Reklama

Polityka obronna

Środowy przegląd mediów; NIK kontroluje MON; Polska liderem wydatków obronnych NATO

Autor. George Chernilevsky/ Wikipedia

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Marek Kozubel, Rzeczpospolita, „Morawiecki bagatelizuje temat rakiety": Komentarze po wydarzeniach na linii MON – wojsko – Premier.  „Rząd wykreował kryzys, a teraz stara się umniejszać fakt, że rosyjska rakieta obnażyła luki w bezpieczeństwie państwa. - Nie ma żadnego konfliktu na linii MON-wojsko. Jeśli były rozbieżności to zostały one już wyjaśnione, albo zostaną wkrótce wyjaśnione - przekonywał na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. \[...\] Ciągle otwarte są pytania: czy właściwie w grudniu 2022 r. zareagowały systemy NATOwskie wczesnego ostrzegania i przechwycenia rakiety, czy zadziałał też system powiadamiania o takich sytuacjach na linii Rosja – NATO?"

Reklama

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Polska zbroi się na (światową) potęgę. Wydatki na obronność poszybowały": Eksperci z niemieckiego think thanku szacują, że Polska wyda na obronność w tym roku o 16,9 mld euro więcej niż trzeba, aby wydatki te wynosiły równowartość 2 proc. PKB.  „W żadnym z krajów NATO wzrost wydatków na obronność nie będzie w tym roku tak duży jak w Polsce – wynika z analizy ekonomistów niemieckiego think tanku Ifo. Kraje członkowskie NATO na szczycie w 2014 r. zobowiązały się, że w ciągu dekady zwiększą wydatki na obronność do 2 proc.\[...\] Absolutnym rekordzistą będzie Polska, gdzie wydatki sięgną – według analizy Ifo – 4,3 proc. PKB. To oznacza wzrost o 2,1 pkt proc. w stosunku do 2021 r. Pod tym względem Polska również będzie w sojuszu prymusem."

Mateusz Obremski, Dziennik Gazeta Prawna, „Kijów walczy o koalicje myśliwców": Jak zaznaczają eksperci wojskowi, Ukraina poza artylerią najbardziej potrzebuje samolotów bojowych. „F-16 jest pierwszym wyborem Ukrainy, która chciałaby 40-50 takich maszyn. Temat wróci na szczycie G7 w Hiroszimie oraz NATO w Wilnie w lipcu. \[...\] Ukraińcy twierdzą, że docelowo chcieliby na swoim wyposażeniu 40-50 takich maszyn, co prawdopodobnie jest oczekiwaniem zbyt wygórowanym. Zachowawcze sygnały o możliwości przekazania części swoich F-16 płynęły do tej pory z Danii, Polski oraz Holandii. Prócz tych wymienionych państw operacyjne F-16 w NATO mają w swoich siłach powietrznych Rumunia, Portugalia, Norwegia, Belgia, Grecja oraz Turcja. W przypadku tego ostatniego państwa przekazanie myśliwców Ukrainie wydaje się wykluczone, szczególnie jeśli 28 maja w drugiej turze wyborów prezydenckich wygra Recep Tayyip Erdogan."

Reklama

Mateusz Roszak, Dziennik Gazeta Prawna, „Wojna domowa pogrąża Sudan": Pomimo rozpoczęcia się rozmów pokojowych, w których pośredniczą poza Saudami z Arabii także Stany Zjednoczone, to zarówno siły Dagalo, jak i armia nie zaprzestały ostrzałów.  „Wczoraj rano w stolicy Sudanu - Chartumie - doszło do nalotów i gwałtownych ostrzałów artyleryjskich. Starły się ze sobą armia sudańska i paramilitarne Siły Szybkiego Reagowania dowodzone przez Mohameda Hamdana Dagalo. Walki trwają od ponad miesiąca, kiedy to Dagalo sprzeciwił się włączeniu jego jednostek do armii Sudanu oraz oddaniu władzy, którą współdzielił w wyniku zamachu stanu dokonanego w 2021 r. wraz z dowodzącym dziś rządowymi siłami Abd al-Fattahem al-Burhanem."

Konrad Wysocki, Gazeta Polska Tygodnik, „Zbrojenia Polski solą w oku Kremla": W Polsce ma powstać również centrum produkcyjno-serwisowe HIMARSÓW. „Relacje zbrojeniowe Polski ze Stanami Zjednoczonymi rosną wprost proporcjonalnie do roli naszego kraju w europejskiej architekturze bezpieczeństwa NATO. \[...\] Kolejne zbrojenia Polski nie umknęły uwadze Kremla. W dniu, w którym minister Błaszczak odwiedzał zakłady Lockheed Martin w Arkansas, gdzie produkowane są HIMARSY i informował o zacieśnieniu z Amerykanami współpracy zbrojeniowej, Rosja rozpuściła w sieci narrację, jakoby znalazła sposób na zdetronizowanie działań tego typu wyrzutni, wykorzystywanych przez Ukrainę. Chodziło o rzekomą możliwość zagłuszania systemów, przez co wystrzelone pociski miały nie trafiać w wyznaczony cel. Zarówno czas, jak i treść tej narracji, którą powieliło wiele mediów w Polsce i na świecie, nie jest przypadkowy."

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „NATO ćwiczy od Estonii po Grecję": W manewrach Swift Response 23 Polskę reprezentują żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej. „Od Bałtyku po Morze Śródziemne trwają manewry Swift Response 23 (SR 23), podczas których doskonalone są zdolności do prowadzenia połączonej operacji powietrznodesantowej typu JFE (Joint Forcible Entry). \[...\] Podczas SR 23 żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej prowadzili desantowanie metodą spadochronową w warunkach ograniczonej widoczności z żołnierzami z Czech i Wielkiej Brytanii w estońskiej miejscowości Nurmsi. \[...\]  W trakcie ćwiczeń przeprowadzony był ponadto zrzut tzw. tary ciężkiej. Jak tłumaczy rzecznik 6. Brygady Powietrznodesantowej, tara ciężka jest to najczęściej stosowana metoda szybkiego dostarczania zaopatrzenia w rejon prowadzonych działań dla jednostek znajdujących się już na ziemi."

Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, „Szef NATO podziękował prezydentowi Dudzie za broń dla Ukrainy": Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej przekazało, że z 575 czołgów, dostarczonych do tej pory Ukrainie przez sojuszników z NATO, najwięcej z nich - 325 - przekazała Polska. „Jens Stoltenberg rozmawiał w poniedziałek z prezydentem Polski o szczycie NATO i polskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy. W zakresie broni pancernej i lotnictwa polskie wsparcie jest kluczowe dla Ukraińskich Sił Zbrojnych. \[...\] Miesiąc temu zapowiedziano, że Ukraina otrzyma 150 transporterów opancerzonych Rosomak i trzy kompanie samobieżnych moździerzy Rak. Zakup tego uzbrojenia w polskich zakładach ma zostać sfinansowany ze środków USA i UE."

Jakub Krzywiecki, Interia, „Białoruś reaguje na wystąpienie Błaszczaka. Chodzi o nową broń": Białoruś wystawia na granicę z Polską Toczki i Polonezy w kontrze do HIMARS-ów.  „Zakup zestawów artylerii rakietowej HIMARS przez Polskę nie przeszedł bez echa za naszą wschodnią granicą. Resort obrony Białorusi pisze o 'aktywnej militaryzacji', a białoruska telewizja pokazuje wypowiedzi Mariusza Błaszczaka i porównuje krajowe systemy rakietowe z nowym uzbrojeniem Polski. \[...\] 'Zapewnienie bezpieczeństwa i ochrona granic kraju jest jednym z głównych zadań Sił Zbrojnych Republiki Białoruś. Dlatego kraj jest gotowa udzielić godnej odpowiedzi na ewentualne wyzwania i zagrożenia' - pisze dalej ministerstwo."

Adam Zygiel, Wirtualna Polska, „Rakieta pod Bydgoszczą. NIK wszczęła kontrolę": Szef NIK – Marian Banaś – udzielił wywiadu w Polsat News, w którym uzasadnił decyzję o rozpoczęciu kontroli w resorcie obrony narodowej. „Najwyższa Izba Kontroli zajmie się sprawą rakiety znalezionej w lesie pod Bydgoszczą. Jak zapowiedział szef NIK Marian Banaś, kontrole zostaną przeprowadzone w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz w kilku innych instytucjach. \[...\]  Podjęliśmy decyzję, żeby dokładnie sprawdzić, co się stało, że ta rakieta naruszyła naszą przestrzeń powietrzną, przeleciała pół Polski, rozbiła się pod Bydgoszczą. Mało tego - dopiero po pięciu miesiącach dowiadujemy się, że coś takiego miało miejsce. - dodał."

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. DRB

    mam nadzieję, że po aferze z Ch-55 ochłoną w Polsce gorące głowy i zrozumieją, że nie możemy pozwolić sobie na oddanie ukr ani jednegof16, bo mamy ich za mało. f35 za kilka lat niczego nie zastąpią tylko uzupełnią nasze bida lotnictwo. o f50 z litości nie wspomnę. N.b. bezczelność Zełeńskiego jest już irytująca - Zachód niczego nie "musi" dawać, dostali już tyle sprzętu, też samoloty, a na nasze (byłe) migi wybrzydzają. Ja też bym chciał, że by ktoś dał nam za darmo f16, f15 itp. Niestety ukr musi sobie poradzić bez f16, jakoś sobie zresztą na razie radzą a mysliwców potrzebują do swej ofensywy. Tyle że to już nie nasz interes - nasz interes polega na tym, by to (jak się znów okazuje ostatnio potwornie skorumpowane państwo) przetrwało jako wróg Rosji i ją stale wiązało.. Podsumowując - oddanie choćby jednego f16 byłoby zdradą stanu i niegospodarnością.

    1. tkin ważny

      NASZ INTERES TO: żeby zbiórka dla Ukraińców była pierwsza i ostatnia w Europie. Bo o drugą zbiórkę będzie żebrać Polska. Nie marz o tych F-16 i F-15 za darmo bo musiałbyś do niego wsiąść i polecieć bez gwarancji powrotu. Oni są bohaterami. Ukraina nie może przegrać to nasz interes. Nie chcesz chyba aby miliony Ukraińców przebranych w ruskie mundury szturmowały Warszawę, już kiedyś odpuściliśmy sobie Ukrainę na rzecz Rosji i Kozacy byli tego efektem. Cieszę się, że dobro Polski jest ważne dla Ciebie, wszyscy jesteśmy Polakami.

  2. Wojciech65

    Ktoś w Polsce chce przekazać jakieś F-16 Ukrainie ? Wszyscy wiedzą, że jesteśmy "pod kreską" z prawdziwymi samolotami myśliwskimi od wielu, wielu lat: dopóki nie zjawi się polskiej armii min. 64 szt. F-35 będziemy mieli deficytn w tym typie. Wiemy komu zawdzięczamy deficyt w uzbrojeniu w WP i kto budował "dzielnie" prawie 20 lat najdroższego na Świecie patrolowca Ślązaka. Te wycieczki w kierunku władz Polski to bzdura nad bzdurami - proszę nie wycierać sobie gęby premierem Morawieckim i przydentem Dudą - najlepiej zamilknąć na wieki. Mam lepsze pytanie w zamian - GDZE JEST POLSKA "ORKA" ?

    1. MiP

      Zapytaj się Macierewicza gdzie jest program ORKA który został zaorany przez obecny rząd i zlikwidowano jedyny dywizjon okrętów podwodnych.A o Morawieckim i Dudzie to szkoda gadać 🙂

    2. Chyżwar

      Z Kijowa docierały głosy o "pochodzących z Warszawy pozytywnych sygnałach dotyczących F-16". Niby zostały one oficjalnie zdementowane, ale nie ma dymu bez ognia a narwańców nigdzie nie brakuje.

  3. Koruptor

    Kupować drogie i bezużyteczne badziewie z Afroameryki typu "patrioty" za nie swoje pieniądze i robić z tego propagandę to nie sztuka.

  4. DRB

    Chyba jednak ochłonęli - Duda stwierdził, że mamy za mało f16, zeby je dawać ukrom. Możemy natomiast pomóc szkolić pilotów. I to jest sensowne podejście do teamtu.

  5. Chyżwar

    Polska może przekazać jakieś F-16 dopiero wówczas jeśli Polsce ktoś "przekaże" równoważnik. I to bez żadnych poślizgów czasowych. jak to ma miejsce w przypadku M1, których mimo pozbycia się postsowieckich MBT na rzecz Ukrainy w Polsce do tej pory nie ma.

    1. MiP

      USA mają zakonserwowanych F-16 na pustyni pod korek...... ale nie przekażą bo nie chcą eskalacji i nie chcą za mocno drażnić ruskich.Jeśli ten rząd chce przekazać jakieś F-16 to niech się z własnych pieniędzy zrzuci Morawiecki i Duda i kupią samoloty dla Ukrainy

    2. radziomb

      MIP. A sprawdziles ile trwa rozkonserwowanie.naprawa.modernizacja tych F16 z pustyni? To sa najstarsze wersje jakosciowo porownywalne niestety do Mig 29. No i czy lockheed martin udostepni swoje hale i zamiast produkowac nowe i zarabiac bedzie naprawial te stare z pustyni? Prosciej jak holandia i dania przekaze swoje F16 i juz masz 50 szt.

    3. MiP

      radziomb to Holandia i Dania mają razem chyba 100-pare F-16 i mają połowę oddać ?? Amerykanie mają w służbie chyba koło 1000 F-16 a nie chcą dać chociaż ze 20-30 sztuk

Reklama