy czas na opracowanie naszego KTO. Rosomaki możemy produkować do 2028roku i należałoby już pomyśleć o jego następcy. Nie wchodziłbym za bardzo w układy uzależniające nas od choćby Koreańczyków. Ich sprzęt nie jest tak doskonały i przystający do naszych wymogów/potrzeb jak nam się to wydawało.

 2. szczebelek

  Powinny być wytyczne, że oprócz 2% PKB, które należy wydać na obronność to państwa powinny zwiększyć swój potencjał militarny o 50%.

  1. DON MARZZONI

   Wystarczyłoby uzupełnić solidnie zapasy amunicji, paliwa, części, zachęcić do wojska, tak aby pokryć wakaty, zmodernizować to co jest, poprawić współpracę. Doszkolić. Za resztę dokupić trochę najnowocześniejszej broni, tak aby całość sojuszu uzupełniała się należycie.

 3. DON MARZZONI

  Słusznie, a czołgi, samoloty i rakiety NATO można kupić w każdym sklepie ze sprzętem NATO! :)

 4. atom

  Do wszystkich entuzjastów typu "zrobić porządek, wybić ,zaorać " kacapstwo. Co wam w tym przeszkadza? kosy w dłoń i na UA - wykażcie się. Wg was kto ma to zrobić? NATO? poczytajcie sobie w jakim stanie sa ichnie armie, co mogą, niejaki Girkin/Striełkow u Andromedy na YT w jednym z odcinków, ku mojemu żdziwieniu jako JEDYNĄ z armi NATO oprócz oczywista US, zdolną wystawić "godne" siły wymienił Polskę, mimo tego że obecnie jesteśmy jak gość z opuszczonymi spodniami ... pozbyliśmy się dużo a dostaliśmy mikro. A może obywatele tych państw pałają żądzą walki? tak? no to badania w najbardziej zdecydowanej na to populacji - PL wykazały 11% twarde tak, 19% jak każą to pójdę reszta? no właśnie.jak wybuchła wojna w UA to gdzie stały gigantyczne kolejkli z młodymi zazwyczaj ludżmi? w punktach rekrutacji czy przed wydziałami paszportowymi....................troche realizmu, bo pierniczymy jak 39r - efekt był wiadomy

  1. Komi

   Armie są w stanie, w jakim są, ale wystarczy po 20 tys z każdej armii NATO zebrać, plus sprzęt, ubrać jak zielone ludziki z Krymu i zachowywać się jak ruscy - palić głupa, że my nie wiem kto to jest i nie mamy z tym nic wspólnego. Co do wysyłania na Ukrainę piszących tutaj - ja nie jestem żołnierzem, więc z żadną kosą tam nie pójdę. Ale wojsko jest od tego, żeby walczyć. Jak ktoś wybrał taki zawód, to naprawdę powinien brać pod uwagę możliwość wysłania go na wojnę, a nie tylko grzanie tyłka w koszarach czy sztabie i emeryturka tuż po 40.

 5. Rusmongol

  A od kiedy to Pan girkin to jakieś ciało na którego opinii można się opierać? Jeszcze rok temu tak Putin, jak girkin i kalaszenka mówili że zaoraja Ukrainę w 3 dni. I co? Jeśli Rosja nie jest w stanie przełamać samej Ukrainy to starczyła by pełna pomoc jednego z czwórki Włochy, GB, Francja, Niemcy a Rosja by wiała z ua w podskokach. Niestety Europejczycy nie myślą jak Rosja i stąd to Rosja ma gaz i ropę i surowce. Oni są zdolni poświęcić coś żeby mieć więcej. Przecież te 17 mln km 2 im z nieba nie spadło. Za zsrr mieli 24 mln km2 do dojenia. Rosja poświęci teraz 100 rys żołnierzy będzie czerpać zyski z Krymu i donbasu przez dziesięciolecia. A UE z twoim podejściem będzie się dalej staczać.

 6. Rusmongol

  Za pięć lat ten f@szystowski twór znowu będzie gotów kogoś m@rdowac. Osobiście uważam że NATO już teraz powinno wykorzystać osłabienie tego ludobójczego narodu i zrobić z nim porządek. To jedyna droga dla pokoju w Europie i na świecie.

Reklama