Reklama

Polityka obronna

Wtorkowy przegląd mediów z Defence24.pl: Coraz trudniej o rekruta; Czy Ukraina dostanie Leopardy?

Autor. kpt. Martyna Kupis

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Piata dywizja stała się faktem. Medialnym": Szef resortu obrony narodowej - Mariusz Błaszczak - zapowiedział Powstanie 1. Dywizji Piechoty Legionów. Będzie ona liczyła cztery brygady, a jej jednostki będą zlokalizowane głównie w województwie podlaskim „Wreszcie trzeba pamiętać, że przy prezentacji planów tworzenia nowych jednostek i w ogóle przy deklaracjach o 300-tysięcznej armii, które powtarza wicepremier Mariusz Błaszczak, warto przywołać brzydkie słowo na literę D, czyli demografię. Jest to nauka niepodatna na deklaracje polityków. Fakty są takie, że kolejne roczniki wchodzące na rynek pracy, a więc także potencjalni żołnierze, są coraz mniej liczne. O rekruta będzie więc trudniej. Pozyskiwaniu nowych żołnierzy nie sprzyja także... bardzo dobra sytuacja na rynku pracy. Zależność jest prosta im większe bezrobocie, tym chętniej młodzi ludzie wstępują w szeregi wojska. Teraz bezrobocia praktycznie nie ma.\[...\]"

Reklama

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Gra wokół czołgów dla Ukrainy": W Europie trwają rozmowy na temat przekazania większej liczby czołgów Ukrainie. „Polska rozważa przekazanie na wschód około dziesięciu czołgów Leopard, ale liczy, że Niemcy stworzą szerszą koalicję użytkowników tych maszyn. \[...\] Nie ma na razie jasności, które państwa byłyby gotowe przekazać taką broń. Poza mglistymi deklaracjami niemieckich polityków, za takim rozwiązaniem są Finowie. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że także Polska zupełnie wstępnie rozważa przekazanie Ukrainie 'symbolicznej liczby tych czołgów', mowa o około dziesięciu sztukach Leopardów 2. Trzeba zaznaczyć jednak, że ostateczną decyzję w tej sprawie mogą podjąć tylko Niemcy."

Rzeczpospolita, „USA zabraniają izraelskim pilotom z zagranicznymi paszportami obsługi F-35": Anonimowe źródła informacji w izraelskich siły powietrzne (IAF) podały, że zgodzono się na wymóg amerykańskich władz i zaprzestano przydzielania pilotów z paszportami obcych państw do samolotów F-35 Adir. „Departament Obrony USA i agencje wywiadowcze zabroniły pilotom Sił Powietrznych Izraela (IAF) z zagranicznymi paszportami obsługi myśliwców F-35, aby zapobiec wyciekom danych i technologii - poinformował izraelski dziennik 'The Jerusalem Post'. W izraelskich mediach podano, że decyzja podjęta przez USA jest wynikiem większego nacisku na bezpieczeństwo informacji i ochronę amerykańskich interesów."

Reklama

Rzeczpospolita, „Politico: Francja i Polska naciskają na Niemcy ws. Leopardów dla Ukrainy": Presję na Niemcy ma wywierać Polska i Francja, które - jak mówił premier Mateusz Morawiecki - chcą stworzyć szerszą koalicję państw zachodnich, które wspólnie przekazałyby część posiadanych przez siebie Leopardów Ukrainie. „Francja i Polska mają wywierać presję na Niemcy, by te zgodziły się na przekazanie czołgów Leopard 2 Ukrainie - pisze serwis politico.eu. W tym samym czasie, gdy trwają dyskusje na temat przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2, Wielka Brytania rozważa wysłanie na Ukrainę swoich czołgów Challenger 2. \[...\] powołując się na francuskiego urzędnika pisze, że Paryż naciska na Berlin licząc na to, że uda mu się osiągnąć porozumienie ws. wysłania Leopardów na Ukrainę przed szczytem francusko-niemieckim zaplanowanym na 22 stycznia."

Petar Petrović, Gazeta Polska Codziennie, „Szwedzi nie ulegają naciskom Turcji": Erdogan prowadzi wobec krajów europejskich politykę nacisków. Członkostwo Szwecji w NATO stoi pod wielką niewiadomą. „Szwecja po raz pierwszy zadeklarowała, że nie będzie godzić się na tureckie żądania, które Ankara stawia w związku z tym, że po latach neutralności to państwo chce dołączyć do NATO. To może skomplikować wejście tego kraju, jak również Finlandii do Sojuszu. \[...\] Pod koniec roku Szwecja nie zgodziła się na wydanie Ankarze tureckiego dziennikarza, który był przez administrację Erdogana oskarżany o udział w próbie zamachu stanu w 2016 r. Szwedzkie władze są jednak przekonane, że pomimo nacisków Ankary uda się ostatecznie znaleźć porozumienie i kraj ten wejdzie do Sojuszu."

Michał Wróblewski, Wirtualna Polska, „Ukraińcom brakuje broni. Krytyczny moment wojny": Ten rok może nie przynieść rozstrzygnięcia w wojnie, którą Rosjanie będą chcieli wygrać za wszelką cenę. „Sytuacja na froncie robi się coraz bardziej niepokojąca. To dlatego - zdaniem ekspertów - najsilniejsze państwa Zachodu, jak USA czy Niemcy, dozbrajają dziś Ukrainę i zapowiadają przekazanie nowoczesnego sprzętu militarnego, np. baterie Patriot. Rozstrzyga się także, czy Polska przekaże Ukrainie czołgi Leopard. \[...\] Gen. prof. Bogusław Pacek przekonuje, iż dobrze się stało, że USA i Niemcy zdecydowały się przekazać systemy Patriot na Ukrainę, ale to 'jaskółki, które wiosny nie czynią'."

Reklama

Komentarze (10)

  1. Ma_XX

    Wszystko kwestia płac - myślę, że przy zarobkach 10 tys zł dla szeregowego na rękę - wojsko mogłoby przebierać w chętnych a tak - będzie sprzęt niczym w muzeum - nowe pachnące, z kustoszem do sprzątania, ochroniarzem do pilnowania i nikim więcej.

    1. Krzysztof33

      A jak wysokie podatki chciałbyś płacić, żeby coś takiego sfinansować? 45%, 60%, 80%?

  2. Thorgal

    Rzeczpospolita, „USA zabraniają izraelskim pilotom z zagranicznymi paszportami obsługi F-35": Poważnie, rychło w czas...

  3. Ślązak mały

    Wpływ wysokości kary na odpowiedzialność, dość ciekawa koncepcja, ja byłem przekonany, że to raczej jej nieuchronność nas dyscyplinuje, przejeżdżamy przez skrzyżowania na mocno pomarańczowych światłach w z pełną wiedzą o zagrożeniu mandatem ale i ze świadomością, że policja tego nie widzi. Co do poboru. Jeżeli ktoś jest mentalnie w latach 70 XX wieku to może takie pomysły mieć. Miliony Polaków, tak naprawdę nie ma nad tym kontroli, wyjechała za granicę i kartę powołania można sobie wsadzić w buty

  4. Gregorius

    Chwila, szkoły mundurowe pękają w szwach, dostać się tam nie łatwo, tylko nie wiedziecz czemu wszyscy chcą iść na strażaków, potem na policje, a wojsko już na końcu. Może by się zastanowić czemu tak się dzieje? Zlikwidować przywileje dla strażaków i policji i odrazu będzie wiecej chętnych na wojsko. Pozatym mamy ponad 100tys policjantów - czy nie można by ich było szkolić w zakresie wojskowym? Po trzecie, do pracy w straży pożarnej i policji powinni byc uprzywilejowani byli wojskowi tak jak jest to w USA. Zauważcie, że tam gro policjantów i strażaków ma za sobą służbę w wojsku.

  5. DIM1

    Nie ma żadnej "bardzo dobrej" sytuacji na rynku pracy - w wielu małych miejscowościach, w kwestii płac wystarczających na skromne utrzymanie rodziny, panuje kompletne bezrobocie. A dla kaobiet w ogóle panuje tam dramatyczne bezrobocie - jakiejkolwiek pracy. Z ciekawości dzwoniłem do kilkunastu miasteczek - żona bardzo prosiła mnie byśmy przenieśli się do Polski - z pracą kobie jest tam KATASTROFA ! Z kolei wszędzie, gdzie ta praca jest, mieszkania są bardzo drogie, abstrakcyjnie drogie jak na zarobki. Dałem się nabrać na polską propagandę w tych kwestiach, dopóki nie posprawdzałem sam. A wojsko powinno poważniej podejść do zatrudnienia kobiet, z uwzględnieniem ich specyficznych wymagań, niewielkich ale logicznie niezbędnych.

    1. szczebelek

      GUS mówi o 5%, Eurostat o 3%, ale DIM1 zna się najlepiej przeprowadził własną ankietę. W budownictwie działa zasada popytu i podaży dzięki samorządom, które nie chciały organizować gruntów, bo to była podstawa ostatniego programu, ale to wina rządu.

    2. DIM1

      @Szczebelek. Dim dzwonił i sprawdzał co najmniej kilkanaście miejscowości, gdzie mieszkania nie są bardzo drogie. Tylko w dwóch tych powiatach była jakakolwiek praca dla kobiet, poza "kobieta do gospodarstwa rolnego", czy praca zmianowa (i też z dojazdem daleko) - co dla matek z małymi dziećmi odpada. W statystyce jest ok. Miejsca w przedszkolu też były tylko w dwóch miejscach na kilkanaście... Gdzieś mam taką statystykę, które w ogóle nie oddaje faktów. Szkoda słów dłużej, w komunie też "żyło się fest" - w statystyce.

    3. Rupert

      Nie muszę popierać obecnego rządu żeby stwierdzić, że bezrobocie w Polsce jest bardzo niskie, i brakuje rąk do pracy. A Polska sama stała się już krajem imigrtantów ekonomicznych z innycjh kierunków. Pensja minimalna też wzrosła w tym roku rekordowo(netto na rękę wyniesie 2700zł, a za kilka miesięcy to będzie 2800zł). Oczywiście jest to spowodowane inflacją(te podwyżki zarobków), ale to znak, że coś się z tym robi.

  6. Ślązak mały

    Nadal cenzurujecie wypowiedzi i ukrywajcie prawdę, czy po wczorajszej wypowiedzi wojskowego na wp.pl, że kłamstwa i przemilczanie prawdy o sytuacji w Ukrainie są powszechne i niczemu dobremu nie służą. A moje pytanie stąd, że wczoraj jak za Bieruta cenzor działał nie publikując moich komentarzy w tym o treści z gazety niemieckiej o roli polski.

  7. atom

    Jestem po wizycie w WKU, tak piszę nazwę po staremu bo ta instytucja tkwi mentalnie w PRL Zmiana szyldu nic nie dała, jeśli MON nie zatrudni profesjonalnych rekruterów a pozostawi jakiś nafuczonych pismaków w mundurach, którym jedynym celem jest przetrwanie do emerytury i święty spokój to te 300tys słabo widzę. Pomijam pociotków i całe rodziny tam zatrudnione. Sadzę po tym co zobaczyłem i wysłuchałem że to , dokładając JW , co niektóre totalnie nie przygotowane na przyjęcie, a co dopiero szkolenie z sensem te 200tys rezerwy, skutecznie zniechęci do MON większą część powołanych na przyszłość. Może to wyjątek, ..................................zachęcam do dzielenia się wrażeniami jak już tam traficie, również pozytywnymi, wyłoni się z tego jakiś obraz

  8. GB

    Japoński niszczyciel Inazuma typu Murasame wszedł na skały w pobliżu wyspy Honsiu. Jest wyciek paliwa. Ciekawe bo flota japońska uchodzi za bardzo dobrze wyszkoloną. Być może wcześniej była awaria napędu lub systemów sterowania.

  9. Jacholski

    Prócz wojska zawodowego liczy się rownież wojsko z rezerwy, no i powstaje proste pytanie, jak tu w ogole traktować poważnie armie i jej szkolenia skoro PL jako państwo tak potrafi ugnębić własnych obywateli? Oczywiście podwyższenie mandatów za wykroczenia drogowe było potrzebne, baa, do zaostrzenia (zwiększenia) punktacji za wykroczenia też nikt rozsądny nie ma pretensji ale wprowadzenie 2 letniego okresu przedawnienia punktów karnych i pozwolenie towarzystwom ubezpieczeniowym na zwyżkę polis OC pojazdu gdy takowe punkty się posiada to już zdecydowanie przegięcie które zalatuje zwykłym gnębieniem obywatela! W ogóle na to pisiorstwo odechciewa się głosować!

    1. DIM1

      Oczywiście ! Powołania na ćwiczenia winny być uzgadniane z zainteresowanymi tak, aby np. nie rujnować im budowanej przez dziesięciolecia działalności gospodarczej. Mnie tak właśnie rujnująco i bez możności jakichkolwiek uzgodnień powołano. Zmuszając do przyniesienia lekarskiego. Miałem bardzo szczerą chęć, czułem patriotyzm przysłużenia się obronności, swymi umiejętnościami, znalazłyby się dobre sposoby, dla też WP bardzo korzystne - ale nie było woli, Po pierwsze nie było w ogóle z kim rozmawiać. System gorzej niż średniowieczny i jasne, że nie służący RP. Działo się bodaj w roku 2000, teraz jestem już ponad wiekiem.

    2. RAF

      Jacholski@ W Wielkiej Brytanii przedawnienie punktów karnych jest dopiero po trzech latach, a tych punktów można mieć tylko 13, Tak jest od wielu lat i ludzie żyją. Powiem więcej, cały czas jest presja migracyjna, więc nie narzekaj na głupoty bo to żałosne.

    3. szczebelek

      Patrząc na statystyki wypadków większe kary zwiększają odpowiedzialność na drogach.

  10. Eckard Cain

    Sądzę że jedynym wyjściem jest aby 5 "dywizja" była skadrowana, a kilka brygad WOT z centralnej i zachodniej Polski zamienić na brygady logistyczne do obsługi już istniejących czterech dywizji. Inaczej to się nie skleja - zwłaszcza z faktem że istniejące dywizje mają być niedługo 4 brygadowe.

Reklama