Reklama

Polityka obronna

WarMagNET - Strzelnice w każdej szkole w roku szkolnym 2024/25?

Fot. DWOT

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji, w roku szkolnym 2024/2025 w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych uczniowie w ramach edukacji dla bezpieczeństwa będą uczyć się strzelać. Bez wyjątku, bo właśnie skończył się okres przejściowy.

Reklama

Artykuł sponsorowany

Reklama

Kierownictwo MEiN zaznacza, że w przypadku szkół, które mają dostęp do strzelnic sportowych, młodzież będzie uczyć się z użyciem broni kulowej lub pneumatycznej, a także replik broni strzeleckiej (ASG). Taka alternatywa dla broni kulowej wygląda rozsądnie, ponieważ większość placówek nie ma dostępu do strzelnic, nawet jeśli znajdują się one na terenie powiatu, to organizacja zajęć poza placówką oświatową dla młodzieży mogłoby okazać się przedsięwzięciem niemożliwym do realizacji.

Jak w takiej sytuacji zrealizować program? Minister dopuszcza jeszcze jedną możliwość: strzelnice wirtualne i laserowe. Jednak warto wiedzieć, że nie każdy system bojowy tego typu jest w stanie przygotować ucznia do zajęć strzeleckich w jednakowym stopniu. WarMagNET jest oparty na sztucznej inteligencji, system daje niezwykle realistyczne doświadczenia, zupełnie jak użycie prawdziwej broni. Ma jednak nad nią niezaprzeczalną wyższość – jest w 100 proc. bezpieczny zarówno dla strzelca (ucznia), jak i jego otoczenia.

Reklama
Autor. WarMagNET

Dlaczego WarMagNet to najlepszy wybór?

WarMagNet to nowoczesny oparty na sztucznej inteligencji system symulacji bojowej, który umożliwia przeprowadzenie treningu w niezwykle realistyczny sposób, przy jednoczesnym zachowaniu maksimum bezpieczeństwa. Broń, która znajduje się w zestawie szkoleniowym, ma ciężar, wygląd i działanie tożsame z prawdziwymi karabinami, na których jest wzorowany. Całość sterowana jest z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań system WarMagNet pozwala na wprowadzenie przez aplikację takich parametrów jak kierunek i prędkość wiatru, czy rodzaj amunicji. Dzięki możliwości definiowania stref trafienia, strzały oddane do celu są automatycznie zliczane i pozwalają na precyzyjne oszacowanie umiejętności ucznia.

Specyfika WarMagNet

W zestawach szkoleniowych można ustawić:

Wiatr: od 0 do 55 m/s z możliwością zdefiniowania różnych stref wietrzności na polu walki Rodzaj amunicji: możliwość wyboru amunicji kompatybilnej z wybranym modelem karabinu Wilgotność: od 40% do 99% Temperatura: od - 35 do +45 stopni C Ciśnienie: możliwość zdefiniowania ciśnienia panującego na polu walki lub stanowisku snajpera Wysokość: od 1 do 3000 m n.p.m Model karabinu: możliwość wyboru z 4 dostępnych modeli Odrzut broni FFG: dostęp do 4 predefiniowanych charakterystyk broni.

WarMagNET – bezpieczeństwo przede wszystkim

 • Kiedy zaczęliśmy rozwijać WarMagNET, naszym priorytetem było bezpieczeństwo – mówi Mirosław Januszewski, prezes Prostej Giełdy S.A. operatora marki. - Mówimy w końcu o systemach symulacji bojowej. Przygotowując wersję dla szkół, korzystaliśmy nie tylko z wiedzy technicznej, ale także z rozsądku i rodzicielskiego doświadczenia – dodaje.

Januszewski zapewnia, że badając rynek, Spółka utwierdziła się w przekonaniu, iż rodzice współczesnych nastolatków byliby zadowoleni z możliwości ćwiczenia przez ich dzieci na lekcjach strzelectwa z bezpiecznej alternatywy dla broni kulowej. - WarMagNET zmniejsza ryzyko wypadków w czasie zajęć edukacji w zasadzie do zera. Nie ma się co oszukiwać, bezpieczeństwo młodzieży powinno tu być priorytetem, a zestawy szkoleniowe dla szkół są przetestowane i w pełni bezpieczne, do tego zajęcia prowadzone z ich użyciem dają maksymalny realizm treningu strzeleckiego – podsumowuje.

WarMagNET w wersji dla szkół będzie zaprogramowany tak, że jego celność będzie mierzona wyłącznie na przeznaczonej do tego tarczy. System inteligentnego pola walki pozwala na uwzględnienie i symulowanie wielu czynników wpływających na trajektorię lotu pocisku dla każdego strzału indywidualnie. Dzięki temu można zasymulować każde warunki, zapewniając precyzję na poziomie 1 cm przy strzale oddanym z odległości do 2000 metrów.

Artykuł sponsorowany

Autor. WarMagNET
YouTube cover video
Reklama

Komentarze (2)

 1. kd12

  Bardzo dobrze, żadne kulkowe i inne wynalazki. Na początek broń palna długa sportowa, o małym kalibrze.

 2. bart998

  Pneumatyk IMO może mieć sens na początku szkolenia. ASG tylko gdy do przeciwnika mamy strzelać z ASG. IMO to kult działań pozornych. Wielokrotnie obserwowałem złe nawyki po ASG na strzelnicach wśród ludzi z organizacji proobronnych. Szczególnie takich, którzy z bronią palną mają sporadyczne kontakty. Rzucę kilka przykładów: - brak nawyków związanych z bezpieczeństwem, w tym nadmierna ekscytacja wywołana kontakem z WBP - brak świadomości i umiejętności budowania postawy, chwytu, pracy na spuście, oddechu, zgrania przyrządów - braki w manualu i operowaniu bronią - łamanie kątów, skupianie się na szpeju, a nie na celu Tych umiejętności nie da się niestety wyćwiczyć na żadnej wirtualnej strzelnicy. Nieprzypadkowo powstały takie systemy jak UTM i FX. Zdaję sobie sprawę, że tu na forum raczej nikogo nie przekonam, że to jest wręcz szkodliwe w procesie szkolenia strzeleckiego z WBP. Dlaczego nie stosować 22lr?

  1. Extern.

   Mnie nie musisz przekonywać. Wiele lat strzelałem wyłącznie z wiatrówek PCA, a jak w końcu zapisałem się do klubu i zacząłem trening pod patent to się okazało że tak naprawdę to nic nie umiem. Nawyków bezpieczeństwa prawie żadnych, manual zupełnie inny a w zetknięciu z prawdziwą bronią nad techniką dominowały lęki i złe nawyki, Choć może tak zupełnie to trenażerów i pneumatyków bym nie przekreślał, ale zaczynanie wyłącznie od nich to nie jest optymalna droga dla początkującego strzelca.

  2. RAF

   bart998@ Jesli beda klasc nacisk na bezpieczne poslugiwanie sie bronia to zawsze jakis plus z tego bedzie.

  3. Extern.

   @RAF: boję się że niewielki, oszukać podświadomość że to prawdziwa broń, gdy świadomość wie że to tylko nie groźny ekwiwalent nie jest łatwo. Czasem w domu robię sobie trening na sucho z repliką ASG i muszę się świadomie zmuszać i pilnować aby przez cały trening zachowywać procedury bezpieczeństwa. Jak jestem na strzelnicy i posługuję się prawdziwą bronią robię to zupełnie odruchowo, bez myślenia o tym.

Reklama