Polityka obronna
Środowy przegląd mediów z Defence24.pl; Wyborowe bory dla wojska; Certyfikaty dla polskich pilotów F-35
Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl
Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Kreml znów próbuje zebrać nową armię": Rosja próbuje zmobilizować kolejnych żołnierzy, by uzupełnić ogromne straty. „Rosyjskim wojskom nadal nie udaje się zdobyć Bachmutu. Za to w samej Rosji zmieniono zasady mobilizacji do wojska, chcąc zwerbować kilkaset tysięcy nowych żołnierzy. \[...\] osoba która nie stawi się na wezwanie, automatycznie zostaje pozbawiona części praw obywatelskich. Nie może wyjechać z kraju, traci prawo jazdy, nie może wziąć kredytu w banku, prowadzić działalności gospodarczej czy dokonywać transakcji z nieruchomościami (żaden urząd ich nie zarejestruje). Kriwienko sądzi, że poprawki są legislacyjnym przygotowaniem do 'drugiej fali mobilizacji', która może objąć kolejne kilkaset tysięcy osób."
Szymon Rutkowski, Wirtualna Polska, „Brytyjczycy mają tylko 157 sprawnych Challengerów 2": Przekazanie czołgów Ukrainie uszczupliło zdolności brytyjskich wojsk pancernych o 25-30 procent. „Podczas ostatniego posiedzenia brytyjskiej komisji obrony ujawniono, że zaledwie 157 z 227 czołgów Challenger 2 znajdujących się na stanie brytyjskich wojsk lądowych jest gotowych do podjęcia jakichkolwiek działań w przeciągu trzydziestu dni. Niska gotowość brytyjskich Challengerów 2 podkopuje już i tak trapioną problemami British Army, a w zasadzie pokazuje zapaść techniczną jej wojsk pancernych."
Monika Mikołajewicz, Wirtualna Polska, „Bułgaria odpowiada Ukrainie ws. samolotów. 'MiGi-29? Jakie MiGi?'": Ministerstwo Obrony Bułgarii postanowiło jednoznacznie odnieść się do informacji na temat bezpłatnego oddania swoich myśliwców. „Według doniesień medialnych Bułgaria miała przekazać Ukrainie swoje MiG-29. Jednak Ministerstwo Obrony twierdzi, że taka decyzja nie zapadła, a wręcz nigdy nie toczyły się na ten temat żadne dyskusje. \[...\] 'Ministerstwo Obrony nie prowadziło rozmów w sprawie nieodpłatnego wysłania bułgarskich myśliwców MiG-29 na Ukrainę. Taka decyzja doprowadziłaby do deficytu zdolności, co jest sprzeczne z Konstytucją Republiki Bułgarii' - cytuje oświadczenie Ministerstwa Obrony Bułgarii państwowa agencja informacyjna BTA."
Monika Mikołajewicz, Wirtualna Polska, „Wielka Brytania ostrzega. Rosja znowu to robi": Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii ostrzegło, że rosyjskie wojska powietrznodesantowe otrzymały do dyspozycji system rakietowy TOS-1A do przeprowadzania ataków chemicznych. „Według informacji przekazanych przez Brytyjczyków Rosja ponownie uzbraja swoje oddziały w śmiercionośną broń zdolną do walki chemicznej. Chodzi o system rakietowy TOS-1A, który już wielokrotnie był stosowany przez siły zbrojne Rosji. \[...\] Sposób działania pocisków termobarycznych jest następujący: najpierw broń tworzy chmurę ładunku wybuchowego w formie aerozolu, który następnie rozprzestrzenia się jeszcze przed detonacją. Po wybuchu powstaje kula ognia, która w swoim wnętrzu skrywa temperaturę wynoszącą nawet trzy tysiące stopni Celsjusza. Ta broń zabija na swojej drodze wszystko, co jest żywe."
Interia, „Ukraińska kontrofensywa. Premier Szmyhal o możliwej dacie": Kiedy nastąpi długo zapowiadana kontrofensywa wojsk ukraińskich? „'Szmyhal stwierdził w ekskluzywnym wywiadzie, że kontrofensywa może nastąpić już latem, zaznaczając, że największa presja na rozpoczęcie kontrofensywy pochodzi ze strony społeczeństwa Ukrainy' - napisał 'The Hill'. \[...\] Dziennik 'Washington Post', powołując się na publikowane w sieci tajne materiały, napisał, że służby wywiadowcze USA wątpią, by szykowana przez Ukrainę ofensywa spełniła zamierzone cele i przecięła okupowany przez Rosję pas ukraińskich terytoriów między Krymem a Rosją. Dokumenty wskazują m.in. na problemy z formowaniem sił i dostępnością sprzętu i amunicji."
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Kolejne karabiny Bor dla Wojska Polskiego": Do Sił Zbrojnych RP trafią nowe samopowtarzalne karabiny wyborowe. „Agencja Uzbrojenia niedawno podpisała z Zakładami Mechanicznymi Tarnów umowę w sprawie zakupu 50 egzemplarzy karabinów wyborowych Bor kalibru 7,62 mm. Dostawy uzbrojenia do Sił Zbrojnych RP mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Jest to już kolejny kontrakt dotyczący zakupu karabinów wyborowych dla polskich żołnierzy. W lutym Fabryka Broni Łucznik-Radom otrzymała zlecenie w sprawie dostaw 250 kompletów 7,62 x 51 mm samopowtarzalnych karabinów wyborowych."
Adrian Siwek, Gazeta Polska Codziennie, „Polscy piloci w najlepszych myśliwcach świata": Wczoraj wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak wręczył certyfikaty pilotom i żołnierzom obsługi technicznej, którzy szkolą się w obsłudze samolotów F-35. „Polscy piloci i żołnierze obsługi technicznej otrzymali certyfikaty szkolenia obsługi samolotów F-35, które już w najbliższych latach trafią do Polski. - To bardzo nowoczesne myśliwce z najlepszej firmy na świecie. Wojna na Ukrainie pokazuje, że potencjał zachodniego sprzętu jest dużo większy niż rosyjskiego. To samolot piątej generacji, który ma ogromny potencjał - ocenił w rozmowie z Codzienną wiceszef sejmowej komisji obrony narodowej Bartosz Kownacki."
Maria Kruczkowska, Gazeta Wyborcza, „USA i Filipiny rozpoczęły wspólne manewry morskie": Manewry, które potrwają do 28 kwietnia, obejmą ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji i atak rakiety zatapiającej okręty wroga. „Rozpoczęte we wtorek manewry to największe z dotychczasowych dorocznych ćwiczeń sojuszniczych. Bierze w nich udział ponad 17 tys. żołnierzy amerykańskich i filipińskich. \[...\] Manewry Balikatan to odpowiedź na właśnie zakończone ćwiczenia chińskie w Cieśninie Tajwańskiej. Powodem było czwartkowe spotkanie prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen ze spikerem amerykańskiej Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym."
Rafał Bolanowski, Gazeta Wyborcza, „Rząd RPA zakazuje sprzedaży amunicji do Polski. Problem dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej?": Rosyjski wpływ na rząd w RPA. „Według medialnych doniesień rząd Republiki Południowej Afryki miał wydać zakaz sprzedaży amunicji do Polski. Czy ta decyzja wpłynie na działanie zakładów podlegających Polskiej Grupie Zbrojeniowej? \[...\] Informacje o sankcjach nałożonych przez rząd Afrykańskiego Kongresu Narodowego na Polskę podają dwa źródła: południowoafrykańska gazeta 'Daily Maverick' oraz portal BNN Breaking. Donoszą, że Republika Południowej Afryki, w której rządy sprawuje AKN, nakłada na nasz kraj zakaz sprzedaży broni."