Reklama

Polityka obronna

Środowy przegląd mediów z Defence24.pl; Czy wróci pobór?; Balon nad Rumunią

Autor. Combat Camera Poland, st.chor.szt. Adam Roik_Combat Camera DORSZ

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Prawie połowa Polaków chce powrotu do poboru": W czasie trwającego konfliktu za naszą wschodnią granicą oraz zapowiedziami resortu obrony narodowej o zwiększeniu liczebności armii – pojawiają się głosy o potrzebie wznowieniu powszechnego poboru. „Wśród zwolenników poboru kobiety raczej chcą, by dotyczył tylko mężczyzn, a ci chcą służby obu płci. MON nie prowadzi jednak prac w sprawie przywrócenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej \[...\] Dwoje na pięcioro Polaków jest za odwieszeniem zasadniczej służby wojskowej. Najbardziej 'za' są ci, których już to nie dotyczy, czyli ludzie w wieku 50-69 lat. Podobnie działa to ze względu na płeć. Za przywróceniem poboru jest 40 proc. kobiet. Ale w tej grupie aż trzy na cztery badane oczekują, że zasadnicza służba wojskowa będzie dotyczyć tylko mężczyzn. Choć odwieszenie poboru popiera podobna liczba mężczyzn, są oni znacznie bardziej egalitarni i większość oczekuje, że służba będzie dotyczyć także kobiet \[...\]"

Reklama

Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Wojna bez bliskiego przełomu": Front zastygł w wojnie pozycyjnej. Ukraińscy żołnierze czekają na pomoc Zachodu. „U progu pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji zebrani w Brukseli ministrowie obrony NATO nie ogłosili nowych spektakularnych inicjatyw wojskowego wsparcia Ukrainy. \[...\] Największą zagadką w trzydniowym (20-22 lutego) programie pobytu Joe Bidena w naszym kraju jest to, czy choć na chwilę przekroczy polsko-ukraińską granicę. Tego ze względów bezpieczeństwa zapewne nie będzie wiadomo do końca. Jednak jeszcze bardziej od konieczności ochrony prezydenta liczy się tu wymiar symboliczny podobnego gestu."

Rzeczpospolita, „Szef Pentagonu: USA nigdy nie przeciwstawiały się przekazaniu przez Polskę samolotów Ukrainie": Austin zwrócił uwagę, że sojusznicy Ukrainy nadal zaopatrują ją w pojazdy opancerzone, broń przeciwpancerną, artylerię i inne rodzaje broni. „Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że Stany Zjednoczone nie przeszkadzały ani nie powstrzymały Polski przed przekazaniem Ukrainie myśliwców, poczynając od MiG-ów-29 w pierwszej połowie ubiegłego roku. \[...\] Austin podkreślił, że dostarczanie broni Ukrainie jest suwerenną decyzją każdego kraju i jest podejmowane wyłącznie przez władze państwowe."

Reklama

Rzeczpospolita, „Japonia poważnie podejrzewa, że chińskie balony wlatywały na jej terytorium": Chińskie balony szpiegowskie pojawiały się już wcześniej w Japonii? „Balony wykryto w listopadzie 2019 roku nad prefekturą Kagoshima, w czerwcu 2020 nad miastem Sendai i we wrześniu 2021 roku nad prefekturą Aomori - podał resort w wydanym oświadczeniu. Japoński rząd zażądał kanałami dyplomatycznymi, aby Chiny wyjaśniły fakty dotyczące balonów. \[...\] Tokio powiedziało również Pekinowi, że jakiekolwiek naruszenie japońskiej przestrzeni powietrznej przez obcy bezzałogowy balon obserwacyjny jest całkowicie nie do przyjęcia."

Rzeczpospolita, „Doniesienia o podejrzanym balonie nad Rumunią. Władze wysłały myśliwce": Rumuńskie Siły Powietrzne stale monitorują, we współpracy z siłami NATO, przestrzeń powietrzną i obszar w jej pobliżu. „Podejrzany 'balon obserwacyjny' został wykryty przez rumuńską obronę w przestrzeni powietrznej NATO. Bukareszt wysłał myśliwce w celu zbadania sprawy. O wykryciu podejrzanego obiektu rumuńskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało we wtorek w oświadczeniu. \[...\] Balon został zauważony na wysokości 11 tys. metrów, w południowo-wschodniej części kraju."

Konrad Wysocki, Gazeta Polska Tygodnik, „Podstawa żołnierskiego fachu": Do programu „Strzelnica w powiecie" mogą przystąpić samorządy szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.  „Zachęta, nauka, budowanie zdolności strzeleckich to najważniejsze punkty programu 'Strzelnica w powiecie', w ramach którego Ministerstwo Obrony Narodowej dofinansowuje powstawanie nowych oraz rozwijanie istniejących strzelnic. W ubiegłym roku w jego ramach podpisano aż 104 umowy. Odpowiednio przeszkolone społeczeństwo, zwłaszcza młodzież, to inwestycja na przyszłość, bo to właśnie młodzi stanowią kluczowe zaplecze Sił Zbrojnych. \[...\] W ubiegłym roku resort obrony narodowej podpisał umowy na utworzenie 95 strzelnic wirtualnych i 9 pneumatycznych."

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Londyn daje zielone światło dla produkcji czołgów Challenger 3": Pierwsze zmodernizowane czołgi Challenger 3 mają trafić do British Army w 2027 r. „W tym miesiącu zatwierdzono projekt dotyczący modernizacji czołgów Challenger 2 do wersji Challenger 3. Tym samym spółka joint venture Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) będzie mogła rozpocząć produkcję prototypów gąsienicowych wozów bojowych. Docelowo wojska lądowe Wielkiej Brytanii (British Army) w ramach umowy z roku 2021 o wartości 800 mln funtów będą dysponować 148 czołgami Challenger 3. \[...\] Modernizacja 148 spośród 227 eksploatowanych przez British Army czołgów Challenger 2 do wersji Challenger 3 jest realizowana w ramach umowy o wartości 800 mln funtów z maja 2021 r. Czołgi mają posłużyć m.in. jako rezerwuar części zamiennych"

Petar Petrović, Gazeta Polska Codziennie, „Ukraina musi dostać każdą broń, która pomoże w zwycięstwie": Jens Stoltenberg zwracał uwagę, że jednym z głównych tematów rozmów ministrów obrony państw członkowskich jest właśnie kwestia uzupełniania zapasów amunicji. „Wsparcie dla Ukrainy i sposoby na uzupełnienie zapasów sprzętu i amunicji, a także ochrona krytycznej infrastruktury podwodnej były głównymi tematami dwudniowego spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli. \[...\] Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego zaznaczył, że mamy do czynienia z 'logistycznym wyścigiem z czasem', gdyż należy dostarczyć amunicję, paliwo i części zamienne ukraińskiej armii, zanim Rosja przejmie inicjatywę na polu bitwy."

Jan Przemyłski, Gazeta Polska Codziennie, „Rosyjskie prowokacje tuż przy polskiej granicy": Do rosyjskiej prowokacji tuż przy naszej granicy odniósł się wczoraj premier Mateusz Morawiecki.  „Siły NATO przechwyciły trzy rosyjskie samoloty, które zbliżyły się do polskiej strefy obrony powietrznej. To jest próba zastraszenia Zachodu, wymuszenia na nim, aby ograniczył pomoc dla Ukrainy i zgodził się na warunki Rosji dotyczące zamrożenia konfliktu na Ukrainie - mówi 'Codziennej' Jarosław Guzy, ekspert ds. bezpieczeństwa. Z kolei gen. bryg. pil. Dariusz Wroński, były Szef Wojsk Aeromobilnych, podkreśla, że 'przeciwdziałanie takim prowokacjom każdorazowo musi być natychmiastowe i zdecydowane'.

Marcin Kozłowski, Gazeta Wyborcza, „Mołdawii grozi zamach stanu? Były wiceszef SKW: Rosja wykorzystuje wszystkie możliwe narzędzia": Prezydent Mołdawii - Maia Sandu - przekazała w poniedziałek, że Rosja planuje zamach stanu w jej kraju. „Wywiad rosyjski i Rosja nie będzie stała z karabinem, mówiąc trywialnie, przy nodze, czekając, aż sytuacja się wywróci. Będzie robiła wszystko, co możliwe, by zbudować swoją lepszą pozycję i zdestabilizować kraje wspierające Ukrainę. To są tego przykłady - podsumował płk. rez. Maciej Matysiak. \[...\] Plan \[Rosji - red.\] na najbliższy okres przewiduje działania z udziałem przeszkolonych dywersantów, przebranych w cywilne ubrania, którzy doprowadzą do aktów przemocy, napadną na niektóre budynki państwowe i wezmą zakładników. Zmiana władzy w Kiszyniowie byłaby wymuszona poprzez gwałtowne działania, zamaskowane protestami tzw. opozycji" - dodała prezydent Rumunii, Maia Sandu.

Paweł Pawlik, Onet, „Te myśliwce z państwa NATO mogą trafić do Ukrainy. W sprawę zaangażował się Macron": Nastąpi zwrot w sprawie przekazania samolotów bojowych Ukrainie? „Francuskie Mirage 2000 mogą być pierwszymi samolotami bojowymi, przekazanymi przez kraj NATO, które będą bronić ukraińskiego nieba. Nie wykluczają tego władze nad Sekwaną, w tym prezydent Emmanuele Macron. \[...\] Ekspertka w rozmowie z Onetem dodaje, że w tym kontekście mowa jest nie tylko o amerykańskich F-16, które są również na wyposażeniu innych krajów europejskich, ale też innych typach samolotów produkcji europejskiej i starszego sprzętu postsowieckiego."

Reklama

Komentarze (3)

  1. RGB

    Pobór jest rozwiązaniem nieuniknionym, pytanie czy obecne wojsko z ukompletowaniem jednostek na poziomie 50 proc. i migracją wykwalifikowanych kadr, jest na to w tej chwili gotowe? Moim zdaniem, zdecydowanie nie. Trzeba najpierw doprowadzić do porządku w obszarach służby zawodowej, które są dla WP podstawowe, a dopiero później wprowadzać do tego równania następną niewiadomą.

    1. Mama Leona

      W naszym wojsku i w jego "okolicach" to trzeba najpierw WSZYSTKO doprowadzić do porządku. Dodajmy: rozumianego wg zasad elementarnych jak to, że 2+2 =4

    2. Pucin:)

      @Mama Leona - 100/100 ale to nie jedyny obszar gdzie trzeba przywrócić zdrowe zasady matematyki - tj. 2+2=4 a pieniądze nie biorą się ze ściany tylko z pracy tzw. PKB szeroko pojętego - przedsiębiorstwa+usługi+operacje finansowe - również budżet/gospodarka RP.

  2. Mireq

    Prędzej czy później ten obowiązek będzie przywrócony - oby prędzej.

  3. VIS

    „Wśród zwolenników poboru kobiety raczej chcą, by dotyczył tylko mężczyzn" i gdzie to równouprawnienie, w TVN trąbią o równouprawnieniu w każdych Faktach.

    1. [email protected]

      I dobrze, siedzieć w domu i dzieci rodzić.

    2. Komi

      Równouprawnienie wg większości kobiet polega na tym, że bierzemy przywileje mężczyzn, ale obowiązki już nie.

    3. szczebelek

      Z poborem jest tak, że musiałby się oprzeć na pokoleniu, które się wyzbyło obowiązków wobec ojczyzny, ale widzi jedynie uprawnienia. Gdyby ogłoszono pobór dla obu płci to byśmy zobaczyli kolejny strajk kobiet, bo pisowski reżim się mści za poprzedni związany z aborcją, a najwięcej by miały do powiedzenia aurytety na poziomie influencerek z tik toka.

Reklama