Reklama

Polityka obronna

Węgierskie samoloty będą patrolować słowackie niebo

Fot. honvedelem.hu
Fot. honvedelem.hu

Węgierskie myśliwce dołączą do polskich i czeskich w patrolowaniu słowackiego nieba w oczekiwaniu na dostawy zakupionych przez Bratysławę samolotów F-16 – poinformował w piątek minister obrony Węgier Kristof Szalay-Bobrovniczky na wspólnej konferencji prasowej w Budapeszcie ministrem obrony Słowacji Jaroslavem Nad’em.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Czeskie i polskie samoloty uczestniczą w patrolowaniu słowackiego nieba od jesieni 2022 roku, ponieważ po rosyjskiej agresji na Ukrainę Słowacja zdecydowała o wcześniejszym wycofaniu z użytku samolotów MiG-29 produkcji radzieckiej. Bratysława jest gotowa przekazać je Kijowowi.

Czytaj też

„Słowacja jest jednym z najbliższych sojuszników Węgier" – podkreślił minister Szalay-Bobrovniczky. W kwestii wojny na Ukrainie powiedział, że stanowisko rządu w Budapeszcie pozostaje niezmienne, a Węgry potępiają agresję Rosji i stoją po stronie integralności terytorialnej i niepodległości Ukrainy.

Reklama

Budapeszt nie dostarcza jednak pomocy wojskowej dla Kijowa, postrzegając to jako eskalację trwającego konfliktu i wzywając do natychmiastowego zawieszenia broni.

Czytaj też

„Słowacja nadal będzie pomagać Ukrainie w dziedzinie politycznej, dyplomatycznej, humanitarnej i wojskowej" – stwierdził z kolei minister Nad'.

Szefowie resortów obrony Węgier i Słowacji podkreślili, że w sprawie wojny na Ukrainie szanują swoje stanowiska.

Czytaj też

Porozumienie w sprawie ochrony słowackiej przestrzeni powietrznej przez węgierskie samoloty ma zostać podpisane na wiosennym spotkaniu ministrów państw Grupy Wyszehradzkiej.

W 2018 roku Słowacja podpisała umowę na zakup 14 myśliwców F-16 o wartości ok. 1,6 mld dolarów, które mają zastąpić samoloty MiG-29. W marcu 2022 roku ministerstwo obrony Słowacji poinformowało, że pierwsze dostawy myśliwców będą opóźnione o kilkanaście miesięcy i dotrą dopiero w 2024 roku.

Czytaj też

YouTube cover video
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. rwd

  Słowacja to takie węgierskie Kresy, przez wieki ziemie te należały do nich.

  1. gregoz68

   Kresy? Kiepskie porównanie. Zostali ogołoceni w 1918 roku z każdej strony. Prędzej Użgorod. My dbajmy o Jurgów i Kacwin:) Jakby co:)

 2. Kleofas03

  Podsumowując MiGi 29 czyli słaby radar i słaby zasięg rakiet Niestety nie dają rady ruskiej cywilizacji F16 AB z Holandii to również porażka USA to doskonale widzi Czekamy na odpowiedź

 3. Avengers

  Wegry dbaja o swoj narod (maja np tanszy gaz niz Polska teraz az 7 krotnie) a zdrugiej strony wypanieja zobawiazania NATO (Ukraina nie jest w NAto) _ wiec to Orban dziala logicznie i sprawiediwie a nie nasz rzad.

 4. Ma_XX

  Węgrzy przypadkiem nie mają podwójnego IFF - w systemie NATO a drugim ruskim? :D

 5. wert

  ostatnio węgrzy przepuścili transporty z Bułgarii. Coś się zmienia nad Balatonem. Może dotarło że za swój "tani" sowiecki gaz płacą więcej jak by kupili na wolnym rynku. Madziary potrzebują alternatywy: ropo i gazociągów. To ich wyciągnie z kacapskiej orbity

Reklama