Reklama

Polityka obronna

Służby wojskowe zatrzymały szpiega. Czego szukał w Polsce?

zdjecie poglądowe
Fot. Wikimedia

W miniony wtorek zatrzymano przebywającego w Polsce od stycznia cudzoziemca, który jest podejrzany o działalność szpiegowską na rzecz Rosji - poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prok. Grażyna Wawryniuk.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Służba Kontrwywiadu Wojskowego zidentyfikowała kolejnego podejrzanego o działalność szpiegowską na rzecz Rosji. Mężczyzna został zatrzymany, w prokuraturze usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu. Zgodnie z decyzją Sądu został aresztowany na 3 miesiące.

Zatrzymany 21 marca 2023 roku cudzoziemiec jest podejrzany o prowadzenie na rzecz rosyjskich służb specjalnych działań rozpoznawczych. Materiał dowodowy wskazuje, że gromadził on informacje, między innymi o infrastrukturze krytycznej na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz o działaniach służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Pozyskiwane informacje mężczyzna przekazywał rosyjskim służbom.

"Z poczynionych w sprawie ustaleń wynika, że podejrzany działał na rzecz rosyjskiego wywiadu poprzez pozyskiwanie i gromadzenie informacji, między innymi o infrastrukturze krytycznej na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz o działaniach służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Pozyskiwane informacje mężczyzna przekazywał rosyjskiej służbie wywiadowczej" – poinformowała prok. Wawryniuk.

Dodała, że w trakcie przesłuchania przez prokuratora Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku podejrzany przyznał się do prowadzenia działalności szpiegowskiej, opisał szczegóły, jak również okoliczności zwerbowania przez rosyjski wywiad.

Czytaj też

"Jak wynika z ustaleń postępowania, podejrzanego nakłoniono do podjęcia działalności szpiegowskiej w Polsce. Mężczyzna wykonywał zadania zlecone przez rosyjską służbę co najmniej od stycznia 2023 r." – wyjaśniła.

"Postępowanie Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku jest jednym z kilku postępowań dotyczących działalności na rzecz służb wywiadowczych Rosji i Białorusi, jakie prokuratorzy pionu do spraw wojskowych prowadzą obecnie. Kilka postępowań zostało już zakończonych aktami oskarżenia" – przekazała prok. Wawryniuk.

Czytaj też

Mężczyzna usłyszał zarzuty prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz białoruskiego wywiadu. Zgromadzone materiały wskazują, że podejrzany prowadził rozpoznanie obiektów istotnych dla bezpieczeństwa RP, w tym związanych z Siłami Zbrojnymi RP. Na wniosek prokuratora w czwartek Sąd Rejonowy Gdańsk–Południe w Gdańsku zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Za zarzucane przestępstwo mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

Podejrzany to już kolejna osoba zidentyfikowana w ostatnim miesiącu przez SKW jako współpracownik obcych służb. 1 marca na podstawie informacji kontrwywiadu wojskowego zatrzymano innego cudzoziemca, pracującego na rzecz białoruskich służb specjalnych.

Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku polskie służby zatrzymały już 20 osób podejrzanych o współpracę z rosyjskim lub białoruskim wywiadem. $$

Źródło:
PAP
/ Defence24

Komentarze (4)

 1. Był czas_3 dekady

  Czego szukał w Polsce? Obiektów do sabotażu! Tak trudno się domyśleć?

 2. Matahari

  Wykrycie szpiega to porażka. Odwrócenie go to sukces.

  1. kukurydza

   Trywializm, i w większości przypadków nieprawdziwy. Tak, odwraca się agentów, ale tych z pozycją i ulokowaniem. Popychadła do rozpoznania "na rympał", które i tak jest ryzykowne bo zwraca uwagę, wykrywa się i sprząta.

  2. hermanaryk

   Taki agent amator nie ma nic do zaoferowania, bo nic nie wie. Odwraca się funkcjonariuszy operacyjnych.

 3. Robert00000

  Sikorskiego zatrzymali czy Tuska?

  1. Leonidas

   Raczej Macierewicza….

  2. MariuszPoz

   Terleckiego, wcześniej Sasina

 4. Reo

  Zbyt łatwo mieli ruscy szpiedzy dostać się do Polski. Tak się kończy otwieranie granic.