Reklama

Polityka obronna

Wielka Brytania nie ma strategii zapobiegania zagrożeniu ze strony Chin

Autor. Canva

Brytyjski rząd nie ma strategii, by stawić czoła rosnącemu zagrożeniu ze strony Chin, a jego krótkoterminowe podejście pozostawia Wielką Brytanię poważnie ułomną - napisali w opublikowanym w czwartek raporcie posłowie z komisji wywiadu i bezpieczeństwa.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W liczącym 207 stron raporcie, będącym efektem prowadzonego od 2019 roku poselskiego dochodzenia na temat zagrożenia ze strony Pekinu, napisano m.in. Chinom udało się "z powodzeniem spenetrować każdy sektor brytyjskiej gospodarki". Komisja ostrzegła, że chiński wywiad państwowy jest "prawie na pewno największy na świecie" i bierze na cel Wielką Brytanię "obszernie i agresywnie" w sposób, który stanowi "wyzwanie" dla brytyjskich agencji wywiadowczych. Stwierdzono również, że Wielka Brytania jest "przedmiotem znacznego zainteresowania Chin, jeśli chodzi o szpiegostwo i ingerencję", i znajduje się ona "tuż poniżej priorytetowych celów Chin".

Czytaj też

Ale jak wskazali posłowie z komisji, znaczną część winy za tę sytuację ponosi brytyjski rząd, bo zasoby przeznaczone na walkę z tym zagrożeniem były "całkowicie niewystarczające", a "powolne tempo" działania pozostawiało "wiele do życzenia". "Rząd powiedział komisji, że jego reakcja na zagrożenie jest +mocna+' i +wnikliwa+. Eksperci ds. Chin byli raczej mniej pochlebni, stwierdzając, że rząd nie ma żadnej strategii wobec Chin, nie mówiąc już o strategii skutecznej, i w szczególności nie udało mu się wdrożyć całościowego podejścia rządu - to w istocie druzgocąca ocena" - napisano w raporcie.

Reklama

Dodano, że ingerencja chińskiego rządu w Wielkiej Brytanii "nie była trudna do wykrycia", ale ministerstwa "mogły wcześniej jej nie szukać" i "nie było dowodów na to, że departamenty te mają niezbędne zasoby, wiedzę specjalistyczną lub wiedzę na temat zagrożenia, aby przeciwdziałać podejściu Chin". Wyszczególniono ministerstwo biznesu, argumentując, że "niedopuszczalne" byłoby zaakceptowanie chińskiego zaangażowania w brytyjską krytyczną infrastrukturę krajową, w tym w cywilny sektor jądrowy.

Czytaj też

"Wielka Brytania nadrabia teraz zaległości, a cały rząd musi wykonać swoją pracę, aby zrozumieć i przeciwdziałać zagrożeniu ze strony Chin. Jednak uwaga rządu jest nadal zdominowana przez krótkoterminowe lub nagłe zagrożenia. Konsekwentnie rząd brytyjdki nie działał długoterminowo - w przeciwieństwie do Chin. Wielka Brytania jest poważnie ułomna wskutek krótkoterminowego podejścia, które jest obecnie przyjmowane" - ocenili posłowie, dodając, że konsekwencje tego Wielka Brytania może odczuwać przez nadchodzące lata.

Odnosząc się do raportu, premier Rishi Sunak podkreślił, że Chiny stanowią "epokowe wyzwanie dla porządku międzynarodowego" i przyznał, że jeśli chodzi o zapobieganie zagrożeniu, "jest jeszcze wiele do zrobienia", ale zauważył, że większość dowodów wziętych pod uwagę przez komisję pochodzi z 2020 roku, a od tego czasu rząd wzmocnił swoje podejście przyjętymi ustawami. "Będziemy nadal współpracować z Chinami, aby zachować i stworzyć przestrzeń dla otwartych, konstruktywnych, przewidywalnych i stabilnych stosunków, które odzwierciedlają znaczenie Chin w sprawach światowych i zapewniają, że nasze interesy i interesy naszych sojuszników są najlepiej realizowane" - dodał.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. rwd

    To nie przypadek, że właśnie teraz, gdy na czele brytyjskiego rządu stoi Hindus wyspiarze odkryli, że nie mają strategii wobec Chin. Pewnie niedługo Wielka Brytania zacznie aktywnie wspierać Indie w konflikcie z Chinami. Dla Hindusa ojczyzna jest tylko jedna, bez względu na to czy mieszka w Anglii czy RPA.

  2. bezreklam

    Chiny nie sa zadnym zagrozniem. To kulyra WIELKEGO MURU. Czyli obrony. I pracy. CHina Town w londyni czy NY - to pozstalosci emigratow zarobkowych, ciezkiej pracy a nie milatarnech podbojow. O Ile Zachod podbiljal wsztsko co sie dalo (W Tym UK) - np 2 ameryki, afryke, Australie, Azje, INdie. - przy okazji wybijajac indian (ok 100 milnow) Abrygenow, Czarnych i Azjatow. - tyl Chiny raz mialy flote - to cesarz sie rozmyslil i kazal ja spalic zanim wyplnela. Hipokryci Ci brytole.

Reklama